Mi történne, ha hirtelen eltűnne a nap a naprendszer közepéből?
Felmerült bennem egy kérdés, amivel kapcsolatban több forrásból próbálkoztam utánanézni, de nem találtam választ. Remélem itt valaki tud adni némi útbaigazítást.
Ha a nap hirtelen eltűnne a naprendszer középpontjából, akkor - a fény és gravitációs hullámok terjedési sebessége miatt - erről kb. 8-9 perc múlva vennék csak tudomást olyan formában, hogy a nap fénye kialszik, valamint a körmozgásból áttér a föld egyenes vonalú mozgásba. Ezzel nincs gond, teljesen világos.
Ami ezzel kapcsolatban felmerült bennem az a következő: tegyük fel hogy van egy műholdunk, ami a nap körül kering, valahol a Nap és a Merkúr között. Ha a nap hirtelen eltűnik, akkor ezt a műholdunk legfeljebb 3 perc múlva érzékelni fogja. Ha ő ebben a pillanatban a Földre tekint, akkor viszont azt fogja látni hogy még egy darabig - nagyjából 10 percig - a Föld továbbra is körpályán kering. (műholdtól a Földig kb 5 perc alatt ér el a Nap eltűnésének a ténye, innentől újabb 5 perc míg a Földtől visszaér a műholdig az, hogy a Föld már egyenes vonalú mozgást végez).
Ezek alapján a műhold azt látta nagyjából 10 percig, hogy a Föld a semmi körül végez körmozgást. Ez viszont ellentmond a fizika törvényeinek. A kérdésem hogy a gondolatmenetemet hol rontottam el, vagy ha nem rontottam el akkor ilyesmi előfordulhat a valóságban?
"Ezek alapján a műhold azt látta nagyjából 10 percig, hogy a Föld a semmi körül végez körmozgást. Ez viszont ellentmond a fizika törvényeinek."
Ha nem akadtál fenn azon, hogy a Föld a nap eltűnésének pillanatában még 8 percig a semmi körül kering, akkor miért zavar az, hogy a műhold is ezt látja 5 percig? Egy 1000 évvel ezelőtt felrobbant szupernóva fénye most ér ide hozzánk, holott a forrása (a kiváltó jelenség) már rég véget ért. Egy mesterlövész akár 2 kilométerről is el tudja találni a célt, úgyhogy mire a lövedék odaér, ő már rég be tud húzódni egy fedezék mögé úgy, hogy nem fogják észrevenni, így látszólag nem lesz forrása a lövedéknek.
Semmiféle ellentmondás nincs itt. A gravitációs és bármilyen másfajta hatás terjedési sebessége is véges, tehát simán előfordulhat, hogy a hatás egy adott pontra már úgy ér el, hogy közben a forrása már nem is létezik.
Mi ebben számodra a furcsa?
Nagyon jó kérdés kérdező! Átfogalmazom irányított kérdéssé (némi utána olvasást igényelhet), ami reményeim szerint közelebb visz a válaszhoz:
infon = foton?
#21
Az ellentmondásból önmagából az a következtetés is levonható, hogy azt vajon mi hozta létre?
#22
Brilliáns okfejtés volt!
Csodálkozom, hogy nem kaptál csupazöldet. Tovább is gondoltad?
(Szerinted egy esemény terjedési sebessége azonos az eseményt számunkra megjelenítő információ terjedési sebességével?)
#24
Inkább neked kellett volna gondolkodni azelőtt, hogy ide írsz valamit.
Nem esemény terjedési sebességéről van szó, kis tudálékos barátom, hanem egy fizikai hatáséról, amit a fizikában egyenletek írnak le.
Mi az, ami számodra ebből nem érthető?
#25
Már megint "hangoskodsz", mindenhez is értő barátocskám? Szerinted egy hatás nem hoz létre mindig egy eseményt, vagypedig nem módosít mindig egy éppen már zajlót? Szerinted létezhet egy hatás eseménymentes környezetben? Mit is jelent az a szó: hatás? Nem azt jelenti véletlenül, hogy hatok valamire, így valamilyen változtatást hajtok végre rajta, amely változás önmagában már éppen egy esemény?
Ne haragudj, de veled beszélgetnem olyan, mintha valakivel a húrelméletről, vagy az einsteini fénysebességkorlátról kívánnék beszélgetni, miközben az illető még a hang keletkezésével, vagy azzal az egyszerű ténnyel, hogy egy fizikai egyenlet az észlelt valóság matematikai megfogalmazása sincs tisztában. Valahogy olyan feleslegesnek érzem. Te nem? Mert akkor akár be is fejezhetnénk...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!