Ha újra kezdhetnénk, milyen számrendszerben számolnánk?
Az ún. Univerzális Szkript szerzője ebben a művében taglalja a különböző radixokat: [link] (7-8. o.) és arra következtetésre jut, hogy a hexadecimális számrendszer az optimális.
Ha beütjük a Google keresőbe azt a kérdést, hogy "What is the most efficient numerical base system?", akkor a Google kerek-perec közli velünk kis magyarázattal, hogy a ternáris az optimális rendszer.
Vannak, akik a suméri 60-asra jutnak, amit a "számjegyeket" elnézve nem nem neveznék igazi számjegyeknek, továbbá az egyértelműséggel is van bajok:
De úgy érvelnek mellette, hogy sok szám pontosan kifejezhető, mint az 1/3, vagy sokkal nagyobb egész számok is. Például négy számjeggyel 12,960,000 különböző szám.
De például a "radix gazdaság" szerint az optimum 2.71828 körül van, amihez 3 tényleg közelebb van, mint 2:
Ti mit gondoltok?
60 számjegy feleslegesen bonyolult.
A 16os számrendszerben gondolkodni még könnyű lenne, és a számjegyeit a kettes számrendszer négy számjegyére bontva a leírása is könnyen áttekinthető lenne.
Szerintem a tizes alakulna ki ugyanúgy. Az embernek 10 ujja van, és ez elég sokat számít, amikor számolni tanul. A 16-os számrendszer megfoghatatlan lenne fizikailag az átlagembernek.
De én pl előszeretettel számolok kettes számrendszerben rengeteg dolgot, mint informatikus. :D
4.: a hatvanas számrendszerben az egyharmad úgy nézne ki, hogy a tizedes vessző után egy db, a huszas értéket reprezentáló számjegy áll.
Tizes számrendszerben ugyanez egy végtelen tört.
De az egytized az lenne, hogy 0.6 ami viszont a hármas számrendszerben végtelen tört.
Érdekes, hogy mániákus Kérdezőnk annyira sem vette a fáradságot, hogy egy kicsit utánanézzen a dolgoknak.
Például itt: https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..
Fájóan hiányzik a felsorolásból a 12-es és 5-ös számrendszer, amit több helyen valóságosan is használtak.
Szerintem is ugyanugy a 10-es alakulna ki, mert 10 ujjuk van. Ez a legegyszerubb. Szerintem a 12-es lenne az optimalis, abban konnyen lehet felezni harmadolni negyedelni, ez a harom a leggyakoribb. 5-odoles helyett (pl iskolaban a jegyek) lehetne hatodolni.
A 60 oke, csak az irdatlan sok kulonbozo szamjegy. Sokaknak meg a kb. 25-40 kulonbozo betut is neheznek bizonyul megtanulni, ha meg ez _melle_ bejonne plusz 50 kulonbozo karakter (10 mar van ugye), sokkal magasabb lenne a (resz)analfabetak aranya a tarsadalomban. Meg problemas is lenne annyi kulonbozo, egymasra nem hasonlito karaktert kitalalni.
1. hsz voltam.
A 16-os számrendszer "számjegyei", azokon belül binárisra bontva, pld így néznének ki leírva:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!