Nem értem az ITER körüli dolgokat és a fúzió jelenlegi állását. Mi a helyzet egészen pontosan?
Ez a cikk nekem nagyon homályos:
(1) Pontosan mi a késedelem oka, és miért ilyen sok? Konkrétan milyen területen van probléma. Tudományos jellegű, vagy technikai, vagy pénzügyi?
(2) De ami leginkább nem világos, hogy más kutatások közben meghaladták az ITER-t? Ezt állítják? Hogy lehet hogy nem lesz értelme, mert mások előrébb járnak más módszerekkel? Vagy rosszul értem?
1) Ilyenkor technikai ÉS pénzügyi szokott lenni.
Itt tudsz ezekről olvasni: [link]
2) Ezt sehol nem látom a cikkben. Mire gondolsz itt?
Én úgy látom, hogy a szokásos 30 év van még hátra a kereskedelmi felhasználásig.
Majd 30 év múlva azt fogják mondani, hogy még 20 év van hátra. Elviekben már meglesz, csak még kisebb gyakorlati problémák lesznek, arra kell még 20 év.
11:22' "Jelenleg a működő fúziós reaktorokból szedik"
Itt "fissziós" azaz hagyományos nukleáris reaktorra gondolt.
#4
Miért van idézőjelben a fissziós? Tényleg az.
Az ITER célja az, hogy demonstrálja annak a lehetőségét, hogy ezen az elven megvalósítható az energiatermelés ipari méretekben. Azaz az ITER nem lesz a hálózatra termelő reaktor, csupán egy demonstrációs, ipari méretű kísérleti eszköz az alapvető folyamatok vizsgálatára.
Ahogyan már mások is írták, a működéséhez tríciumra és deutériumra (a hidrogén izotópjaira) lesz szükség. Ebből a trícium a problémás, mert a Földön viszonylag kevés fordul elő belőle a természetben. No se baj, állítólag a Holdon lehetne bányászni, de inkább maradjunk a Földön. Magában a fúziós erőműben is meg lehet termelni, mert a kamra falán lévő lítiumot a reakció során keletkező neutronok képesek átalakítani tríciummá, azaz a reaktor gyakorlatilag önfenntartóvá válhat. Eddig a jó hír, mert ugyanezek a neutronok a többi szerkezeti anyagot is roncsolják a kamrában. Abban a kamrában, amit a temérdek pénz és nemzetközi összefogás ellenére sem tudtak normálisan legyártani a hírek szerint. Ezért a majdani reaktor legkényesebb részeit 3-4 évente majd újra kell cserélni, az elhasználódott, de kellemetlenül sugárzó tönkrement gigantikus alkatrészekkel meg majd csinálni kellene valamit, bár erről elég kevés szó esik most még.
Valójában elég kicsi annak az esélye, hogy lehet ipari célra fúziós erőművet építeni. Ami persze abból a szempontból jó hír, hogy így nem jutunk extra energiához, amit a Föld további kizsákmányolására fordíthatnánk. Hiszen eddig mindig az bizonyosodott be, hogy a hatékonyság növelése a fogyasztást sohasem csökkentette, hanem mindig növelte.
tegnap 22:31
Nem kell értelmezni az idézőjeles szót, csak be kell illesztened a megfelelő helyre.
Ezt jelölöm idézőjellel, mint egy programnyelvben :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!