Meddig tartható még fent a (túl)fogyasztói társadalom?
"Meddig tartható még fent a (túl)fogyasztói társadalom?"
Még nagyon-nagyon sokáig.
Ha valamiből viszonylagos hiány áll elő, még bőven vannak helyettesítő megoldások. Bizonyos területeken évről-évre nehezedik egyes javak előállítása, de nem szűnik meg.
Vagyis 2044-nél tovább nem? Ebben biztos vagy?
Mi fog akkor (vagy előtte) történni?
A kérdésedben részen benne van a válasz is.
A "túlfogyasztás" ugyanis azt jelenti hogy olyasmiket használunk fel amlyek a múltban jöttek létre és raktározódtak el vagyis nem megújulók.
(Persze ez nagyrészt a fosszilis energiaforrásokat takarja de kis részben sok minden mást is.)
Az ilyen gazdasági és társadalmi struktúra nem tartható fent túl hosszú távon. Itt a hosszú táv nem az emberi élettartamban értendő!
Nem szeretnék nagyon jósolgatni, de ennek a rendszernek az ilyen tömeges és globális használata 2050 -re ez már a múlté lesz így vagy úgy és ha akarjuk ha nem. Szóval ez nem kérdés ezt nyugodtan kezelhetjük tényként hogy "over" lesz belőle.
( És ez nem azt jelenti hogy mondjuk a kőgazdagok sem fognak szaladgálni benzines sport autókkal 100 év múlva, csak a többiek már nem. )
A valódi kérdés az hogyan tudjuk megoldani a problémát?
Kivárjuk míg magától megomlik az egész és akkor nagyon fájdalmas lesz a dolog, sok halottal éhinséggel háborúkkal stb...
Vagy elébe megyünk és átállunk önként megújulóra meg nem egyszer használatos meg nem eldobható dolgokra.
Ez a kevésbé fájdalmas megoldása, bár gazdaságilag ez is fájna nem kicsit és mindenkinek!
A politika ( és az a része hogy a politikusok mindössze 4 években gondolkodnak és pillanatnyi érdekekben ) sajnos az első verziót prognosztizálja és nem a másodikat. De ez változhat még.
Ezt "jó" tudni #5 sokat romlott a helyzet pár éve még Nyár közepére esett ez az időpont sőt Augusztusra.
Már nem cérnaszálon függ az egész hanem hajszálon és egyre vékonyodik...
Lehet túlbecsültem a 2050 -et...
Ez elég aggasztó.
Minden társadalom fogyasztói az őskor óta, még a hiánygazdálkodás is, csak az nem működik minden vonatkozásában rendesen, mert attól függetlenül, hogy valamiből hiány volt, arra is ugyanúgy szükség lett volna.
A túltermelés csak ott jelentkezik, amely áru eladhatatlan, mert amit eladnak, az a normális termelés része.
Eladhatatlan áruból kevés van, csak a technológiaváltáskor maradnak olyan legyártott dolgok, amelyek korszerűtlenné váltak és senkinek sem kellenek, de ez sem biztos, mert ha olcsóvá teszik őket, akkor sokáig eladhatók még.
Például én nem túl régen vettem egy kis maroktelefont fillérekért, mert nekem nem kell okos teló, ami lehúzza a zsebem, el sem fér benne, meg én nem használom a telefont semmi másra, csak telefonálásra.
Fotózni ott van a Nikon, vannak hozzá objektívek, igaz csak 5 megapixel, de egy telével száz méterről lefotózom a légy szemét, ha sikerül befogni. Zenét inkább az Infinity hangfalon hallgatom, filmet meg a jókora lapos TV-n nézek és nem kell nekem drága mobil net, úgy sem megyek sehova, elég az otthoni.
Más is van így ezzel, szerintem kevés dolgot dobnak ki valójában, mert minden eladható.
A társadalom mindig is fogyasztói lesz, csak legfeljebb nem fog rendesen működni minden tekintetben.
Ezzel szemben csak az önellátás van, mert már a cserekereskedelem is kereskedelem, ami a fogyasztói társadalom alapja, jellemzője.
Azért a valóság a kettő között lesz.
Amiből kevés van, annak csúnyán felmegy majd az ára, és az emberek mást keresnek majd helyette.
Sajnos ez vonatkozik a vízre és az ételre is, azokból kicsit nehezebb mást keresni, itt majd takarékosság lesz, meg rablás.
Meg sajnos lesz olyan is, hogy az élethely fogy el. Akkor ott menekültek lesznek, de nem 30 évente, hanem több millió, egyszerre. Ott már nem lesz elég az árnyékbox, tehát nagyon nagy probléma lesz belőle.
Nem értem ezt a túlfogyasztást, az miért lenne az, ha veszek fényképezőgépet, telefont, hangfalat, meg TV-t.
Más dolgokat is veszek, amikre szükségem van, még ha nem is mindig.
Persze, ha csöves lennék, elég lenne egy zsák és akkor a kukákból fogyasztanám (túl) magam?
Termelés, fogyasztás az érem két oldala és a termelés kell ahhoz, hogy a kereskedelem működjön, ami elosztja a vásárlóerőnek a javakat és ez által további vásárlóerőt generál, mivel a termelő is fogyasztóvá tud válni, ha a munkájáért pénzt kap, amit a vásárlásra fordíthat.
Ha nincs, vagy csökken a fogyasztás, akkor az automatikusan a termelés csökkenésével, majd leállásával járna, így olyan fogalom, hogy túlfogyasztás - nem létezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!