Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez a teória igaz lehet a...

Ez a teória igaz lehet a kőolajról?

Figyelt kérdés

Olvastam egy régi szovjet tudós általi elméletről, mely szerint a kőolaj termelődése egy állandó folyamat a föld mélyén. Vagyis nem évmilliárdokig tartó folyamat hanem pár évig esetleg pár évtizedig tartó folyamat.

Mit gondoltok erről, vajon igaz lehet? Mert a föld mélyére eddig senki sem látott, egyik kutató sem tudott eddig teljesen biztosat mondani erről.



2022. nov. 10. 17:48
 1/3 Zcom09 ***** válasza:
93%

Ezzel az elmélettel egy gondom van, hogy megtévesztő. Igen valamilyen szinten igaz szerves anyag folyamatosan halmozódik fel az óceánok alján és temetődik be fedőréteggel és sűllyed lefele a tektonikus mozgásokkal. Viszont ez a folytonos termelődés elhanyagolható és nem alakít ki olyan lelőhelyeket mint amiket most kihasználunk.


Ahhoz hogy használható mennyiségű olaj alakuljon ki egy helyen ahhoz jóval nagyobb mennyiségű szerves anyag kell, olyan mennyiség ami csak nagy tengeri kihalásokkor jelentkeznek. Amik meg manapság nincsenek (legalábbis nem olyanok mint amik régebben voltak).

2022. nov. 10. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a kőolaj termelődése állandó folyamat, csak nagyon lassú. Nem úgy van, hogy millió éves ciklusokban termelődik egyszerre egy csomó, hanem lényegében egy folyamatos lesüllyedés és utánpótlás van, mindig van valamennyi félig-meddig épp hogy képződött kőolaj, ami nemsokára már jó lesz, de ez minden évben iszonyatosan kevés új olajat jelent. Vagyis sokkal lassabb, mint amilyen tempóban kivesszük (jelenleg évente 35 milliárd hordó), emberi léptékben mérve lényegében nulla a sebessége. És itt az emberi léptékről van szó, mert nem nagyon számít hogy elvileg sok millió év alatt visszatermelődik az amit 1 év alatt kivettünk.


Az biztosan nem igaz, hogy évente annyi új olaj keletkezne, amennyi összemérhető a fogyasztással. Az olaj a biomasszából keletkezik, ami nincs egyensúlyban az olaj felhasználással. Erre abból az egy alapvető tényből is le lehet vonni a következtetést, hogy a CO2 szint növekszik, tehát a biomassza termelés NEM éri el az olaj égetés mértékét, tehát még ha minden biomassza minden évben hipp hopp kőolajjá is változna, akkor sincs egyensúlyban azzal, amit jelenleg évente kiveszünk.

2022. nov. 10. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Revolúcióbiológus ***** válasza:
Az abiogén kőolaj keletkezéselméletre gondolhattál szerintem, de nem az a lényege, hogy folyamatosan keletkezik, hanem az, hogy nem csak biogén (egykor élő) anyag bomlásából juthatott a Földre, hanem pl. ahogy a víz, külső forrásokból (becsapódó üstökösök) is érkezhetett vagy például a mélységi vulkanikus folyamatok eredményeként is összeállhatnak olyan szénhidrogén láncok, amiket mi kőolajnak látunk. Bizonyítani ezt azzal lehetne, ha olyan kőzetekben találnak kőolajat, ahol a biogén elmélet nem képes megmagyarázni a létrejötteket, pl. gránit vagy más zárókőzetek alatt. Voltak ilyen kutatások és próbafúrások, tudomásom szerint eredménytelenül.
2022. nov. 18. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!