Elméleti kérdés, mert ilyen nincs. Egy 100 kilós ember elkezd futni 20 km/h egyenletes sebességgel sík terepen. Mennyi ideig kell futnia, hogy 50 kilóra lefogyjon úgy, hogy nem eszik és iszik, illetve nincs anyagcseréje sem, és ráadásul nem fárad el?
Vannak kalória számító adatok, mely szerint mennyi futás, mennyi kalória égetéssel (vesztéssel) jár.
Innen kezdve már csak 1-2 osztás kérdése.
Persze be kell kalkulálni, hogy csökkent súlynál, kevesebb kalória ég, de figyelembe vehető.
Ennyi, ha van kedved nézz utána és számolj.
Semennyit sem fogyna, ha nem iszik, akkor dehidratálódik és egy idő múlva összeesne, bele is halhatna elvileg.
Aztán ha a szükséges folyadékot mégis magához veszi, akkor ha nem eszik, az első fogyás az izmokból lesz, a szervezet onnan tudja a leggyorsabban beszerezni az energiaszükséglet égetnivalóját, de ez közben feltétlenül pihenést is igényel.
Na persze, ha közben erőltetve vannak az izmok, akkor az erősödik ezzel párhuzamosan, de az úgy történik, hogy az izomszövet rostjában mikrószakadások keletkeznek, tejsav keletkezik és a rostok apró szakadásai lassan begyógyulnak, az izomrost vastagszik, nagyobb tömeget nyer.
Csakhogy ez nem megy azonnal, a szakadások regenerálódásához idő kell, ennek fájdalmait nevezzük izomláznak, ezt ki kell pihenni. Lehet egy kis speciális mozgással, vagy masszázzsal gyorsítani a tejsav egyenletes eloszlatásával az izomláz elmúlását, de csak finoman, mert az apró szakadásoknak idő kell a begyógyuláshoz, regenerálódáshoz. Vagyis a folyamatos munkálkodás lehetetlen.
Ahhoz, hogy a zsírszövetekből is nyerjen energiát a szervezet, elég hosszú idő kell, ez egyénenként nem teljesen egyforma, edzettségi szinttől is függ.
Enni. inni a fogyás közben feltétlenül kell, csak úgynevezett energiahiányos egyenleget kell teremteni, de rendszeres pihenőkkel.
Azt persze meg lehet tenni, hogy inni iszik az illető, csak enni nem eszik semmit, de pihennie ekkor is mindig kell neki rendszeresen, mert ha elhasználja a vérében lévő aktuális mennyiségű glükózt, akkor elájul és ha nem kap gyorsan utánpótlást, akkor simán bekrepálhat. Az izom és a zsírszövet lebontásából sokkal lassabban lesz glükóz, mint az emésztés által, bár ez kissé függ a bevitt élelem fajtájától is.
Ez az egyik baj pont a cukorbetegeknél is.
Ugyanis valamennyi mennyiségű energiára és az ehhez szükséges mennyiségű cukorra mindig szükségünk van alapállapotban, olyan belső működéshez, mint a szívizom, vagy a tüdőt mozgató izmok energiával való ellátását biztosítani kell és az agy is elég sok energiát igényel, meg a belső szervek funkciójához, a hőháztartás fenntartásához, stb... energia kell, de ha azt a minimális energiát, ami ezekhez szükséges, elhasználja valaki fizikai mozgással, akkor gyors ütemben bekrepál, ha gyorsan nem kap utánpótlást, mert az idegrendszer nem vezérli a feladatokat, a szív ugyanúgy akadozik, majd leáll, mint a benzinből kifogyó autó.
Ezért roppant nehéz mozgásra bírni a diabéteszes betegeket, mert annak hiába van cukor a vérében, az az inzulinhiány miatt, ami segít a sejteknek a cukor felvételében, szóval nem tudja felhasználni a vérében lévő cukor nagy részét.
Valamennyit tudnia kell - és ez a cukorbetegség stádiumától függ, mert ha már kevesebbet, mint a fent jelzett alapszükséglet, akkor kampec. Ám ez az energiahiány már előtte rettenetes lustaságszerű érzéssel jár, mert ha kevés az energia, akkor azt a szervezet próbálja a vésztartalékban tartani.
Valami olyasmi ez, mint ha gyorsan rohansz és elfogy a levegőd, akkor meg kell állni és kapkodva begyűjteni a hiányzó oxigént, vagy minden elfeketedik.
Végül is az oxigén semmi másra nem kell a számunkra, mint ugyanehhez az energiatermelő folyamathoz, hogy a sejtek a felvett glükózt oxidálás során energiává alakítsák és tulajdonképpen majdnem mindegy, hogy levegőd nincs e, vagy elégethető glükóz a sejtjeidben, a kettő együttesen kell az életben maradáshoz, illetve a testünk funkcióinak az ellátására.
Vagyis teljes képtelenség a kérdésed.
@5
"nem lehetséges elméletben sem"
Valoban nem, mint ahogy ezt jelezte is a kerdezo az elso mondatban.
Mindenben igazad van amugy, de probalj most elvonatkoztatni a konkret emberi testtol, a kerdes nem errol szol.
@3:
"Ezért roppant nehéz mozgásra bírni a diabéteszes betegeket, mert annak hiába van cukor a vérében, az az inzulinhiány miatt, ami segít a sejteknek a cukor felvételében, szóval nem tudja felhasználni a vérében lévő cukor nagy részét."
Ezért kell megtollasodniuk. Érted...
#7
Van olyan diabetesz is, a kettes típusú, ahol van inzulin, csak nem hat.
Ehez feltételeznem kell, hogy a száz kilós emberemben vak 50 kiló zsír, de nincs.
Feltételeznem kell, hogy mint egy motorban égeti a zsírját. De az se igaz, mert az anyagcsere során szubsztrátok kellenek, és nem kevés szénhidrát, hogy zsírt égessünk.
Ez egy megoldhatatlan feladat.
@8: A nem hat túlzás, az inzulinrezisztencia mértéke eltérő, lehet durva, de a nem hat minden esetben túlzás. A kettesnél sem feltétlen van inzulintermelés, sok esetben kimerül a hasnyálmirigy és leáll. Illetve az egyes típusnál is felléphet inzulinrezisztencia, sőt, van olyan altípusa, ahol szinte mindig fel is lép - lsd LADA.
Üdv,
Egy cukorbeteg :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!