Miert mondjak hogy nem letezik perpetuum mobile?
Nem olvastam el a válaszokat és lehet, hogy már írták. A témában kimarad egy lényeges történelmi rész, ami máig kavarodást okoz. :) A korai perpetuum mobile szerkezetek kitalálásakor egyáltalán nem a mai közkeletű értelmezésmódokról volt szó (bár foglalkoztak azzal is). Nem állították, hogy a semmiből vesz energiát, vagy, hogy nincs kitéve súrlódásnak és ilyenek. Ez a mai tárgyalási mód és erről szó sem volt az ilyen szerkezeteknél.
A kérdést máig átszövi egy szószerinti és téves értelmezésmód. Az ilyen szerkezeteknél az "örök" az nem végtelen értelemben értendő, hanem inkább a sokáig mozgás emberi léptékében. Másik a semmiből vett energia képzete, ami meg valójában inkább egy energia megcsapolást jelentene, amennyire ismerem a próbálkozásokat. Mint például a háttérsugárzásból nyert energia, vagy a Föld gravitációjából vagy mágnesességéből nyert energiát jelentenék. De nem a semmiből. Esetleg ma nem detektált energiából, de az sem a semmi.
Szóval van egy ilyen félreértés, hogy nem a súrlódásmentességet állítják például, és a semmiből vett energia is inkább ma nem felfedezett energiát jelent(ene).
Végtelen értelemben még egy galaxis sem örökmozgó, szóval a kifejezést kell kiiktatni, átnézni és a célok mentén a megfelelő értelmezéseket behozni a témába.
A gravitációt kihasználó és abból energiát nyerő szerkezet az azért nem lenne rossz találmány, ha belegondolunk. Ezek szerintem érdekesek elvileg. Kérdés, hogy a gravitációból mennyire és hogyan lehetne némi energiát átalakítani, mivel a gravitáció is erő és elvileg, ha erő, akkor kinyerhető és átalakítható kell legyen. De az nem örökmozgó végtelen értelmében, mert nekünk elég az is, ha emberi időléptékben használható. Az biztos, hogy gravitáció az van, az is biztos, hogy a gravitáció is energia, és elvileg átalakítható is.
Szerintem fölösleges a termodinamikával jönni, hiszen a napelem is egy elég nagy energiaforrást alakít át és ugyanezt a gravitációval vagy a háttérsugárzás egy fajtájával, vagy a Föld mágnesességével is akár meg lenetne tenni. Nem kell rugózni ezen az "örök" dolgon.
Pedig pontosan erről volt szó.
Létezett gravitációs: egy olyan ferde fogazású fogaskerék, amelyhez csuklós súlyokat erősítettek. Elképzelés szerint az egyik oldalon mindig több súly van, mint a másikon, így a szerkezet folyamatosan forog a gravitáció hatására, és energiát lehet kivenni belőle. [link]
Ugyanez mágneses változatban: egy vasgolyó legurul egy meredek, árnyékolt lejtőn, majd felgurul egy kevésbé meredek emelkedőn, ahol a tetőn egy mágnes van, és ez ismétlődik körben. Ebből is energiát lehetne kivenni.
Ezek azért nem működhetnek, mert a statikus gravitáció és a mágnesesség is konzervatív erőterek, tehát zárt (pl. kör) pályán nem lehet energiát kivenni belőlük, de ezt akkor még nem tudták.
A témához jobban szemügyre kell venni, hogy az emberiség javára nem azok tettek hozzá bármit is, akik azt mondták, hogy "miért nem lehet", hanem azok, akik azt mondták, hogy "csináljuk". Ez a hozzáállás eleve egy az emberiségre nézve káros és hátráltató hozzáállás, amit el lehetne már felejteni. És sajnos minden tudományágra igaz. Feltártak Csehországban 30 000 éves leleteket és a nemzetközi régészet érdeklődéssel fogadta, míg a cseh kutatók kinevették és nagy ellenhangot adtak neki. Mára közismerten alapismeretnek számítanak - tehát tévedtek az ellenzők (csak tanulnak-e belőle?).
A semmiből nincs energia, de nem kell leragadni az ilyen kifejezéseknél.
Az atomenergia sem végtelen, az sem örök, és az is kimerül. De használható és annyi elég is. Nem a semmiből jön az atomenergia sem, a napenergia sem, a szélenergia sem és az árapály-energia sem. És ezek nem végtelenek, de emberi léptékben hasonlóak.
A gondot részben az oktatás is adja, mivel a találmányok történelmét nem oktatják. Értve ez alatt a találmányok valódi történelmét. Telis tele van mindenfélével, lopásokkal, gazdasági trükkökkel, versenyhátrány okozással, és tudományos ellenkezésekkel is. Ha ezeket ténylegesen ismernék az emberek, akkor segítene a fejlődésben.
Mindenesetre elhagyhatóak már a minduntalan cáfolatok és lehet nézni azt, hogy mit is lehet kihozni még ezekből.
A netes videók meg hát..., hát láttam olyan "cáfolatot", ahol nem csapággyal volt megoldva a kerék, hanem egy átfúrt fatárcsát használt sima tengellyel, mégpedig egy nyilvánvalóan kis erőhatásokkal mozgó gravitációs szerkezetnél. Nyilván hamar meg is állt. Csapágyazva érdekes lett volna. És megint más az, hogy energiát hogyan lehet egy ilyenből kinyerni és más egy mini modell ami sokáig működik. Ezeket érdeklődéssel kellene fogadni.
"az árapályerőmű is a gravitációs erőhatást alakítja használható erővé"
Az árapályerőmű által termelt energia nem a gravitációból származik. A gravitációs erő csak egy közvetítő. Mint pl a szíjhajtás egy motor és egy generátor között. Az árapályerőmű a Föld forgásának mozgási energiáját alakítja át elektromossággá.
"Az árapályerőmű a Földet körülvevő vízburok napi kétszeri szintváltozásából, az árapályból eredő energia kiaknázására létrehozott erőmű."
"Az árapály jelensége a közeli égitestek egymásra gyakorolt tömegvonzása által egymáson létrehozott alakváltozások."
"A gravitáció, más néven tömegvonzás egy kölcsönhatás, amely..."
"Az árapály-energiát vagy árapály-energiát úgy hasznosítják, hogy az árapályból származó energiát különféle módszerekkel hasznos energiaformákká, főleg elektromossággá alakítják."
"Az árapály-energiát a Föld óceáni árapályából nyerik. Az árapály-erők az égitestek által kifejtett gravitációs vonzás időszakos változásaiból erednek. Ezek az erők megfelelő mozgásokat vagy áramlatokat hoznak létre a világóceánban. Ez időszakos tengerszint-változásokat eredményez, amelyek a Föld forgásának függvényében változnak. Ezek a változások rendkívül szabályosak és megjósolhatók, a Föld forgása és a Hold Föld körüli keringésének következetes mintája miatt."
"Az árapály-energia az egyetlen olyan technológia, amely a Föld–Hold rendszer, illetve kisebb mértékben a Föld–Nap rendszer keringési jellemzőiben rejlő energiát használja fel."
Van amúgy még az árapályerőműtől függetlenül is az árapály-energia gravitációs energia hasznosításán túl is, ami a gravitációs hintamanőver az űrszondáknál. Ott is a gravitációs energiából nyernek sebességet és nem is kicsit. Szóval kell ezekkel kísérletezni, mert ezek jó dolgok. És a gravitációs energiát már most is használjuk, így ez lehetséges felhasználás. Csak manapság a szél és napfény került előtérbe, de ez még változhat is a gravitációs eneria felé. A szél és napfény ugyanis nem áll mindig rendelkezésre, de a gravitáció az igen és így az jobb lehet.
Ha jól jön itt van:
"Ott is a gravitációs energiából nyernek sebességet"
Nem. Ahogy írták: az csak közvetítő.
A hintamanőver során megváltozik a bolygó mozgása is. Persze csak kicsit. De ha elég sokáig csináljuk, akkor ki lehet téríteni a bolygót a helyéről.
Tehát a bolygó adja az energiát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!