A tudomány szerint az élet egy természetes szelekció csupán?
Aminek nincs célja, az embernek nincs szabad akarata a természet diktál mindent amit cselekszik és gondol és hasonló rémségek?
Ez a tudomány magyarázata?
Szerintem a tudomány nem szól a szabad akaratról, és a célokról sem.
De ha te meg tudod mondani, hogy pontosan mi a szabad akarat, és hogyan lehetséges, hogy előre elrendelt célod legyen, azt írd le ide.
Hogy létezik természetes szelekció az tény. Ez az evolúció egyik fontos összetevője, többek közt ez is hozzájárul ahhoz ,hogy az élővilág olyan amilyen. De a tudomány nem mond semmit az élet értelméről/ céljáról, pláne nem teszi meg célul a szelekciót. Az igaz ,hogy az evolúciónak nincs egy kitüntetett célja ami felé haladna. De ez nem azt jelenti ,hogy akkor mindenki élete értelmetlen. Szerintem az az élet értelme/ célja amit adsz neki, mindenkinek más.
A szabad akarat megint egy másik téma. Érdekes téma az biztos. Annyi biztosnak mondható (s ha hülyeséget írok valaki javítson ki) ,hogy a döntéseidet nagyban befolyásolja például a múltad (tanult viselkedésformák, emlékek/ tapasztalatok stb), elvégre jórészt az alapján döntesz. Ugyanakkor kvantum szinten létezik igazi véletlen is.
"Aminek nincs célja, az embernek nincs szabad akarata a természet diktál mindent amit cselekszik és gondol és hasonló rémségek?"
A természet tele van véletlenszerű, csupán valószínűségekkel leírható jelenségekkel, szóval semmiképp sem.
Nem, ez nem a tudomány magyarázata, ez a te értelmezésed.
Az univerzumnak nincs célja. Működése törvények, általános szabályok szerint történik.
Azon belül az élőlényeknek van: az életben maradás. Ezt ösztönökkel valósítják meg.
Azon belül az embernek gondolkodási képessége van. Hogy él-e vele, az más kérdés. Mivel képes gondolkodni, képes strukturálni, például az időt is. Ebből következik, hogy emlékei, tapasztalatai vannak, amiket egy következő pillanatban felhasználhat.
Mint látható, itt egy egymásba ágyazódás van. A természet szabályai mindenre vonatkoznak. Az élőlények általános szabályai érvényesek az emberre is. Az ember viszont a gondolkodása folytán képes választani, hogy külső hatásokra miként reagáljon. A választás sokszínűségét kizárólag a feldolgozott tapasztalat szabja meg. Hétköznapibban, a tanulás és megértés során elsajátított ismeretek közül választ vagy kombinál az ember. Például, akit bedobnak egy folyóba, vizes lesz. Ez a természet szabálya. Kapálózni kezd. Ez az élőlény sajátossága (ha legalább állat). Ha az ember nem tanult meg úszni, nála e ponton befejeződik, megfullad. Aki tud úszni, csendes folyó partjára úszhat. Aki járatosabb, erős áramlásból is kikászálodik. És vannak edzett, tapasztalt emberek, akiknek van esélyük úgynevezett vadvizekből is élve kijutni. Ugyanez a helyzet minden területen.
A természet itt is diktált. Aki korábban megismerte ezt, megtanulta használni, az a saját javára fordítja. A természet például azt diktálja, a levegőből zuhanj le. De elég sok repülőgép van például, rajta emberekkel, akik ezt nem teszik, ehelyett a természet más törvényeit sokkal gyorsabb mozgásra használják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!