Hogy hívjuk azt a valószínűségi eloszlást, amikor ha T idő eltelt, akkor 50% esélye van, hogy az A esemény még T idő múlva következzen be?
Az ilyen valószínűségi eloszlást egyenletes valószínűségi eloszlásnak nevezik. Az egyenletes valószínűségi eloszlás esetén a különböző események közti időintervallumok hosszának esélye azonos.
Példák egyenletes valószínűségi eloszlásra:
- Egy darab pénzérme dobása, amelynek eredménye fej vagy írásjel, egyenlő eséllyel lehet bármelyik eredmény.
- Az üzlet nyitvatartási idő alatt bekövetkező ügyfél látogatások időintervallumainak eloszlása, amelyek véletlenszerűek és egyenletesen terjednek el a nyitvatartási idő alatt.
@11:34-hez:
Példa diszkrét esetre : pénzérme feldobásának valószínűsége, hogy (például) fej lesz.
Példa folytonos esetre : radioaktív anyagok felezési ideje az az időtartam mely alatt egy adott radioaktív részecske 50% valószínűséggel lebomlik. Avagy ennyi idő alatt bomlik le az adott radioaktív anyagot alkotó részecskék fele.
@12:33
Nem egésszen. Ha az a kérdés amit megfogalmaztál akkor a válasz : @11:34 és @11:53.
Bár tény, hogy nem precízen fogalmazta meg a kérdező.
#5
Nem, akkor sem az a válasz. Az exponenciális eloszlásnál ha T idő alatt még nem következett be, akkor az újabb T időn belüli bekövetkezés esélye egy T-től függő változó, nem pedig állandóan 50%.
@12:54
Ez igaz, hogy olyan eloszlás nincs hogy az idő függvényében állandóan 50% valószínűség maradjon. Ennél viszont triviálisan a T-t úgy válasszuk meg, hogy 50% legyen ezt a spec. esetet vesszük, általánosságban nem igaz (hogy bármely T értéknél így lesz).
A radiokatív részecskék bomlása exponenciális eloszlást követ, ott a különböző típusú részecskék esetében táblázatba van foglalva (középiskolába lát ilyen táblázatot az ember például), hogy melyik típusúnak mennyi a felezési ideje, azaz mennyi a T paramétere.
Mondok egy példát. Van egy speciális számítógépes program, amire ha eltelt 1 nap, akkor 50%, hogy leálljon a kötvetkező 1 napon belül. Ha eltelt 1 hét, akkor 50%, hogy leálljon a következő 1 hétben.
A program elindításától számítva T idővel, ha még nem állt le, mit mondhatunk pl. a várható leállási időről?
Van ilyen egyáltalán?
A radioaktív részecskék felezési idejénél T idő a felezési idő, így T egy ilyen paraméter. Ha t időpontban még nem bomlott le az adott részecske akkor T időn belül 50% hogy le fog azaz t és t+T időpont köztig. Ha ugyanez csak t' időpontban (akkor ha még szintén nem bomlott le) akkor t'+T időpontig 50%. Mindegy melyik időpontot veszed, ha még nem bomlott le T idő múlva 50% valószínűségű.
@00:29
Az a számítógépes program nincs sehogy se specifikálva. Nincs mondva semmi, mi van akkor ha egy napon belül járunk. Nincs mondva semmi arról, ha a következő nap után és egy hét között járunk. Nincs mondva semmi arról, ha 2 hét után járunk.
#8
Nincs ilyen. Ha lenne ilyen, annak ugyanúgy kis időpillanatokra is igaznak kell lennie.
Tehát 0,0001 másodperckor 50% az esélye, hogy 0,002 másodpercig bekövetkezik, 0,0002 másodperckor 50% az esélye, hogy 0,0004-ig bekövetkezik, stb. Azaz az általad leírt esemeny bármilyen kis tetszőleges időpontban már 100%, hogy bekövetkezett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!