Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Maximálisan kb hány méter...

Maximálisan kb hány méter messzire tudna szállni egy végtelenül nagy erővel megrugott focilabda?

Figyelt kérdés
Feltételezve hogy nem fúj szél és a végtelen erejű rúgás nem teszi tönkre a focilabdát, valamint a rúgás iránya a létező legoptimálisabb röppályára küldi a labdát.

2023. okt. 17. 19:41
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
0%
#10 hogy' jott ki a maximalis 20e kilometeres tavolsag? Lapos a Fold es ha messzebb megy, leesik a szelen,
2023. okt. 18. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 krwkco ***** válasza:
100%

#10-es megközelítése jogos.

A kérdés az volt, hogy milyen messzire tudna szállni a labda. Nem az hogy mekkora utat tud megtenni. És a földön a legmesszebb levő pont valóban az átellenes.

2023. okt. 18. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
70%
#12 a kerdesben szo sem volt arrol, hogy a muveletet a Foldon vegezzuk el. De meg ha igy is van, 'vegtelen' kezdosebesseggel inditva kozel erintoiranyban elhagyna a felszint, a legkori surlodasbol szarmazo honek ideje sem lenne elegetni.
2023. okt. 18. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
55%

Az elméleti válasz erre a kérdésre összetett, de néhány fontos tényezőt érdemes figyelembe venni:


A légellenállás: A valóságban a légellenállás miatt egy objektum soha nem fog végtelen távolságra repülni. A légellenállás erősen csökkenti a távolságot, amit egy objektum elérhet.


Gravitációs hatások: A gravitációs erő miatt a tárgyak mindig visszahullnak a Földre. A labda szintén lefelé fog zuhanni.


Erő: A végtelen erővel való rúgás nem létezik a valóságban. Az emberi test és gépek is korlátozott erőt tudnak kifejteni. A legnagyobb erővel rúgott labda is elér egy maximális távolságot, ahol a légellenállás és a gravitáció hatása dominál.


Mindezek figyelembevételével, ha elméletileg lehetővé tennénk a végtelen erőt és tökéletesen optimalizálnánk a rúgás irányát, a labda repülne egy bizonyos távolságra, de soha nem szállna "végtelen távolba". A távolság a rúgás erősségétől, a rúgás irányától, a labda tömegétől, a légellenállástól és a gravitációtól függene.


A valóságban a legnagyobb labdarúgók is csak néhány száz méterre képesek elérni egy labdával végrehajtott rúgással, ami még messze van a "végtelen távolság" fogalmától. Az életszerű körülmények között a valóságos távolság mindig korlátozott lesz.

2023. okt. 18. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
86%
"'vegtelen' kezdosebesseggel inditva" Nem fog végtelen kezdősebességgel indulni. Ha végtelen erővel ütjük meg, akkor az ütés pillanatában már szépen el fog indulni, aminek az lesz az eredménye, hogy a gyorsító erő egészen minimális ideig fog rá hatni. Ebből fog az adódni, hogy a gyorsító erő idő fggvénye egy Dirac delta lesz. És az nem fog tartósan végtelen gyorsulást eredményezni. Ha figyelembe vesszük a labda rugalmas deformációs képességét, akkor a tényleges gyorsítási idő nem 0 lesz, de nem lesz "tartósan" végtelen a gyorsító erő (ld. pl. az a feladat amikor egy rugóra Dirac delta-val ütünk, és megnézzük mi történik. Igen régen volt, hogy ezt a feladatot végigszámoltuk de volt ilyen ZH feladatunk. Most egy kicsit utána kéne nézzek mert tényleg régen volt. De ez egy szépen számolható feladat.).
2023. okt. 18. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat mindenkinek, összegezve: a "végtelen erejű rugás" megfogalmazása eléggé rossz irányba tereli a kérdést, hiszen nem az űrbe gondoltam kilőni a labdát, hanem egy többé-kevésbé meghatározható távolságra gondoltam a #14-es által is említett tényezők miatt... (Bocs a fizika tudásom terén a hiányosságaimért, én csak egy egyszerű vegyész vagyok ;-)

Viszont ha kerül amibe kerül alapon ragaszkodnék egy elvégezhető kísérlethez, akkor egy 45 fokban, ágyúgolyóként kilőtt labdával már talán könnyebb lenne számolni, továbbra is feltételezve hogy a kilövés pillanatában (a #3-as válaszoló által felvetett vákuumalagútból) hiperszónikus sebességgel kijövő "szuperstrapabíró" anyagból készült labda nem durran szét.

2023. okt. 18. 09:20
 17/19 dq ***** válasza:
70%

Klasszikus Newtoni mechanikában, sík terepen minél erősebben rúgod meg a labdát, annál messzebbre fog szállni. Nincsen maximális távolság, akármilyen messzire el lehet rúgni.


45°-os rúgás esetén a képlet a távolságra (a távolságot jelölje 'd')

: d = v^2 / g,

ahol v jelöli a kezdősebességet, és g jelöli a gravitációt (körülbelül 10 m/s^2). ( Lásd a wikipédiát ferde hajításról : [link] )


Például 100m/s = 360km/h kezdősebességgel (forma 1-es versenyautó sebessége[0]) 1km-re lövöd el a labdát, 1000m/s kezdősebességgel (3-szoros hangsebesség, Lockheed Blackbird lopakodó sebessége[1]) már 100 kilométerre tudnád ellőni a labdát, Budapestről Salgótarjánba vagy Kecskemétre [2]. A sebesség négyzetesen szerepel a képletben, tehát 10-szer nagyobb 100-szor nagyobb utat jelent. Ez logikus, 10x nagyobb sebességgel 10x olyan magasra száll, 10x annyi ideig repül a labda. És ezt teszi 10x annyi vízszintes sebességgel, tehát 100x olyan messzire jut vízszintesen.


[0] : "Az autók akár 370 km/h körüli sebességgel is haladhatnak, elsősorban a gyors pályákon, például Monzában. A Formula–1-es autóval valaha elért legnagyobb sebesség rekordját a Honda tartja, 417 km/h-val, amit a Mojave-sivatagban, 2005-ben értek el, minimális leszorító erő mellett." [link]

[1] : "A gépet tanulmányozók nagy része szerint a gép strukturális és aerodinamikai tűréshatárai figyelembevételével az SR-71 legfeljebb Mach 3,3-del tudna huzamosabb ideig repülni, és nem léphetné túl a Mach 3,44-ot." de "Egy másik csoport elmélete szerint az SR-71-et Mach 5 körüli sebesség elérésére tervezték át. Ezt az elméletet egy bizonyos szempontból az is alátámasztja, hogy egyes küldetések idejei csak úgy magyarázhatók, ha a gép Mach 3,6 és 4,1 közötti sebességeket is elért." [link]

[2] : [link]

2023. okt. 18. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 dq ***** válasza:
70%

> Ez logikus, 10x nagyobb sebességgel 10x olyan magasra száll, 10x annyi ideig repül a labda. És ezt teszi 10x annyi vízszintes sebességgel, tehát 100x olyan messzire jut vízszintesen.


WTF

10-szeres sebességgel 100-szoros magasra száll, mint az kiderül a linkelt wikipédia szócikkből

2023. okt. 18. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
100%

16

„#14-es által is említett tényezők miatt”

Észre kellene venni, hogy azt nem 14-es írta, hanem a ChatGPT, ez a birka csak szó szerint bemásolta ide. Már jó ideje ezt csinálja, nem ért ez semmihez a másolgatáson kívül.

2023. okt. 19. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!