Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kicsi a valószínűsége...

Miért kicsi a valószínűsége annak, hogy ha eldobom a dobókockát 30-szor, akkor mind a 30 alkalommal 6-os dobok?

Figyelt kérdés

Magától értetődőnek vesszük, hogy szinte lehetetlen az, hogy ha 30 alkalommal eldobom a kockát, akkor mint a 30 alkalommal 6-ost fogok dobni.


De mi az oka ennek?

Miért olyan kicsi a valószínűsége?


Miért ne történhetne meg az, 10 emberből 7 meg tudja csinálni?


2024. júl. 21. 23:18
1 2
 11/12 Psycho ***** válasza:
100%

Azért kicsi az esélye, mert irgalmatlanul sok lehetséges esetből van mindösszesen egyetlen egy olyan, amikor ez teljesül.


Ugye azt úgy nagyjából érezzük, hogy egy hatos dobásnak az esélyei milyenek. Eldobod, és úgy átlagban nagyjából minden hatodik dobás lesz 6-os.


Namármost, a 2x egymás utáni 6-os dobásnál egyfelől az első dobásodnak is 6-osnak kell lennie (amiről tudjuk, hogy eleve ritka), és AKKOR, ÉS CSAK AKKOR, ha az első hatos, utána beszélhetünk arról, hogy mi a helyzet a második dobással, ami szintúgy ugyanannyira ritka.


Nem elég, hogy van egy eleve ritka előfeltétel, de utána még egy ugyanolyan ritka eshetőségnek kell bekövetkeznie.


Hogy miért?

Sokkal több olyan kombináció van, amikor NEM sikerül 2x egymás után 6-ost dobni. Mivel ezek közül véletlenszerűen "választódik ki", hogy épp hányas lesz a dobás, könnyen belátható, hogy igen ritka lesz az, hogy pont ez teljesüljön.


És akkor most csak arról beszéltünk, hogy kétszer egymás után. Ez is igen ritka, de időnként megesik. Na de 30x egymás után?


---


Egyébként az a vicc, hogy ugyanakkora az esélye annak is, hogy először 1-est dobsz, utána meg 5-öt, mint annak, hogy két 6-ost.


Az egyenkénti valószínűségek ugyanakkorák, de sokkal több olyan lehetséges eset van (sokkal több féleképpen jöhet ki az), ami nem jó, mint az, ami jó.

2024. júl. 22. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
A legelején szögezzük le, hogy a független események valószínűségei összeszorzódnak. Te harminc alkalommal szeretnél dobni. Már a legelső dobásnál is, csak egyhatod a valószínűsége a hatos dobásának. És ez az egyhatodos valószínűség minden egyes további önálló dobásra igaz. Remélem az még megvan a régebbi tanulmányokból, hogy ha egynél kisebb számokat szorozgatsz össze, egyre kisebb számokat kapsz eredményül...
2024. júl. 30. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!