Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerinted a majmok evolúciója...

Szerinted a majmok evolúciója merre tart?

Figyelt kérdés
Pl:Csimpánz

2024. febr. 4. 15:09
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
56%

Az ember evolucioja nem egy lineáris fejlődés a mai emberhez.

Szerte szét agazó fa, kihalt, szetvált, ujregyesült fejlödési vonalakkal. Több szazezer eves stagnálási időszakokkal.

Közben többszőr is majdnem kipusztult az ember.

Az egyik 1millio éve volt, szinte alig maradt hirmondo. A másik a korai homo sapinsnél


Mind eközben egy csomo más, a mai főemlösökhoz hasonlo lenyelt, aki nem indult el ezen az uton. Ha akkor kipusztulnak az őseink, nem törvényszerűen kezdenek két lábra állni es eszközöket hasznalni, ahogy előtte es azota se tettek.

Az agy növekszik időben de ez nem törvenyszerűen vezet technikai civilizáciohoz.

Az elefántok es cet felek se fognak elkezdeni eszközöket kesziteni egy kritikus agy méretnel

Egyszerűen nincsenek megfelelő vegtagjaik es nem az alkalmazkodasi iranyt valasztottak


Nem hiszem hogy teljes biztonsaggal kijelenthetnenk, hogy konvergens evolucio törvenyszerűen vezet technologiát hasznalo lenyekhez.

Szerintem ez egy sokkal valoszinütlenebb forgato könnyv volt mint a szem evolucija.

2024. febr. 5. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
41%
Az agy egy cukorzabáló energiavámpír. Persze hasznos a nagy intelligencia, de nem törvényszerű, hogy evolúciós előnyt jelentsen a nagyobb intelligencia a velejáró nagyobb energiaszükséglet miatt.
2024. febr. 5. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 Pombe ***** válasza:
42%

Érdekes. Mintha semmit se írtam volna.


#12: "Persze hasznos a nagy intelligencia, de nem törvényszerű, hogy evolúciós előnyt jelentsen a nagyobb intelligencia a velejáró nagyobb energiaszükséglet miatt."


De a tény ez: "Az agy méretben és teljesítményben 500 millió éve folyamatosan és rohamosan nőtt"


És a főemlősök között is mindig volt olyan, amelyik egyre nagyobb teljesítményű aggyal rendelkezett a többihez képest, és a tény az, hogy a főemlős agy is fejlődött igen gyorsan 25-30 millió évekre visszatekintve. Azért nem kellene lassan a tényekkel is szembenézni?


#12: "Nem hiszem hogy teljes biztonsaggal kijelenthetnenk, hogy konvergens evolucio törvenyszerűen vezet technologiát hasznalo lenyekhez."


Már a csimpánzok is technológiával élnek. Akár három szerszámot is egyszerre arra használnak, hogy a szájukba nem férő csonthéjas gyümölcsöt feltörjék. A Fongoli folyó szavannai csimpánzai már kihegyezett dárdát használnak vadászathoz...stbstb. Ha a csimpánzok elkezdenek gyorsan terjedni mindenféle környezetekben szabadon, roppant nehezen tudom elképzelni, hogy miért kellene leállniuk a szerszámfejlesztéssel, és erre vonatkozó indokokat sehol se láttam eddig.


Ha egy kockán hat szám van, akkor nem tudom milyen indokkal akarjuk azt elhitetni, hogy lehet, a hatos sosem fog kijönni. Ha van rá lehetőség, akkor ki fog jönni a sok dobásból a 6-os is előbb vagy utóbb.


A csimpánzok esetében csak akkor nem fog továbbfejlődni az agy, ha erre a környezeti feltételek nem fogják kényszeríteni. A csimpánzok mindenfelé fognak terjedni, vagyis számtalan olyan környezetet fognak meghódítani, amely a számukra idegen, ergo, ha elég fejlett az agyuk, akkor előbb azt fogják használni, és nem fogják megvárni, hogy a testük alkalmazkodjon az új környezeti kihívásokhoz.


#11: "Szerintem ez egy sokkal valoszinütlenebb forgato könnyv volt mint a szem evolucija."


Szerintem meg rém egyszerű. A rengeteg agyból mindig lesznek okosabb, mint a többi, és ha a testi adottságok nem megfelelőek az új környezet meghódításához, akkor előnybe kerülnek az okosabbak. A lényeg az, hogy gyors legyen a terjedés, ami egyúttal azzal jár, hogy a nagy szaporaság egyre erőteljesebben kényszerítse ki a társadalmi és szociális fejlődést is.

2024. febr. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Pombe ***** válasza:
50%

#12: "Az agy egy cukorzabáló energiavámpír."


A profi szárnyhasználat szintén hatalmas energiaigénnyel jár. Mégis kialakult számos ágon.


Az evolúció algoritmusából valóban nem következik a komplexitásnövekedés, és az egyre nagyobb energiafelhasználó szervek kialakulása, ám az egyre élesedő versenyhelyzet és az egyre sűrűsödő kapcsolatrendszerek kialakulása, egyszerűen ezt ki fogja kényszeríteni, ha a környezet tulajdonságai kellő mértékben gazdagok ahhoz, hogy képesek legyenek kiszolgálni a változás iramát.


[link]


Idézve: "Evolutionary transitions to higher levels of complexity in our models then correspond to an expansion of the niche due to increased diversity, and hence increased competition, in lower-dimensional phenotypes, so that the new niche consists of previously unattained phenotypes in higher dimensions."


[link]


Idézve: "Semmi nem támasztja alá elméleti szempontból hitelesen azt a feltevést, hogy az evolúció során a leszármazási vonalak komplexitása szükségszerűen növekszik."


Valóban! Maga az algoritmus ilyet nem szavatol. Ám a valóság azt mutatja, hogy összetett környezetben, ahol a környezet képes biztosítani a komplexitásnövekedéshez szükséges erőforrásokat, ott egyszerűen ez történik: "A törzsfán felfelé haladva a komplexitás nyilvánvaló növekedése egy sor nagy evolúciós átmenet eredménye."


Szóval, mindezen tények tükrében, a szabadon, globálisan elterjedő és fejlődőképes csimpánzok esetében az a sokkal kisebb valószínűségű eset, hogy nem fog fejlődni az agyuk.


Ismét! Nem tekinthetünk el amellett a tény mellett se, hogy anno a szavannára kikerülő majomszerű lények agyai rengeteg ágon elkezdtek fejlődni (nyilván a valóságban is ennél több ág volt). Érthetetlen, ha valaki azt állítja, eme számos fejlődési vérvonalat látva, hogy itt nincs szó valamiféle szükségszerűségről:

[link]

2024. febr. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 Pombe ***** válasza:
48%

ja...


#11: "Közben többszőr is majdnem kipusztult az ember."


Nem igen tudok ilyenről, és ha történt is volna ilyen, sok más, az emberi vérvonalhoz hasonló fejlődött az emberi mellett párhuzamosan, szóval volt bőven pótolható "anyag" mellette.


Amúgy, ha a 74.000 éve történt Toba szupervulkán kitörésre gondolsz, ami állítólag megtizedelte volna az emberi populációt, ezt az elképzelést már viszonylag régóta elvetették:

[link]

[link]

2024. febr. 5. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 Pombe ***** válasza:
48%

Ja... megint .. :)


#11: "Az ember evolucioja nem egy lineáris fejlődés a mai emberhez."


Asszem' itt egy kis képzavar van, bocs! :)


Ezt csak arra mondják, hogy nem egyenes ágú a kifejlődés, de nem arról van szó, hogy átlagban az emberszerű agyak ne rohamosan és nagyon gyorsan fejlődtek volna, méghozzá töretlen iramban.


Ez az átlag, és nagyon rövid idő alatt:

[link]

2024. febr. 5. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 Pombe ***** válasza:
56%

Na, elfelejtettem beszúrni, hogy igazándiból a Toba kitörési idejére datált emberi populáció drámai beszűkülésének hipotézise sem igazán helytálló, nem csak az, hogy valójában a Toba jelentéktelen hatással volt az emberiségre ( [link] ).


[link]


Idézve: "Numerous genetic analyses have not detected a bottleneck that coincides with the Toba eruption."


Vagyis időközben számos genetikai tanulmány látott napvilágot, amely nem talált komolyabb populációbeszűkülésre utaló nyomot, és igazándiból egy nagyon hosszú folyamat (sok,sok alapító hatás) lassan kialakuló eredményét értelmezték korábban rosszul egy hirtelen bekövetkező eseményként.

2024. febr. 5. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!