Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tehetetlenség igazolása?

Tehetetlenség igazolása?

Figyelt kérdés
Mi annak a kísérletnek a magyarázata, hogy egy pohárra helyezett lapon egy érme van, a lapot gyorsan elrántjuk és az érme belehullik a pohárba?

2024. jún. 18. 13:49
 1/7 krwkco ***** válasza:
100%

"Mi annak a kísérletnek a magyarázata..."

Az, hogy az impulzusváltozás (talán manapság az iskolában lendületváltozásként tanítják) = erő * idő.

Az érmére ható surlódási erő jól meghatározható. De az idő nagyon rövid. Ezért nagyon kis oldalirányú sebességre tesz szert. Emiatt majdnem függőlegesen beesik a pohárba.

2024. jún. 18. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ez nem a tehetetlenség igazolása, hanem az, hogy a súrlódási erő kisebb a gravitációsnál ebben az esetben.

A tehetetlen és súlyos tömeg azonosságát Eötvös Loránd igazolta a híres torziós ingájával. És ez egyáltalán nem magától értetődő.

2024. jún. 18. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 krwkco ***** válasza:

"Ez nem a tehetetlenség igazolása, hanem az, hogy a súrlódási erő kisebb a gravitációsnál ebben az esetben."

És ha lassan húzod a papírt és emiatt nem esik az érme a pohárba, akkor megfordul a surlódási és gravitációs erő aránya? Nyilván nem.

Az érvelésedből teljesen hiányzik az idő vagy más szóval a rántás sebessége, pedig attól függően kétféle lesz a kisérlet kimenetele.

2024. jún. 18. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Kis sebeségnél a surlodási erő nagyobb mint a tehetetlenségi erő, vagyis a gyorsításhoz szükséges erő. Nagyobb sebeségnél, mivel a surlódási erő nem nő arányosan a sebeséggel, a tehetetlenségi erő nagyobb lesz, ezért az érme nem tud úgy gyorsulni, mint a papir.
2024. jún. 19. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Igazából ebben a kísérletben (demonstrációban) a tehetetlenség, hogy az álló dolgok maguktól nem mozdulnak meg, még a legkisebbek számára is természetes, tehát ez a kísérlet nem a tehetetlenséget demonstrálja, inkább a súrlódási erő korlátosságát és az impulzusváltozás idővel való arányosságát.

Ami inkább a tehetetlenséget mutatja (ovisoknak, akik még néha azt hiszik, hogy a mozgáshoz erő kell), hogy pl. egy gyufásdobozt mozgatunk az alatta lévő rajzlappal. Hirtelen megállítás esetén feldől, mert a teteje megy tovább - erről lehet magyarázni, hogy "na ezt nevezzük tehetetlenségnek".

2024. jún. 19. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem súrlódási erőről van szó! A közegben haladás nem két tárgy határán való elmozdulás, hanem a testnek "félre kell tolnia" a közeg útjába kerülő elemeit, ez a közeg belső viszkozitásától függ. Még a levegőrészecskék "félretolása" is a súrlódásnál lényegesen nagyobb munka.
2024. jún. 20. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 krwkco ***** válasza:

#6

Ez valami ChatGPT által generált hülyeség?

"Még a levegőrészecskék "félretolása" is a súrlódásnál lényegesen nagyobb munka."

Nem is tudom, hogy hogyan vagyunk képesek a levegőrészecskéket "félretolni", amikor járunk. Hiszen csak a surlódási erőt tudjuk erre használni.

2024. jún. 20. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!