Az embereknél is van fenotípusos szexuális szelekció úgy mint a páváknál?
1
Úgy értettem, hogy a páváknál ha jól tudom csak a legszebb tollazatú páva kakasok tudnak szaporodni.
Az embernél nyilván szociokulturális hatások miatt nem csak a legnagyobb és legszebb hímek tudnak szaporodni, de ha az ősi viszonyokat tekintjük, akkor esetünkben is így lehetett?
Lényegében kizárólag fenotípuson (és a vak véletlenen) alapul a szelekció az embereknél is. Hogy máshogy? A pasas/nő mélyen a génjeidbe néz a szemed vagy a pénztárcád helyett?
Természetesen a gének is számítanak, ha nagyon szarok, akkor meg se születik a gyereked, vagy spermadonor vagy és szekvenálják a génjeid, vagy valaki a családod miatt választ téged, vagy akármi; de alapvetően minden a fenotípuson múlik.
Szaporodni az tud aki talál magának párt. Viszont ez nem feltétlenül a legszebb vagy legerősebb, pláne emberi viszonylatban (evolúciós viszonylatban meg főleg nem). Egy halom párt látok itt-ott akiknél az egyik fél vagy akár mindketten nem a világ legszebbjei. Legalább is számomra, de hát nem is nekem kell tetszenek hanem egymásnak 🤷
Evolúciós szempontból meg inkább az (szaporodóképes kort megélő) utódok száma a lényeges. S ha megnézed az ilyen “felső 10.000-es csudaszép-kőgazdag” párok gyakran nem is vállalnak gyereket, vagy csak 1-2-őt. Szóval ilyen tekintetben ők kevésbé sikeresek mint a 8-10 gyermeknek örvendő szomszéd Jóska.
"S ha megnézed az ilyen “felső 10.000-es csudaszép-kőgazdag” párok gyakran nem is vállalnak gyereket, vagy csak 1-2-őt. Szóval ilyen tekintetben ők kevésbé sikeresek mint a 8-10 gyermeknek örvendő szomszéd Jóska."
ez nincs így, a két legszaporább jövedelmi csoport a legfelső 10 százalék és a legalsó 10 százalék
Nem, az embernél nincs, és nem is volt olyan erős szexuális szelekció, mint a páváknál. (Szexuális szelekció persze volt is, van is, de úgy, hogy csak néhány hím szaporodott.) Ez például abból is remekül látszik, hogy az ivari dimorfizmus sokkal kisebb a pávákéhoz képest (de még a gorillákhoz képest is).
Éppenséggel pont 8-4 évvel ezelőtt esett le (átmenetileg) drasztikusan a férfi effektív populációméret az Y kromoszóma vizsgálata alapján a nőkéhez képest. Azaz ebben az időszakban csak nagyon kevés férfinak lett utódja. Ellenben korábban sokkal kiegyenlítettebb volt az effektív populáció méret, azaz a férfiak sokkal nagyobb hányadának lett utóda (igaz, akkor is kevesebb férfinak, mint nőnek, de nem volt nagyon nagy a különbség). Az eredmények arra utalnak, hogy pont a mezőgazdaság elterjedése vezetett ahhoz, hogy csak kevés férfi tudott szaporodni az őskor végén.
#7: "Éppenséggel pont 8-4 évvel ezelőtt esett le (átmenetileg) drasztikusan a férfi effektív populációméret az Y kromoszóma vizsgálata alapján a nőkéhez képest. Azaz ebben az időszakban csak nagyon kevés férfinak lett utódja. Ellenben korábban sokkal kiegyenlítettebb volt az effektív populáció méret, azaz a férfiak sokkal nagyobb hányadának lett utóda (igaz, akkor is kevesebb férfinak, mint nőnek, de nem volt nagyon nagy a különbség)."
Kinek mi a nagyon nagy, a cikkbeli adatok[0] szerint 5 ezer éve 17-szer annyi nőnek volt gyereke mint férfinak, és előtte-utána is végig 3-szoros vagy nagyobb a különbség.
[0] : [link]
#9
A 17-szereshez képest a háromszoros biztosan nem nagyon nagy. De tény, hogy a háromszoros különbség sem olyan kicsi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!