A tömény kénsav vagy a tömény salétromsav oldja az ólmot?
Hát függ attól hogy mint hívunk töménynek. A kénsav egyértelmű az azeotrópos kénsav a tömény (persze hígabbakra is szoktak tömény ként hivatkozni, de ez amúgy sem számít sokat mivel az ólom-szulfát csak nagyon gyengén oldódik). De a salétromsavnál az azeotrópos elegy csak 68%-os, de már 50% felett töményként hivatkozunk rá. Hiába van füstölgő és vörösen füstölgő salétrom sav is.
És mivel az iskolarendszer szeret ragaszkodik elavult, vagy szándékosan nem egyértelmű megnevezésekhez (aminek van valamennyi alapja ha egy kérdés "becsapó"), felmerülhetnek ilyen problémák.
Az azeotrópos kénsav és a vörösen füstölgő salétromsav passziválják az ólmot. De a "koncentrált" azeotrópos salétromsavban van elég víz hogy feloldja a keletkező nitrátot.
Az iskolarendszerrel kapcsolatban írtakkal teljesen egyetértek. Elég ciki, amikor két tankönyv egymással teljesen ellentétes dolgot állít pont az ilyen elnagyolt elnevezések miatt.
Köszi szépen a választ!
Igen, ilyen pontatlanságok mindig elő fognak fordulni ez nem igazán az oktatási rendszer hibája. Egyérsz ez volt az alap oka annak hogy "államosították" a tankönyveket. De persze annyira elbarmolták ezt az dolgot hogy csak minden rosszabb lett.
Én is buktam pontokat azon hogy a réz oldódik-e tömény salétromsavban. Mert a tanár meg a vizsga szabadon ugrált hogy most vörösen füstölgő vagy az azeotrópos sav a tömény.
Kérdező - én teljesen egyetértek veled. Ráadásul ez egy olyan információ, amit a diákok 99,99%-a nem fog felhasználni az élete során.
Ráadásul a hobbilaboros kísérletezés is problémás, hisz a salétromsav forrása az amatőr vegyészek számára a kénsav és a műtrágya páros volt, de az akkusavat is már betiltották ezek a szemetek!
@5 Erről nem sokan tudnak (és jó is az úgy), de a kénsav tilalom nem terjed ki néhány nagyon specifikus felhasználásra. Borászatban a hordókat úgynevezett "hordómosó sav"-al tisztítják, ami a gyakrolatban csak ~15% os kénsav, és továbra is szabadon vásárolható.
@6 Vörösen füstölgő salétromsav gyorsan paszíválja a rezet, így abban nem oldódik. He kicsit felhigítjuk akkor a réz nitrát már fel tud oldódni és teljesen végbemegy a reakció.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!