Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Rúd tehetetlenségi nyomatéka...

Rúd tehetetlenségi nyomatéka mennyi, ha kitérő egyenesen fekszik a tengelyhez képest? Tehát mondjuk a lenti linken az m(L^2)/12-es rúdábra, de a rudat a tengelytől eltávolítjuk.

Figyelt kérdés

[link]

Ekkor a Steiner-tétel miatt csak hozzáadunk egy m(x^2)-et ha x-el toljuk odébb a tengelyre merőlegesen?



2023. márc. 26. 15:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
igen, a steiner tagot hozzá kell adni ahhoz, mintha a forgatás a szimetriatengelyen lenne
2023. márc. 26. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
És mi a helyzet egy kitérő erő forgatónyomatékával? Azt hgyan kell számolni? ha mondjuk a tengely (0|1|0) irányú és átmegy az origón, de az erő támadáspontja mondjuk (-x|0|z) és iránya a z-koordinátatengellyel ellentétes irányú: (0|0|-1)?
2023. márc. 26. 16:30
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

hát először számold ki az erőrendszer eredőjét, és utána jelöld ki azt a tengelyt amire kiszámolod a tehetetlenségi nyomatékot


ha excentrikus a mozgás akkor teremészetesen a teta az nem egy konstans, ha szerencséd van akkor függvényt tudsz rá felírni és megoldod analitikusan

ha nem akkor meg numerikusan

2023. márc. 26. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Az adott rúd tehetetlenségi nyomatéka a tengelye körül a súlypontban áthaladó forgatónyomatékkal és a tehetetlenségi momentummal számolható. Ebben az esetben, ha a rúd a tengelytől a lenti linken látható módon eltávolodik, akkor az új súlypont a rúd közepénél lesz. A rúd tehetetlenségi nyomatéka a tengely körül ekkor:


I = (1/12) m L^2 + m (d/2)^2


ahol d a rúd közepétől a tengelyig mért távolság. A Steiner-tétel azt mondja ki, hogy ha a rúdot az origón áthaladó tengely körül forgatjuk, akkor a tehetetlenségi nyomaték megegyezik az eredeti tehetetlenségi nyomatékkal plusz az összegükre vonatkozó szorzóval szorozva a tengelytől mért távolság négyzetével:


I = (1/12) m L^2 + m (d/2)^2 + m x^2


ahol x a forgatónyomaték tengelytől mért távolsága.


Ha pedig egy kitérő erő forgatónyomatékát szeretnénk kiszámolni, akkor azt a következőképpen tehetjük meg:


τ = r x F


ahol r a támadásponttól a tengelyig mért vektor, F pedig az erő vektora. A forgatónyomaték irányát a jobbkéz szabály segítségével határozhatjuk meg. Az így kiszámolt forgatónyomatékot hozzá kell adni a rúd tehetetlenségi nyomatékához. Az összes tehetetlenségi nyomaték a forgatónyomatéktól függően lehet pozitív vagy negatív, a jobbkéz szabály alkalmazása segíthet meghatározni az irányát.

2023. márc. 27. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
szerintem r nem a támadásponttól a tengelyig mért vektor, hanem pont fordítva, a támadáspont helyvektora a tengelytől, szerintem mindenhol ezt írják, bár nyilván értelmesebb lenne egy pontból húzni eleve a vektorokat
2023. márc. 27. 17:15

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!