Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Bernoulli törvénye miért így...

Bernoulli törvénye miért így működik a tüdőben?

Figyelt kérdés

A képen a fentről harmadik, tehát a hullámvonalról van szó. (Igazából a kilégzés-rész nem világos csak)

[link]


- Addig értem, hogy a belégzés megkezdésekor nyomáskülönbség lép fel, ez lesz a mozgatóerő. A légutak összkeresztmetszete egyre nő, ellenállásuk kisebb lesz, a gáz beáramlása megkezdődik.

- A belégzés végeztével a nyomások különbségei tovább már nem fokozhatóak, tehát a mozgatóerő csökken, a gáz áramlása lassul.

- A nyugodt kilégzés passzív folyamat, azaz a tüdő magától összehúzódik. De továbbra is fontos a nyomáskülönbség. A légutak összekeresztmetszetei csökkennek, a kiáramló levegő gyorsabb mozgásra kényszerül.

- A kilégzés végére...


...irányul a kérdésem: Miért kezd el csökkenni az áramlási sebesség? Az összátmérő folyamatos csökkenésével pont hogy egyre gyorsulnia kéne az ott áthaladó gáznak.


Köszönöm előre is a segítséget!



2020. júl. 26. 02:19
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok egy nagy fizikus, de szerintem ezt rosszul gondolod "Az összátmérő folyamatos csökkenésével pont hogy egyre gyorsulnia kéne az ott áthaladó gáznak".


Értelem szerűen csökken, hiszen kevesebb a gáz, csökken a nyomás is ami "kitolja".


Gondolj arra, amikor leeresztesz egy lufit, először brutál módon robog ki belőle a levegő, aztán az utolsó pillanatokban szép komótosan ereszt már csak le.


Vagy mikor kinyitsz egy szénsavas palackot, először durván, akár a folyadékot spirccelve is előretör a gáz, majd amikor 5-jére rázod fel és engedednki, már alig cisszen. (Kiráztad és kiengedted belőle majdnem az összes gázt.)



És nem gáz, hanem folyadék. De van egy nagy tartály vized a magasban, rajta egy kerti slag. (Nincs motor) Ha megengeded a vizet, először sokkal magasabb nyomással távozik, mondjuk 1 méter magas vízállásnál, de amikor csak 10 cm van, akkor éppenhogy cseperészik.


Kicsit más, de az egyik legszemélyesebb.

2020. júl. 26. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
73%
*legszemléletesebb, az utolsó szó
2020. júl. 26. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 sadam87 ***** válasza:
100%

Több problémát is látok az általad írtakkal kapcsolatban, Kérdező. A levegő áramlási sebességét a légzés során lényegében csak két dolog befolyásolja: a nyomáskülönbség a tüdő és a légkör között, és a légutak ellenállása. Utóbbi viszont tudtommal nem változik jelentősen nyugalmi légzés során, már pedig az általad linkelt ábra nyugalmi légzésre vonatkozik. (Mindenesetre ha változik is, az ábra értékei teljesen jól magyarázható állandó ellenállást feltételezve is.)

"Addig értem, hogy a belégzés megkezdésekor nyomáskülönbség lép fel, ez lesz a mozgatóerő. A légutak összkeresztmetszete egyre nő, ellenállásuk kisebb lesz, a gáz beáramlása megkezdődik."

Valóban növekedhet valamelyest az átmérő, de ez nem lesz jelentős (főleg nem nyugalmi légzésnél).

"- A belégzés végeztével a nyomások különbségei tovább már nem fokozhatóak, tehát a mozgatóerő csökken, a gáz áramlása lassul."

A belégzés végeztével sem nyomáskülönbség, sem gázáramlás nincs. A maximális nyomáskülönbség és áramlási sebesség nagyjából a belégzés közepén lesz.

"A légutak összekeresztmetszetei csökkennek, a kiáramló levegő gyorsabb mozgásra kényszerül."

???

Ha a légutak összkeresztmetszete csökken, akkor az ellenállásuk növekszik, így az áramlási sebesség lassul. (Ne felejtsük el, hogy térfogatáramról beszélünk!!) De nyugodt kilégzésnél tudtommal ez sem jelentős.

"Miért kezd el csökkenni az áramlási sebesség? "

Mert csökken a nyomáskülönbség. Ha megnézed az ábrát, az áramlási sebesség és az intrapulmonáris nyomás értéke gyakorlatilag együtt mozog.

Erőltettet kilégzésnél már más lesz kicsit a leányzó fekvése, mert ott már a nyomóerő jelentősen szűkíti a légutakat, így jelentősen növekszik az ellenállásuk. A tüdőtérfogat-légáramlás sebesség grafikonon emiatt lesz aszimmetrikus az erőltetett kilégzés görbéje. (8-9. ábra, a szövegben alapos magyarázattal.)

[link]

(A 8-7. ábrán látható a kérdező által linkelt ábra nagyobb felbontásban.)

2020. júl. 26. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!