Meddig tartható még fent a (túl)fogyasztói társadalom?
Valójában fordítva áll a dolog, mert túltermelés van, minden megtermelt, de el nem adott áru veszteség.
A fogyasztás nem lehet túlzó, az csak jó, ha egy megtermelt, előállított dolgot megvesznek. vagyis sikerül eladni
"Nem értem ezt a túlfogyasztást"
Pedig roppant egyszerű: ADOTT IDŐ alatt többet fogyasztasz, mint amit a Föld meg tud termelni.
A többit régebbi tartalékokból fogyasztod, amelyek nem újulnak meg, tehát el fognak fogyni.
Az eredmény az lesz, hogy egy idő múlva NEM LESZ meg minden, amit fogyasztani akarsz, és nem is lehet majd létrehozni.
Az ember nem fogyaszthat túl, amint azt fentebb taglaltam.
Az más kérdés, hogy túlnépesedés van és ez ökológiai veszélyhelyzet, de nem a fogyasztás sok, hanem a fogyasztó, az ember.
"Az ember nem fogyaszthat túl"
Bárki túlfogyaszthat.
Például volt olyan hogy összeraktak búra alatt egy malacot és pár salátát, és kitették napfényre.
Addig nem is volt gond, amíg a malac meg nem ette a salátát. Utána majdnem megfulladt. Előbb túlfogyasztotta a salátát (gyorsabban ette, mint ahogy nőtt), utána pedig túlfogyasztotta a levegőt (gyorsabban használta el, mint ahogy a maradék saláta termelte).
EZ a túlfogyasztás!
Azon már régen túl vagyunk, amikor a fogyasztás mérséklésével még rendbe lehetett volna tenni a helyzetet.
Persze ezt is kell... de ma már ez KEVÉS.
Aktív módszerek kellenek, amivel elnyeljük a CO2-t, meg a metánt, stb. Vagy eltakarni a Napot egy kis darabon.
A lényeg az, hogy ez NAGYON drága lesz, és még veszélyes is (mivel nem látjuk minden hatását előre).
Mit jelent a túlfogyasztás? Azt, hogy a Föld MAGÚJULÓ erőforrásait gyorsabb ütemben használjuk fel, mint ahogyan azok előállítódnak a természetes folyamatok révén. A nem megújuló erőforrásoknál pedig egyértelmű, hogy csak idő kérdése, mikor fog kifogyni.
Mik a nem megújulók? Alapvetően az ásványkincsek. A fosszilis energiahordozók, az ércek, a különböző egyéb ásványi anyagok, melyekre ipari méretekben van szükségünk a jelenlegi rendkívül összetett társadalmunk működtetéséhez.
Fontos megértenünk, ahhoz, hogy ilyen bonyolult társadalomban élhetünk olcsó energiára van szükségünk, mert ez a társadalom az energia és az anyag folyamatos és egyre bővülő áramlására épült fel az ipari forradalom kezdete óta. Mi is történt az ipari forradalom kezdetén? Elkezdtük kiaknázni a fosszilis energiahordozókat. Ezek az energiahordozók azt tudták, hogy a megszerzésükre (bányászatukra) fordított energia 50-100-szorosát tudták visszaadni. Ez elképesztően jó hatásfok, meg is lett az eredménye, soha nem látott mértékben bővült a termelés, a népesség.
Persze a könnyen megszerezhető forrásokat aknáztuk ki előbb, ezért ez a hatékonyság idővel romlott. Például az olajkutaknál a kezdeti 100-as megtérülés (nevezik ezt EROEI-nek is) szépen csökkent az idők folyamán. A mai hagyományos kutaknál ez a szám 30 és 10 között van. A repesztéses eljárásnál meg egyértelműen 10 alatt.
Amíg az EROEI 100, addig a kitermelt energia 99%-ával azt csináltunk, amit akartunk. Ha az EROEI 20, akkor már csak a 80%-ával. Igazából nincs nagy különbség, a termelés fokozásával, a termelékenység javításával el lehet fedni a problémát ideig-óráig. Az igazi bajok a tizenegynéhányas EROEI körül jelentkeznek. Jelenleg a világon a gazdasági növekedés éves szintje 3% körüli (ez egyúttal azt is jelenti, hogy kb 23 évente megduplázódik a gazdaság, azaz az elmúlt 23 évben annyit használt fel az erőforrásokból, mint az azt megelőző időben az ipari forradalom óta, ez az exponenciális fejlődés egyik nehezen megérthető folyománya). Mivel a fejlődés 3%-os, ezért az erőforrások 97%-a csak a szinten tartásához kell. Tehát az energia 97%-a csak arra megy el, hogy minden marad úgy ahogy van! Mire kell az energia? Gyakorlatilag mindenhez. Amikor leveszünk egy kiló lisztet az Auchan polcáról, akkor gondoljunk úgy rá, hogy 6 deci gázolaj juttatta oda. Fosszilis energiahordozókból állítjuk elő a műtrágyát, a mezőgazdasági gépek üzemanyagát, a gépek előállításához szükséges energiát, a hosszútávú szállításhoz szükséges energiát. Ma a fosszilis energiahordozók részaránya a világ felhasználásában 83%. Mikor fog ez érezhetően elfogyni? Nem tudom, de Vicki Hollub szerint nem kell sokat várni rá:
És ő nem egy zöld aktivista, hanem az USA egyik vezető olajvállalatának elnöke.
Ha egy kicsit utána akarsz nézni a tudományos tényeknek akkor mondjuk ez egy jó oldal, rengeteg hivatkozással:
És hogy mi fog történni ha elkezd elfogyni valami? Egyre drágább lesz. Ha meg nem tudod megfizetni, akkor egyre kevesebbet fogsz belőle fogyasztani.
Persze át lehetne térni a megújulókra (mindent összevetve annak lenne legalább egy tízszeres költsége, azaz a mostani energia- és élelmiszerszámláidon szereplő összeg mögé írj egy nullát). Már ha meg tudnánk csinálni az átállást, mert ahhoz meg nyersanyagokra lenne szükségünk, például rézre (és a réz az egy gyakori elemnek számít):
Hogy mikor mi lesz, nem tudom, nem vagyok jós. Hogy ez egy néhány éves vagy egy-két évtizedes folyamat lesz, vagy egy sokkal gyorsabb összeomlás, azt sem tudom.
Hogy mi a megoldás? Ki mondta, hogy minden problémára van megoldás?
Még egy dolog:
akik most itt egy szó nélkül csak lepontozgatnak szinte mindenkit - na, belőlük lesznek majd a gyilkosok és a rablók, amikor már nyilvánvaló lesz a probléma.
És azért lesz kutya nehéz a megoldás, akármi is lesz az, mert sok ilyen ember van, akik előre nem mozdítanak semmit, de bezzeg hátra, azt annál könnyebben!
18#
Szerintem a megoldás szót el lehet felejteni, csak félkészülni lehet. Nincs már más hátra mint előre. Egy lépcsőben, szál gatyában fogkefe nélkül senki nem lesz hagyományos paraszt. Aki képes nagyon sok mindenről lemondani, még az is tervez, kell hozzá némi tőke. Tehát én úgy vagyok ezzel, hogy aki például megteheti és szeretné felrakni azt a napelemet az tegye meg. A lényeg az lenne, hogy ne pánikból csináljunk a dolgokat.
Itt mindig egy dolgot szoktam megkérdezni: TE vállalnál 30%-kal több adót, hogy rendben menjenek a dolgok?
Mert ez lenne a minimum.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!