Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Bernoulli-egyenlet stacinári...

A Bernoulli-egyenlet stacinárius áramlásra vonatkozik. De mi a helyzet például forgó áramvonal esetében?

Figyelt kérdés
A Wikipédia és amiket találtam levezetések mindenhol feltételezik hallgatólagosan, hogy időben stacionárius a mozgás, amibe elvileg egy forgó mozgás nem tartozik bele, de igazából abban lehetnek állandó áramvonalak, amik alakja nem változik, csak áthelyeződik, pl. egy forgó edényből folyik ki a víz. Nem világos, hogy erre az esetre is lehetne-e alkalmazni, és ha igen, hogyan? Két tag kérdéses számomra, a sebesség tranvferzális komponense számít-e? Pl. a Torricelli-féle kiömlési törvénynél az edény tetején a sebességet elhanyagolhatónak lehet venni, ez itt is igaz, de van egy forgó mozgásból származó tag, ami már nem elhanyagolható, vagy igazából ige, mert az az áramvonal keresztmetszetére nem merőleges? Illetve apotenciális energia tag is kérdéses, pl. a felületen integrálni kéne, mert most nem konstans a magasság, hanem parabola? De ha integrálni kell, akkor viszont már a súlyozás egyáltalán nem triviális, mert hiába kicsi a kifolyási lyuk, fel kell bontanunk részekre?

2023. febr. 5. 18:54
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem csak halgatolagosan feltételezi.


"A fenti egyenlet érvényességének feltétele:


Viszkozitás (belső súrlódás) nélküli közeg

Stacionárius, vagy időben állandósult áramlás"


[link]


Tehát a példádra nem alkalmazható.


Elvileg Navier–Stokes-egyenletekkel lehet a példád megoldani csak még senkinek se sikerült.


[link]


A gyakorlatban végeselem modszerrel számolnak hasonló dolgokat. pl Autocad CFD


https://www.youtube.com/watch?v=ArLSSLVUaQE


itt leírja miket használ a számoláshoz a CFD.


[link]

2023. febr. 5. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 dq ***** válasza:

> A Wikipédia és amiket találtam levezetések mindenhol feltételezik hallgatólagosan, hogy időben stacionárius a mozgás, amibe elvileg egy forgó mozgás nem tartozik bele


Nemértem, miért ne tartozna bele?

2023. febr. 5. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Az 1 válaszoló vagyok. kicsit elnéztem a kérdést. A forgomozgás lehet stacionárius meg instacionárius is. Ha időben változik akkor instacionárius, ha időben állandó akkor stacionárius és alkalmazható a Bernoulli egyenlet.
2023. febr. 5. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A Bernoulli-egyenlet valóban stacionárius áramlásokra vonatkozik, amikor a sebesség és a nyomás változása időben elhanyagolható. Azonban, mint ahogy azt is említetted, léteznek olyan állandó áramlások, amelyek alakja nem változik, csak áthelyeződik, például egy forgó edényből kifolyó folyadék esetében. Ilyenkor a Bernoulli-egyenlet használható, ha az áramlás mélysége nem változik nagyban a mozgás során.


A sebesség transzverzális komponense természetesen számít a Bernoulli-egyenletben, mivel az összes sebességkomponens hatással van a nyomásra. A sebesség tranvferzális komponense azonban általában kicsi a folyadék áramlásának középpontja körül, és ezért elhanyagolható lehet bizonyos esetekben, például egy nagy edényből kifolyó folyadéknál.


Az apotenciális energia tag szintén számít, ha a folyadék magassága változik az áramlás során. A Bernoulli-egyenletben ezt a tagot is be kell számítani, és a magasság változása miatt történő integrálás valóban szükséges lehet. Az áramlási sebesség és a nyomás változása számításához meg kell találni a folyadék állandó áramlását, és figyelembe kell venni minden olyan tényezőt, amely hatással lehet az áramlásra, például a folyadék viszkozitását és a folyadék mozgását befolyásoló erőket.

2023. márc. 14. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
valami könyv nincs, amiben ez taglalva van, mert semmit nem találtam ilyen esetekről még irodalomban se
2023. márc. 15. 21:13

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!