Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a fénysebességet nem lehet...

Ha a fénysebességet nem lehet elérni mert E=mc2 alapján a tömeg iszonyatosan megnőne, akkor a vákuumban közel fénysebességgel mozgó elektronok tömege miért nem hatalmas nagy?

Figyelt kérdés
Ha olyasmit válaszolnál mint Orbán meg Soros terv nem vagyok rá kíváncsi, tartsd magadban plz.

2023. okt. 15. 20:58
1 2 3 4
 21/32 Mojjo ***** válasza:
100%
@15: Relativisztikus energianak. A tömeg kifejezest meg erdemesebb meghagyni az invarians tömegnek. Legalabbis sokan ezt szorgalmazzak.
2023. okt. 17. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 Mojjo ***** válasza:
90%

@14: A ChatGPT egy nyelvi modell. Arra van kitalalva, hogy kepes legyen ertelmezni, amit irsz neki, es az adott nyelvnek megfelelöen ertelmes valaszokat irni. Amik azonban nem feltetlen igazak, mert a ChatGPT nem egy enciklopedia, nem tudastar, nem tankönyv. Ha annak akarod hasznalni, akkor rossz forrast valasztottal. Rengetegszer es rengeteg temaban ir hülyeseget. Ha valoban utana akarsz nezni barminek, keress hiteles forrasokat. A ChatGPT-nel meg az egyebkent sokszor eleg borzaszto magyar wikipedia is jobb. Az angol meg millioszor. De a neten pont eleg valoban htieles forrast talalsz barmire. Persze, jobban meg kell dolgozni velük, mintha egy robot kapasbol megadna pont arra a kerdesre a valaszt, amit meg akarsz tudni, de ez mar csak ilyen. Csereben valos es helyes valaszokat kaphatsz.


Pl:

"A tömeg növekedése nem lineáris, vagyis nem nő hatalmas mértékben, amikor az elektronok közelítik a fénysebességet."

Nem növekszik linearisan, hanem ahogy a fenysebesseget közelitjük,e gyre nagyobb es nagyobb es nagyobb mertekben. A tömeg növekedesenek nincs felsö hatara, attol függöen, mennyire közelited a fenysebesseget, növekedhet barmekkorara - azaz akarmit is kell erteni azon, hogy "hatalmas mertekben", kellöen közel kerülve a fenysebesseghez bizony fog annyira nöni az elektronok relativisztikus tömege.


"Az elektronok tömegnövekedése kis mértékű lenne akkor is, amikor közelítik a fénysebességet, mivel az elektronok sebessége gyorsan közelít a fénysebességhez."

Ennek a mondatnak meg meg ertelme sincs. Gondold at.

2023. okt. 17. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
0%

Az E=mc^2 egyenlet alapján a tömeg növekszik, ahogy egy részecske közelít a fénysebességhez, és a közel fénysebességű részecske idődilatációval rendelkezik. Az idődilatáció azt jelenti, hogy egy részecske időbeli folyamatai lassulnak, ahogy közelíti a fénysebességet, így hosszabb idő telik el a részecske saját referenciakeretében, mint egy megfigyelő számára. Azonban a tömegnövekedés és az idődilatáció közötti kapcsolat miatt a tömeg növekedése lassabb ütemű, mint az időbeli elnyúlás.


A tömegnövekedés, amit a részecske tapasztal, ahogy közelíti a fénysebességet, relatív a megfigyelő referenciakeretéhez. Tehát a részecske számára nő a tömege és időbeli folyamatai lelassulnak, de egy megfigyelő számára a részecske tömege nem lesz hatalmasan nagy. A tömeg növekszik, de nem a mókuson változik meg, amit egy megfigyelő mér.


A kozmikus müonok például, amelyek közelítik a fénysebességet, jelentős idődilatációt tapasztalnak, ami miatt sokkal hosszabb idő telik el az életükben a Földi megfigyelők számára, mint a saját referenciakeretükben. Azonban ez nem jelenti azt, hogy hatalmas tömegűek lennének, amit észlelnénk, amikor az életük végéhez közelednek.


Tehát a lényeg, hogy az idődilatáció és a tömegnövekedés relatív az adott részecske saját referenciakeretéhez, és a megfigyelő számára a tömegnövekedés és a hatalmas tömeg észlelése nem fordul elő.

2023. okt. 17. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:
0%

22 "Nem növekszik linearisan,"


Nem is mondtam ilyet barátom. Lásd fenntebb "A tömeg növekedése nem lineáris,"


" Azonban ez nem jelenti azt, hogy hatalmas tömegűek lennének, amit észlelnénk, amikor az életük végéhez közelednek."


dehogynem. Hiszen a tömegnövekedés ugyanolyan relativisztikus folyamat mint az idődilatáció. Mojjo nem ismered a fizikát. Fogalmakat tévesztesz. Csalódtam benned

2023. okt. 17. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 Mojjo ***** válasza:
97%

@24: Ismételten, a ChatGPT nem egy lexikon, és nem egy oktató platform. Ha tanulni szeretnél, keress megbízhstó forrásokat és ne egy nyelvi MI modellt próbálj annak használni.

Ennél már csak az gagyibb, hogy minden második kérdés alá idemásolod a chatGPT válaszait. Semmi értelme. Se nem jók, se nem hasznosak, hiszen bárki meg tudja kérdezni ezt az MI-t, ha az ő válaszára kíváncsi. Próbálj meg mondjuk nem is tudom, önálló emberi lény lenni, aki a saját szavaival mondja el a saját gondolatait.

2023. okt. 17. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 Mojjo ***** válasza:
95%

Mondjuk ezzel teljesen egyetértek, és ennek a ténynek a jelentőségét nem lehet eléggé kiemelni, már csak a mókusok érdekében sem:

#23 "A tömeg növekszik, de nem a mókuson változik meg, amit egy megfigyelő mér."

2023. okt. 17. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 sadam87 ***** válasza:
94%

#23

"A tömeg növekszik, de nem a mókuson változik meg, amit egy megfigyelő mér."

🤣🤣🤣🤣🤣


#24

"Nem is mondtam ilyet barátom. "

Az biztos, hiszen nem állítottál semmit, csak a ChatGPT válaszait másolgattad ide. (Amúgy nem kell olyan nagyon mély szövegértés annak észrevételéhez, hogy Mojjo nem állította, hogy te (vagy a ChatGPT) azt írta volna, hogy a tömeg lineárisan növekszik a sebességgel.)

"" Azonban ez nem jelenti azt, hogy hatalmas tömegűek lennének, amit észlelnénk, amikor az életük végéhez közelednek."

dehogynem. Hiszen a tömegnövekedés ugyanolyan relativisztikus folyamat mint az idődilatáció. Mojjo nem ismered a fizikát. Fogalmakat tévesztesz. Csalódtam benned"

Amire reagáltál, az mondjuk nem Mojjo válaszában szerepelt, hanem az általad idemásolt ChatGPT válaszban. Ügyes!!! 🤣🤣🤣🤣

2023. okt. 17. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:
25%

A relativisztikus tömegnövekedést el lehet felejteni, ugyanis nincs értelme. Egy tömeggel rendelkező tárgy mozgása során mozgási energiára tesz szert, aminek a képletére rá lehet ugyan húzni az E=mc^2 képletet, és a sebességfüggő faktort beleolvaszatni a tömegbe, de ez fából vaskarika. Az E=mc^2 képletben szereplő tömeg a nyugalmi tömeg, a képlet erre a helyzetre lett definiálva, értelmetlen mozgó testekre a tömeg átdefiniálásával kiterjeszteni.


A relativitáselmélet megmutatta, hogy ami fizikai folyamatokban megmarad, az az energia, impulzus és impulzusmomentum, és nem a tömeg. A tömeg olyan mennyiség, amely a testeknek az erőhatásokkal szembeni ellenállását, inerciáját jellemzi, tehát akkor van értelme, ha vonatkoztatási rendszertől függetlenül, vagyis a test saját nyugalmi rendszerében vett tömegként, azaz nyugalmi tömegként definiáljuk. Ez az ami invariáns, ez jellemzi az adott testet, objektumot.


A kérdésre konkrétabban is válaszolva: már miért ne lenne hatalmas a "tömege" (pontosabban az energiája) pl. egy a fénysebesség 99,99 %-ával száguldó elektronnak? Egy ilyen elektronnak az energiája több mint 70-szerese a nyugalmi energiájának. Ez azért elég sok, nem? Azt, hogy mi a "sok", relatív módon kell értelmezni. A te összenergiád is 70-szerese lenne ilyen sebességnél. De csak annak, aki hozzád képest ilyen gyorsan mozog.



Ráadásul ez a szemlélet jól tükrözi azt is, hogy egy összetett rendszer nyugalmi tömegéhez az alkotórészek energiái adnak járulékokat

2023. nov. 13. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
81%
Egyébként egészen egyszerűen kimérhető ahogy növekszik az elektron tömege a sebességgel. Nem kell hozzá semmi más csak egy kellően nagy feszültséget elviselni képes katódsugárcső (pl. régi TV képcsöve). A gyorsító feszültség növelésével egy idő egyre inkább "érezhető" az elektron elnehezedése, azonos eltérő feszültség (vagy a TV esetén eltérítő áram) hatására az elméletileg számított (állandó tömeggel) pályától egyre nagyobb lesz az eltérése a tényleges becsapódási pontnak. Ha kellően jó a cső (és elég hosszú) ezért kell keresni valami jobb vágású régi oszcilloszkóp csövet, és ehhez képes kicsi az eltérítő kondenzátor pár akkor már 10-12 kV gyorsító feszültségnél egyszerű eszközökkel kimérhető az eltérés. Ha a gyorsító feszültséget tovább növeljük akkor még inkább nem oda csapódik be az elektron ahova vártuk (ahova kéne csapódnia ha nem változna a tömege). Teljesen alap fizikai kísérlet, az ezzel foglalkozó egyetemeken szerintem az egyik alap kísérlet és minden hallgatóval megcsináltatják, kiszámíttatják. De jobb középiskolákban is be szokták mutatni.
2024. jan. 1. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
0%
Tömeg is relatív. Ha nincs gravitáciò nem èrzèkeled a tömeget. Az pedig nem igaz hogy tömeggel rendelkezõanyag nem mehet fèmysebessèggel hanem hogy nem lehet gyorsabb. A fènynek is van tömege ha nem lenne akkor a gravitáciò nem tudná hatni rá. Pèlduául feketelyuk bevonzza a fènyt, nagy objektumok meg elfeditik a pályájukat.ha fènysebessèggel mèsz a gyorsulás pillanatában lesz nagyobb a tömeg.
2024. jan. 9. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!