Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudományos áttörés : Kísérlett...

Tudományos áttörés : Kísérlettel igazolták, hogy a foton képes az időutazásra?

Figyelt kérdés
Soha sehol nem ólvastam olyat hogy az időutazásról lett volna kísérleti bizonyíték. Akkor ezek szerint ha létezik időutazás, akkor ez a technika már most is van. Nemde? [link]

2022. nov. 15. 11:05
1 2
 1/17 Kólauborkával ***** válasza:
96%

Te elolvastad a cikket?

Írja is, hogy ez leginkább a kvantumgépekben lesz használható, azon se lepődnék meg, ha kiderülne semmi köze az időutazáshoz.

Hvg….

2022. nov. 15. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
87%

Elte-n ismerető volt : [link]

Nincs új a nap alatt. Már Einstein is felvetette, utána sokan mások. Egyre több tudományos bizonyíték volt, mígnem elérte azt a szintet hogy 2022-ben kiosztották a fizikai nobel díjat érte.

A téridő kauzális szerkezete miatt akkor beszélhetnénk időutazásról, ha a kísérletet végző be tudná folyásolni, hogy méréskor melyik állapotban legyen a szuperponált foton. Ugyanis ha van két A és B távoli esemény melyek adott megfigyelő szempontjából egyidőben történnek és ezen események elegendően távol vannak egymáshogy ahhoz hogy fénysebességgel terjedő kölcsönhatás ok-okoztati hatást kiváltani ne lehessen, azaz csak fénysebességnél gyorsabb kölcsönhatás tudná ezt a távolság miatt. Akkor létezik olyan interciarendszer mely szerint előbb az A volt utána a B , létezik olyan is ahol előbb B majd A volt. Viszont ez a "kísérteties" távolbahatás ami már nagyon sokszorosan bizonyított, távolba tud hatni az összefonódott pár másik tagjára azonnal akkor is, ha fénysebességgel terjedő kölcsönhatás kevés lenne hozzá. Nem lehet objektíven megmondani hogy melyik volt előbb, mert attól függ hogy melyik tehetetlenségi rendszerből nézzük más és más lesz. Viszont azt hogy milyen mért állapotot választ azt nem hogy nem tudja befolyásolni, hanem objektív véletlen. A kvantummechanika aximóma szinten tartalmazza a véletlent.

Interpretálhatom úgy is hogy fénysebességnél gyorsabban átadta az információt egyik foton a másiknak, így bizonyos tehetetlenségi rendszerekből nézve a múltba információ küldésként látszik, míg másik teheteltenségi rendszerből simán csak fénysebesség feletti információküldésnek mely ugyan fénysebesség feletti, de véges sebességű, így valami időbe telt mire elért az információ. Míg egy harmadik megfigyelő mozgási rendszeréből nézve pedig azonnali hatás, kvázi végtelen sebességű.

Ugyanakkor interpetálhatom úgy is, hogy nem ok-okozati összefüggés van a kettő között, így nem beszélünk fénysebesség feletti dolgokról sem mert egyik sem okozója meg egyik sem oka a másiknak.

Egyébként az összefonódott párok esetében és a pár egyik tagjának ismeretében (azaz függvényében) a másik pár állapota nem determinisztikus hanem korrelál.

2022. nov. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
67%
A kvantumvilág szabályai nem feltétlenül vonatkoznak a mi szintünkre. Létezik olyan jelenség is, hogy egy részecskét "széttörve" az így keletkezett "törmelék" nagyobb mennyiséget mutat, mint az eredeti. Ez azért lehet, mert a széttöréshez használt energia egy része azon a szinten anyaggá alakulhat. A mi szintünkön mégsem fordul elő, hogy egy 1 kilós kőre rávágva kapunk egy 5 kilós, egy 2 kilós és fél kilós darabot.
2022. nov. 15. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:

Miért ne?

Elég erős ütés kell hozzá.

De például hasonlót csinálunk gyorsítókban is, ahol 2 részecskét összelőve, a nyugalmi tömegüknél 10-szer nagyobb zápor repül szét. És ez csak a gyorsítástól függ, szóval lehetne sokkal nagyobb is.

2022. nov. 15. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Mojjo ***** válasza:
@4: Szerencsére valóban sokkal nagyobb is :)
2022. nov. 16. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Egyébként nem kell messze menni ilyenért. Az antirészecskék azok időben visszafele haladnak matematikai szempontból.
2022. nov. 16. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
34%
Vagyis pontosítok, az antirészecske az ugy viselkedik mintha a részecske párja haladna az időben visszafele.
2022. nov. 16. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

@01:59

Azért az erős csúsztatás.

Egyrészt ha fotonról beszélünk az semleges részecske azaz antirészecskéje szintén foton, anti foton = foton.

Másrészt általánosságban szimmetriasértés van/lehet részecske és antirészecske közöt, azaz nem pontos "tükörképe" .

Harmadrészt, ha például egy pontforrásból lezajló elektronsugárzással ellentétben egy pozitronsugárzásnak úgy kéne lezajlania, ha matematikailag úgy visselkedne mintha időben visszafele haladna, hogy gömbszimmetrikusan különböző irányokból egy pontforrásba sugárzódna, ahol út közben nemhogy nem veszítenek az energiájukból a pozitronok, hanem egyre több energiával rendelkeznének, pont mint egy visszafele lejátszott filmben lenne. Azonban ez nincs így, ilyet nem figyeltek meg semmilyen esetben más részekék / antirszészecskék esetében sem.

Negyedrészt az antianyag tulajdonképpen anyag csak (legalábbis az általunk megfigyelhető világegyetemben) jóval kevesebb van belőle. A különlegessége az hogy van bizonyos anyagfajta és van másik anyagfajta melyek ha találkoznak akkor lesz nagy "tűzijáték". Nem semmisülnek meg hanem az anyag másik formájába alakulnak át , elektomágneses sugárzássá mely a látható tartományban is meg gamma sugárzás formájában is lehet és a folyamat során , az energia függvényében másfajta részecskék is keletkezhetnek mint másodlagos ,harmadlagos hatás.

2022. nov. 16. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Igazából mármint a kísérletben annyi történt hogy a kettéosztott foton egyik párja, az általunk tapasztalt és mért időben mozgott míg a másik párja ezzel ellentétesen. Ha nagyon egyszerűsíteni akarjuk akkor annyi történt hogy negatív irányú időbeni mozgást végzett ezért tűnik úgy mintha az időben visszafelé haladt volna, de ez nem az az időutazás amire te gondolsz. Ha létezne egy Anti univerzum és ott “visszafelé” telne az idő is csak annyit jelentene, hogy a mi általunk mért pozitív 1000 év helyett egy negatív 1000 év telik el, de az idő ott nézve az ő szemszögükből haladna egyenesen és a mi univerzumunkban ellentétesen míg nálunk meg a mi szemszögünkből a normális és ott meg nekünk tűnik ellentétesnek, de mindkettőnél telik az idő és mindkettőnél előre halad, csak egymáshoz viszonyítva ellentétes a mozgás.
2022. dec. 19. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

@02:41

Nem az történt, linkelve van az atomcsill-ről rövid kivonat hogy mi történt.

2022. dec. 20. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!