Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha evolúció hogyan jutott el...

Ha evolúció hogyan jutott el a bonyolultabb élőlényekig?

Figyelt kérdés

Van a tudásomban egy nagy hézag. Egészen pontosan aközött, hogy megjelent egy replikátor molekula közel 4 milliárd éve, majd a Tiktaalik kijött a szárazföldre évmilliárdokkal később.


A kettő között mi történt: hogyan jutott el az evolúció a molekuláktól, baktériumoktól a halakig?


2023. júl. 28. 14:08
 1/8 A kérdező kommentje:

A kérdés pontosabban:


"Az evolúció hogyan jutott el a bonyolultabb élőlényekig?"


Amúgy tudom, hogy amatőr kérdés, de egy baktérium hogyan tud átalakulni addig hogy egy maihoz hasonló, vízi élőlény legyen belőle? Mik voltak ezek a lépések.

2023. júl. 28. 14:10
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Prokarióták, eukarióták, többsejtű élőlények, állatok/növények/gombák. Növények fotoszintetizálnak például, ami fontos tulajdonság. Wiki szetint vannak más csoportosítások is, amik például az archeákat külön veszik a baktériumoktól a prokariótákon belül, és bizonyos szempontból fejlettebbek is náluk. Egysejtűeknél is léteznek viszonylag komplex mozgásszervi funkciók, pl. csillósok, ostoros egysejtűek. A többsejtűség energiahatékonyság miatt képes volt kialakulni és fennmaradni. Hogy a többsejtűek hogyan voltak képesek specializálódni, azt nem tudom. Nyilván az egy genetikailag kódolt információ, hogy milyen szerveket kell növeszteni, hol, hány végtag kell, mekkorák stb.

A legtöbb korabeli élőlény vsz. már kipusztult, így csak a leszármazottjaikat lehet tanulmányozni, esetleg kövületeket. Az szerintem azért sokat elárul az egész mikrobiológiáról, hogy még ma is képes változni a rendszerezés (lásd: az archeás említésem)

2023. júl. 28. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

[link]


Illetve most ezt olvasom, Ősanya LUCA

2023. júl. 28. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Volt már erről szó, és ott szerepel egy kísérlet, ahol egysejtűekből többsejtűek lesznek.
2023. júl. 28. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Tevenyereggyarto ***** válasza:

“Van a tudásomban egy nagy hézag.”


Tetszik a megfogalmazásod, hozzáállásod :)) Nem azzal jössz ,hogy “van egy nagy hézag a történelemkönyvekben” mint valami random konteós, hanem ténylegesen a saját tudásodban keresed a hibát/ hiányosságot. Ez tetszett, több ilyen mentalitású embert el tudnék viselni.


Javaslom kezdésnek ,hogy tanulmányozd a különböző földtörténeti korokat. Például itt a magyar Wiki cikke:


[link]


Ha némileg minőségibb anyag érdekel akkor inkább az angol Wiki-t olvasd, lásd:


[link]


Szóval ott láthatod a különböző időket, korokat, korszakokat stb. Viszonyításképpen a Tiktaalik a késő Devonban élt. De ő már egy jól fejlett csontos hal, izmosúszójú hal volt némi szárazföldi adaptációval. Akkorra már bőven léteztek mindenféle halak.


Egy kicsit az állatok evolúciójáról itteni kérdések, például:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kereses.php?keres=állatok+evo..

2023. júl. 28. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Tehát voltak a sejtek amik képesek voltak önmagukban élni létezni. Ez már önmagában csoda, de most nem ez a téma.

A sejtek osztodással szaporodtak, és valoszinűleg a sok milliárd sejtnél néha előfordult hogy az osztodás nem sikerült és nem váltak el egymástol a sejtek, hanem együtt éltek. És valoszinűleg ezek az összetapadt sejtek hatékonyabbak voltak, képesek voltak a környezetüket olyan modón is kihasználni, amire az egyedülálló sejtek nem voltak képesek. És teltek a 100 millió évek és egyre nagyobbak lettek ezek a sejtcsoportok, és már sok ezer sejt alkotott telepeket.

Aztán a sok sejtelep közül kialakultak olyanok, ahol az egyes sejtek, már nem csak a maguk fenntartásáért működtek, hanem a sejttelep hatékony működését segítetteték.

És valószinűleg egyuttal kialakult a sejttelepeknél valamilyen irányítási mechanizmus, ami ezt diferenciálodást előidézte segítette. És eljutottak oda, hogy ezek a sejttelepek érzékelték a fényt, képesek voltak helyetváltoztatni, és ujabb milliárd év alatt állatoknak nevezhető lényekké fejlődtek a sejttelepek.

Nem biztos, hogy igy történt, nem biztos, hogy csak így, de ez szerintem az egyik reális forgatokönyv.

2023. júl. 29. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Az ember is, csak önmagát szabályzó gigantikus sejtcsoport, sejttelep, ahol az egyes sejtek semmit se tudnak az egész emberről.
2023. júl. 29. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
0%
Úgy hogy a tudomány része csak álca és minden élőlény azért van itt hogy beteljesüljön a karmaja
2023. júl. 30. 02:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!