Békeidőben kevesebb technológiai áttörés születik mint háborús időkben?
Például a legnagyobb áttörések ugye az első meg második Világháborúban történtek, meg a Hidegháború alatt.
Manapság relatíve béke van, persze nukleáris fegyververseny ma is van, de többnyire csak a már meglévő technológiákat fejlesztik, finomítják, ami a sok sci fi regényekben 50 éve le volt írva jórészt semmi sem valósult meg.
Háborús időszakban a kutatás nemzeti érdekeket szolgál, sok állami erőforrást szánnak rá, békeidőben pedig főleg a piaci, gazdasági érdekek, és az erőforrások arányban állnak a várható bevétellel.
Persze vannak olyan kutatások, amik nem profitorientáltak, pl. csillagászat, orvostudomány, de a fejlesztések többsége a versenyszféra piacán köt ki, ott pedig az újdonságok bevezetésének ütemét merketing szakemberek határozzák meg.
:(
1
Nagy kár, pedig sokkal nagyobb pontenciál lehetne egyes területekben mint amennyit kihoznak belőlük.
Meg a másik sajnálatos dolog, hogy a pénzrendszer visszafogja a technológiai haladást, mert elég gyakran előfordul, hogy emberi, anyagi , természeti erőforrás meglenne, de az egyetlen tényező ami hiányzik az a papír.
1
Az orvostudomány nagyon is profitorientált, hiszen bármennyire is próbálkoznak a kormányok a polgárok érdekét előtérbe helyezni, szorosan összefűződnek a gyógyszeriparral.
Hát tényleg max annyiban lehet összefüggés, hogy a háború miatti fejlesztési pénzek jobban jönnek.
Az áttöréseket persze a felpörgő kutatás segíti, de az igazi áttörések szerintem ettől független alkalmi zseniális ötletek, jöhetnek bármikor.
Csak mondjuk háborús időben, ha annak az áttörésnek potenciális hadi haszna van, hamarább jut elméletből gyakorlatba.
Ha most csak például a második világháborús német repülőfejlesztéseket nézzük (bocs, kedvenc vesszőparipám), az akkori forradalmi újítások, tiszta fém sárkányszerkezet, csupaszárny gép, rakétahajtás, túlnyomásos kabin, gázturbina repülési alkalmazása, katapultülés, radar stb. ezek mind, mind megvoltak már papíron, vagy akár kísérleti prototípusokban a háború előtt, csak kutya nem tett bele fejlesztési pénzt.
Meg azért a háborúban be van tojva a kutató, mérnök, stb. Hogy az ellenség elfoglalja az országát.
Jó kis motiváció ám az, ha meg kell védenie a családot, barátokat, meg hát a nemzetet... (itt a fontossági sorrend persze egyénenként változó...)
Nyilván egy felfedezést nem lehet erőltetni. De mégiscsak jelentős hatása lehet annak, hogy a melósok motiváltak.
Én motivált lennék, ha a családomat kéne védelmezni. Nem azon merengenék, hogy jajj már megint hétfő és be kell menni melózni... Alig várnám hogy bemehessek és kifejlesszek egy olyan rakétát, ami egyenesen Hitler seggében landol...
"Az orvostudomány nagyon is profitorientált"
Nem minden orvosi kutatást a gyógyszeripar támogat. Vannak állami, egyetemi, alapítványi, vagy más jellegű projektek, aminek az eredményeit publikálják, hogy más kutatók vagy gyakorló orvosok használhassák.
De az tény, hogy a gyógyszerkutatás milliárdos üzletág, és ha nincs profitlehetőség egy termék fejlesztésében, akkor azt nem támogatják.
"Meg azért a háborúban be van tojva a kutató, mérnök, stb. Hogy az ellenség elfoglalja az országát.
Jó kis motiváció ám az, ha meg kell védenie a családot, barátokat, meg hát a nemzetet... (itt a fontossági sorrend persze egyénenként változó...)"
Nem is beszélve az ilyenkor agresszíven eredmény-orientált politikai vezetésről, annak nyomásáról.
Háborúban a kutatás fókuszált. Nem szerte ágazó. Többen dolgoznak ugyan azon és nem rengeteg mindenen dolgozik jóval több kutató.
Beke időben lassabban, de volumenében több áttörés van. Csak sokkal jobban szerte oszlik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!