Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet hogy 2D-sek vagyunk...

Lehet hogy 2D-sek vagyunk csak a Harwardi professzor szerint. Hogyan kell ezt megérteni? Elképbzelni?

Figyelt kérdés

".Juan Maldacena, a Harvard Egyetem fizikusa ’97-ben felfedezte, hogy a világegyetem bármely háromdimenziós (3D) tartománya leírható a tartomány kétdimenziós (2D) határán kódolt információval, hasonlóan ahhoz, ahogyan a 2D hologram a 3D tárgyakról az információt tárolja. Sok tudós gondolta már, hogy a körülöttünk lévő univerzum csak egy 2D vetítés, akárcsak a hitelkártyákon: minden információ 3D-ben érhető el, azonban valójában csak kétdimenziós, ami az univerzumban körülvesz minket, anélkül, hogy ezt képesek lennénk észlelni...."


Ezt hogyan kell elképzelni? Mi emberek és minden tárgy ami körülvesz csak 2D-s ami egy hologram segítségével azt imitálja nekünk, hogy 3D-sek vagyunk? Hogy kell ezt elképzeni és vajon igaz lehet mindez? [link]


2022. jún. 8. 13:27
1 2
 11/16 2*Sü ***** válasza:
100%

> Kedves 2*Sü mi lenne a plasztikusabb magyarázat?


Pl. az EPR-paradoxon ugye pont annak a bizonyításául akart szolgálni, hogy a kvantumfizika ha teljes és realista, akkor nem lehet lokális, ha lokális, akkor meg vagy nem teljes, vagy nem realista. De ha hologramban gondolkodunk, úgy speciális esetben így részben képesek lennénk a lokalitás problémáját átvágni azzal, hogy ami a 3D-s térben nem azonos ponton van, az a hologramon 2D-s felületén lehet azonos pontból fakadó következmény.


Persze ezzel igazából több kérdést nyitunk meg, hogy hasonló jelenség miért nem áll fenn a fizikai összefüggéseink kvázi mindegyikében. Meg külön meg kellene magyarázni, hogy miért tűnnek a fizikai törvényeink irányfüggetlennek, miért ugyanazok a mérési eredmények, ha éjszaka és nappal mérünk, ha télen vagy nyáron mérünk, vagy ha elforgatjuk a kísérlet helyszínéül szolgáló asztalt x fokkal. Aztán lehet, hogy speciális esetben a lokalitás problémájára választ adhat egy holografikus leírása a világnak, de kvázi minden más esetben, ahol nincs lokalitás probléma, ott lesz a holografikus modellben.


(Annyira nem kenem-vágom a témát, de dokumentumfilmekből rémlik, hogy más kvantumfizikai jelenségekre is adhat érthetőbb leírást egy holografikus modell, pl. az abból származó interferencia jelenségek révén.)

2022. jún. 30. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 NTBS ***** válasza:
Igen lehet. Minden lapos gondolatom szerint ebben a modellben.
2022. szept. 2. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
Mondjuk nekem a waifum 2D-s sajnos.
2022. szept. 2. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

#13


A micsodád?

2022. szept. 2. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 dq ***** válasza:

#14:

[link]

2022. szept. 2. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
Ha csak 2D-s lennél, akkor például a tápcsatornád be és kimenete azonos lenne, különben kettészelné a tested. Hogy érzed, 2D-s vagy?
2022. szept. 3. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!