Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Titanic hogy van még többé-k...

A Titanic hogy van még többé-kevésbé egyben a hatalmas nyomás alatt?

Figyelt kérdés
Most, hogy elsüllyedt a "tengeralattjáró" sokat olvasgattam és arról, hogy mekkora óriási nyomás van ott lent. A Titanic hogyhogy nem lett egy összenyomott lemez? Sőt, ha már itt vagyunk, hogyhogy élnek olyan mélységben állatok? Ezek szerint van valami, amit nagyon nem értek vagy vakvágányon vagyok a nyomással kapcsolatban.
2023. jún. 25. 20:26
1 2
 1/16 krwkco ***** válasza:
100%

"A Titanic hogy van még többé-kevésbé egyben a hatalmas nyomás alatt?"

Úgy, hogy "kilyukadt" és belefolyt a víz. A lemezeket kívülről és belülről uagyanakkor nyomás éri. Ezért nem hajolnak meg és a Titanic nem lapul ki.

Ha minden irányból jön, akkor a szilárd testek és a folyadékok hatalmas nyomást bírnak jelentős térfogatváltozás nélkül. Ahogy az általános iskolában mondják fizika és kémia órán - "összenyomhatatlanok".

2023. jún. 25. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem a nyomás, hanem a nyomás különbség számít ilyen szempontból igazán. Mivel a roncs meg van telve vízzel, ezért a külseje és belseje közt nincs nyomáskülönbség, nincs mi összenyomja.

Egy tengeralattjáró esetén a belsejében légköri kb 1 bar nyomás van, míg kívül óriási, ott ezért hatnak hatalmas erők a hajótestre.

2023. jún. 25. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen. Azt meg külön, hogy nem néztetek hülyének.

Az állatokkal mi a helyzet? Értem én, hogy alkalmazkodtak stb, de elég nehezen érthető.

2023. jún. 25. 22:19
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
A mélytengeri állatokban többnyire nincs levegő.
2023. jún. 25. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

A mélytengeri állatok lényegében egy nagy zsák vízből állnak és olyan a gázcseréjük ami ott működik.


Van az a ronda hal aminek nem jut eszembe a neve, úgy néz ki mintha valami nagy felpuffadt arcú ember lenne, talán már láttad a neten. Na az csak akkor ronda felhozzák, mert neki a mi nyomásunk túl kicsi és így felpüffed.


Na hát mi meg akkor halunk meg, ha lemegyünk. Amúgy két egymástól eltérő problémánk lesz odalent.


Az egyik az, hogy ugyan nem roppan össze a testünk (vagyis nem azonnal), de a ránk nehezedő nyomás megváltoztatja a légcserét, és a levegőben levő nitrogént belenyomja a vérbe. (Normálisan nem oldódik.) Ez keszonbetegséget okoz, ha túl gyorsan jövünk fel, mert a nitrogén hirtelen elveszti az oldódást és buborékok formájában távozik.


A következő probléma az ennél mélyebben történik, a bennünk levő légüregek összeroppannak. Tüdő, arcüreg, belső fül.

2023. jún. 25. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
A nitrogén 80 atm. fölött már kábítószerként is hat. Ennél nagyobb nyomáshoz héliumos keveréket használnak.
2023. jún. 26. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

#4 jól leírta #3 kérdésre a lényeget. Az anyagoknak van egy térfogati rugalmassági modulusuk, ami megmondja, százalékosan mennyivel csökken térfogatuk egységnyi nyomás hatására. Gázoknál ez sok nagyságrenddel nagyobb, mint folyadékoknál és szilárd anyagoknál. Hidrosztatikus feszültségi állapotban, amikor mindenfelől ugyanaz a nyomás hat, emelkedéskor-süllyedéskor a nyomásváltozás óriási lehet, mégsem okoz nagy térfogatváltozást, ezzel együtt jelentős elmozdulást a mélytengeri élőlényekben, mert alapvetően nincs bennük levegő vagy más gáz. Ha a kapcsolódó alkotóelemek közt a kikényszerített elmozdulás minimális, ott a fellépő nyíróerő se lesz nagy, márpedig a nyíróerőnek van húzóerő komponense, és a húzóerő tud elszakítani szilárd anyagokat.

Egyébként mindez az emelkedés-süllyedésre áll fenn.

Ha egy hal eleve folytonosan nagy nyomás alatt él, akkor ez bármekkora lehet, szervezete ehhez alkalmazkodva épül fel, nem jön létre semmi nyíróerő. Ahogy te sem veszed észre, hogy a légóceán nem is kis nyomást gyakorol rád, mert szilárd anyagaid ezalatt a nyomás alatt nőttek oda, ahol vannak, nincs bennük külön emiatt nyírófeszültség. Egyébként a légköri nyomás olyan kicsi, hogy ha teljes testeddel részleges vákuumba mész, előbb lesz bajod az oxigénhiánytól, mint a benned az eltérő köbös rugalmassági modulusok okán fellépő belső feszültségektől.

Amúgy meg a mélytengeri halakban is van gáz, pl. bélgáz. De ez is eleve állandó összenyomott állapotban van jelen. Ha hirtelen felhoznánk őket, ez a gáz, ha nem távozik belőlük a végbélen át, szétveti őket.

Másrészt az ő testfolyadékukban is vannak a nyomás alatt oldott gázok. Ha gyorsan csökken a nyomás, náluk is felléphet a keszonbetegség.

2023. jún. 26. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
#5 teljesen jól leírta. Ami ide eszembe jutott, a középfül (nem a belső fül!) fülkürtje alaphelyzetben zárt, nyeléskor nyílik meg. Ha dombos vidéken autózunk, vagy akár ha liftezünk, érezni fogjuk a fül feszülését, ami nyelésre szűnik meg.
2023. jún. 26. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
akkor ezért nem lapult szét a Titanic korlátja. de nyomás nem csak felülről 400 bar? oldalról, alulról hogy lesz ugyanakkora a nyomás? bocs az idióta kérdésért!
2023. jún. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
vagy az alatta lévő víz mivel nem tud összenyomódni, így kvázi tartja?
2023. jún. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!