Meddig tartható még fent a (túl)fogyasztói társadalom?
"fokozatosan le kéne mondanunk olyan dolgokról amiről azt gondolkuk hogy szükséges."
Csakhogy ettől nem lesz több belőle, hanem kevesebb, mert ha megnehezedik az értékesítése, akkor sokkal kevesebbet, esetleg semmit nem fognak belőle gyártani, minek, ha nehéz eladni?
Akkor meg hiába mondtál le róla, bármi is legen az, ha nem lesz senkinek, vagy csak keveseknek.
#30 "Az eljövendő 8 évben még nem fog összeomlani a világ, ő meg ennél messzebbre nem lát el. Nyugodt lehetsz, az ő életét nem fenyegeti ez"
Az ENSZ előrejelzése szerint egy mai 70 évnél fiatalabb európai bizony szembesülni fog ezekkel a változásokkal. Egyik pillanatról a másikra is bekövetkezhetnek olyan események, melyeket előre lehetetlen jelezni és elsöpörhetik a mai társadalmi berendezkedésünk alapjait.
Amikor nemrég a Szuezi-csatornán keresztbe fordult egy hajó, az egész világgazdaságon tovagyűrűzött a hatása. Hihetetlen mértékben összefonódnak az ellátási láncok, túl bonyolult módon kapcsolódnak már össze a folyamatok. Elég kiesnie egy-két kulcsfontosságú tényezőnek ahhoz, hogy a mai technológiát fenntartó autógenezis megszakadjon. Akkor pedig szinte lehetetlen lesz újra működésre bírni a folyamatokat.
Nem azt mondtam, hogy érezni se fogja.
Azt mondtam, hogy még lesz villany és víz, meg étel a boltban, meg rendőr az utcán.
Hogy mennyiért, az más kérdés.
Aki meg itt milliárdszámra gyűjti a pénzt egy ország összeomlasztása árán, az még idejében lelép majd egy olyan helyre, ahol még 10 évig megmarad minden.
"ahol még 10 évig megmarad minden"
Ahol bármi megmaradna, az elsődleges célpontja lesz azoknak a csoportoknak, akiknek csak fegyverük van. Globális civilizációt építettünk, az összeomlása/agóniája is globális lesz.
"elsődleges célpontja"
Svájc pl. már hozzászokott ehhez, 10 évig még biztos bírja. Ausztrália is jó helyzetben van, csak kutya meleg lesz ott, 55 fok legalább.
Nagy téma, sokan keresik az okát, és mást-mást találnak.
Herman Daly pl. gazdaságtalan növekedésről szól írásában kifejti, hogy elavult a közgazdaságtan, ami jelenleg a világban működik. Érdemes elolvasni, elérhető.
Aztán valaki a pénz jelen formájának egyeduralmát nevezi meg. Pl. Gyulai Iván, Bernard Lietaer.
Mark Fisher magát a kapitalizmust ekézi Kapitalista realizmus című könyvében, igen érdekes.
Sok vallási vezető a hittől, erkölcsi rend alapú élet lecserélését a látszólag szabad, és korlátlan és másoktól nem függő kultúrára - ezt tartja a lényegi bajnak.
Valaki szerint az ősi civilizációk ugyanúgy a tőke koncentrálásától, túlközpontosításától dőltek be, mint ahogy ez befog.
Abban is eltérőek a vélemények, hogy meg-e lehet még úszni? Ld. Takács-Sánta András új könyvét, vagy ellenkezőleg A Mélyalkalmazkodás címűt.
A Facebookon van egy Öko-olvasókör, ha érdekelnek ilyen témák, esetleg nézz rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!