Miért mondják, hogy globális felmelegedés van?
Amúgy bocsi, mert a fizetés példa rossz példa volt. A havi fizetések általában az év minden hónapjában azonosak.
A lényeg, hogy "átlag"-ot számolnak. Ami sok szám összeadása és a darabszámmal elosztása. Itt egy példa...
London éves havi lebontású átlagolt hőmérsékletei. Ebből kiszámolhatjuk az éves átlagot is, ami csak annyi, hogy összeadjuk a havi hőmérsékleteket és elosztjuk 12-vel.
De év közben nem az éves átlag hőmérsékletet tapasztalod!
London:
január: 5 °C
február: 7 °C
március: 9 °C
április: 11 °C
május: 14 °C
június: 16 °C
július: 19 °C
augusztus: 19 °C
szeptember: 17 °C
október: 13 °C
november: 10 °C
december: 7 °C
Ha ezt a 12 hőmérsékletet összeadjuk, az összesen 147. A 147-et osztjuk 12-vel, ami kiadja az éves átlaghőmérsékletet, és az 12,25 °C.
Kerekítve 12 °C London éves átlaghőmérséklete. De nem egész évben és minden nap ennyi a hőmérséklet Londonban.
(forrás: [link] )
10
Rendben, de a kérdés az, hogy ez mit jelent? Növekszik egy fokot, oké. De azt honnan tudják, hogy emiatt pánikolni kell? Tudtommal 50-60 éve mérik globális szinten.
Össze tudják hasonlítani az 1850-es globális hőmérséklethez? Vagy az 1526-oshoz? Esetleg az I.e. 578 -as vagy 15,678 -as éves átlagos hőmérséklethez?
Ha nem akkor honnan tudják, hogy mit jelent? Illetve, hogy pánikolni kell? Illetve, hogy nem teljesen normális, ciklikus jelenség? Tudtommal jégkorszakok is voltak amelyek kipufogógáz nélküli világban következtek be.
Ugyanakkor honnan tudják, hogy a technológia okozza ezt az elmozdulást?
A hőmérséklet mérést csak kb 1600-tól csináljuk a mainak megfelelő módon. Az első hőmérőt nem tudjuk biztosan ki készítette, de vagy Santorio Santorio (1561-1636) vagy Galileo Galilei (1564-1642) és kb onnantól kezdtek a mai módon hőmérsékletet mérni.
Itt egy hőmérő 1800-ból.
1500 környékéről faévgyűrű, pollen és más adatokból számolnak hőmérsékleti adatokat, és azok értelemszerűen pontatlanok. Sőt a különféle eljárások eltérő értékeket mutatnak, bár nagyjából párhuzamos diagramokkal.
Pánikolni meg nem kell - no komment.
A technológia ráhatási mértéke annyira nem biztos arány, mint ahogy szeretik közölni, de valamennyi biztosan van benne. Lényegében még azt sem tudjuk, hogy a paleolitban mitől emelkedett a CO2 és mitől csökkent és csak tippek vannak róla. Ez nagyon bonyolult számításokat igényel egyébként. Ezeket még bőven tovább kell vizsgálni a nagyfokú összetettségük és még mindig hiányos adatok miatt. Nyilván jó lenne azt mondani, hogy az időjárást és a hosszú távú klímát ma tökéletesen ismerjük, és kényelmesebb "biztos"-nak mondani dolgokat. Annyi biztos, hogy valamennyit hozzá tudtunk tenni és a többi részlet kérdés.
Viszont... Az viszont biztos, hogy jelenleg a globális hőmérséklet kissé emelkedik, a szélsőségek is gyakoribbak, több az aszály és szárazság és több a hőmérsékleti meleg rekord is.
És a bonyolultsághoz egy kicsi...
"Ezek az összetett modellek milliónyi adatpontot igényelnek, beleértve a hőmérsékletet, a páratartalmat, a nyomást és a szélsebességet, amelyek diszkretizáltak, hogy szimulálják a légkör viselkedését."
"Egyes időjárási modellek több mint 25 000 meteorológiai állomás adatait használják fel."
( [link] )
A klimatológiai számítások még ennél is bonyolultabbak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!