Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember meg tudna élni...

Az ember meg tudna élni hosszútávon 50 fok körüli hőmérsékleten?

Figyelt kérdés
Ha mondjuk úgy elszabadulna a felmelegedés, hogy nyáron nem 38, hanem 50 fokok vagy mégtöbb lenne.

júl. 12. 17:59
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
92%

Vagy igen vagy nem, attól függ, milyen gyorsan változik 50 fokra. Ha az emberi evolúció elég gyors ahhoz, hogy képes legyen lekövetni a változást, akkor igen, tudna hozzá adaptálódni (és pont ezért veszélyes jelenleg, mert nagyon gyorsan melegszik a bolygó klímája). Egyes délebbi, Egyenlítőhöz közelebbi helyeken pl. már mai időkben is gyakran előfordulnak az 50 fokot megközelítő napi hőmérsékletek, olykor azon túliak is, mégsem halnak miatta nagy tömegével az emberek (egyelőre legalábbis).

+ azért az emberi fajnál a technológia is erősen közrejátszik abban, hogy akár élhetővé, de minimum elviselhetővé tegye az 50 fokos napi hőmérsékletet. Légkondi, árnyékolástechnika, stb.

júl. 12. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 A kérdező kommentje:

Nem evolúcióra gondoltam, hanem hogy ha egy mai közösséget beraknánk egy tartósan 50 fokos területre, akkor képesek lennéne e életben maradni


Vagy ha tegyük fel találnánk egy lakható bolygót, ahol 50 fok az átlaghômérséklet

júl. 12. 19:29
 3/37 anonim ***** válasza:
87%
Rövidtávon is belepusztulnánk.
júl. 12. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/37 Tevenyereggyarto ***** válasza:
92%

Plusz az elviselhetőség több dolog is befolyásolja. Például nem mindegy ,hogy 50 fok van és száraz szél fúj vagy magas páratartalmú állott levegő van. Előbbi jobban elviselhető mert jobban kedvez az izzadásnak.

Illetve persze az sem utolsó szempont ,hogy mennyire szélsőséges az időjárás vagy talán ami még fontosabb ,hogy amit eszünk-iszunk az mennyire viseli jól a meleget. Na meg mennyire honosodnak meg azok amik szeretik a meleget, de nem szívesen látnánk (fertőzések, kártevők stb).

júl. 12. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/37 anonim ***** válasza:
100%
Nagyban függ attól, hogy mennyi a relatív páratartalom. Az ember a hőmérsékletét az izzadással, párologtatással tudja csökkenteni, ez azonban csak akkor működik, ha a levegő relatív páratartalma kicsi, azaz az izzadság el tud párologni és ezáltal hőt tud elvonni a szervezetünkből. Ellenkező esetben rövid úton hőgutát kapunk.
júl. 12. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
74%
Ezek szerint nem hallottál róla, hogy élnek (és éltek a légkondicionáló feltalálása előtt is) emberek életvitelszerűen a Ráktérítő mentén is (Szahara, Arab sivatag nem tudom, mond-e valamit), ahol nem ritka az 50+ sem.
júl. 12. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
86%

Nem, mert sem növényeket, sem állatokat nem tudnánk termeszteni-tenyészteni-tartani, tehát nagyon hamar éhen (és szomjan) halnánk, amikor a jelenlegi készlet elfogy. Maga az emberi test sem kész arra, hogy 50 C fokos átlaghőmérsékletben éljen.

A Ráktérítő mentén élő emberek sem ott termesztik a rizst, a búzát és a kecskét-marhát, hanem a folyók mentén (pl. Nílus), + importálják máshonnan amire szükségük van.

júl. 12. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 TappancsMancs ***** válasza:
80%

Az 50 fok ott is ritka azért, bár manapság gyakorivá vált nyáron és komoly gondokat is okoz. De a 35-40 környéke nem ritka már.


Az észak Szaharában, Ouargla városában (Algéria) is csak ritkán van 50 fok.


"A július, a legmelegebb hónap hőmérséklete 43 °C körül mozog. A hőség tartóssá és kellemetlenné válik nyáron, amikor a hőmérséklet néha meghaladja a 49 °C-ot. Ouargla városában átlagosan több mint 135 napig 95 °F vagy annál magasabb hőmérséklet, több mint 83 napig pedig 38 °C van."

( [link] )


Maga a Szahara az nagyon ritkán lakott amúgy is. Kis összehasonlítás... nagyon hasonló területeken egész más a lakosság.


Szahara területe: 9 400 000 km²

Közel-Kelet területe: 7 207 575 km²

Európa területe: 10 180 000 km²


Szahara népesség: 2,5 millió fő (alig több mint Budapesté)

Közel-Kelet népesség: 489 millió fő

Európa népesség: 748 millió fő


Afrika sűrűségi térképe

[link]


Adrar, Algériában például eléggé a Szahara belső területén lévő kisebb város. Itt van.

[link]


"A nyári hőmérséklet állandóan magas, mivel általában megközelíti a 40 °C-ot. az éjszakai hőmérséklet még mindig 27 °C körül alakul. Még május elején vagy szeptember végén is 45 °C-ra emelkedhet a nappali hőmérséklet."

( [link] )


Deutsche Welle (DW) német lap

"Közel-Kelet: Mennyire van felkészülve a szélsőséges hőhullámokra?"

"Amikor a hőmérő 50 Celsius-fok fölé emelkedik Irakban, a helyiek általában szabadságot kapnak, és felszólítják őket, hogy maradjanak bent"

"Növekszik a hőséghalálok száma a Közel-Keleten és Észak-Afrikában"

"A hőkezelési cselekvési tervek segítenek a hétköznapi polgároknak megbirkózni a szélsőséges hőséggel. Sok európai ország már rendelkezik ilyen tervekkel, vagy éppen kidolgozás alatt áll. De a legtöbb közel-keleti nemzet nem teszi, a gyorsan növekvő veszély ellenére."

( [link] )


Foreign Policy amerikai lap

"A Közel-Kelet szó szerint lakhatatlanná válik"

"Júniusban Kuvaitban 53,2 Celsius-fok, míg Ománban, az Egyesült Arab Emírségekben és Szaúd-Arábiában 50 fok feletti hőmérsékletet regisztráltak. Egy hónappal később Irakban 51,5 fokra emelkedett a hőmérséklet, Iránban pedig közel 51 fokot regisztráltak."

( [link] )

júl. 12. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 TappancsMancs ***** válasza:
84%

Csak még egy random és vannak ötven fokok, de ez náluk is új azért.


ArabiaWeather

"Egyesült Arab Emírségek: 50 Celsius a legmagasabb hőmérséklet az országban május hónapban, és 120 km/h a legmagasabb szélsebesség (további statisztikák)"

( [link] )


Middle East Eye (MEE) brit lap

"Közel-keleti kánikula: több országban 50 fok feletti a hőmérséklet

Omán, Irán, Kuvait és az Egyesült Arab Emírségek egyaránt érintettek, mivel szélsőséges hőmérsékleteket regisztráltak a régióban"

( [link] )

júl. 12. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 anonim ***** válasza:
100%

Tartós 50 Celsiust nem él túl az ember, azt az igénybevételt hosszú távon képtelen kiegyensúlyozni.

A meleg területeken nem véletlenül alakult ki a szieszta, a délutáni pihenőidő, a meleg ellen védekeznek a "semmit tevéssel".

Bizonyos helyeken lehet 50 Celsius nappal, amit az ott élők ki tudnak védekezni, de este lecsökken a hőmérséklet.

A nagy hőingadozásnak is vannak veszélyei, de a tartós hőség halálos. El lehet bújni a hőség elől néhány órára, de ha folyamatos lenne, akkor idő kérdése a túlhevülés.

Kalifornia és Nevada állam határán fekvő Death Valley (Halál Völgy) rendszeresen szed áldozatokat a meggondolatlan turisták közül, akik felkészületlenül, felelőtlenül elindulnak ott túrázni az 50 Celsius körüli hőségben.

Ott sincs mindig hőség, de délelőtt 10 óra után már nem ajánlják az ottani tűrázásokat, életveszélyes, és segítséget sem tudnak hívni, mivel a területen nem működnek a mobiltelefonok sem.

júl. 12. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!