Baktériumok, tehát nem.
Kicsit bővebben: a kérdés az, mit tekintünk növények? Erre (tudtommal) nincs egységes definíció, de a modern rendszertanban a kékbaktériumokat egyértelműen nem tekintjük növényeknek.
Az angol wikipedia elég jól összefoglalja a jelenleg használatos definíciókat:
Az angolul nem tudók kedvéért összefoglalom: jelenleg három különböző definíció van használatban:
- Legtágabb értelemben a növények azok az élőlények, akik elsődleges endoszimbiózissal tettek szert a plasztidjaikra (színtestjeikre) kékbaktériumok bekebelezésével. Ebbe a definícióba beletartoznak a vörös és zöld moszatok, valamitn a szárazföldi növények. Nem tartoznak bele más moszatcsoportok (például barnamoszatok), a szemesostorosok és egyetlen baktériumfaj sem (hiszen a növények eukarióták).
- Szűkebb értelemben a növények a zöld szítestekkel (klorofill-a és -b) színanyaggal rendelkező élőlények. Ezek a zöldmoszatok és a szárazföldi növények.
- Legszűkebb értelelmben pedig csak a szárazföldi növényeket tekintjük növények.
Amint látható, a fenti esetek között nem lehet olyan értelemben dönteni, hogy melyik az igazi és melyik a hamis csoportosítás (hiszen ez egy definíciós kérdés). Utóbbi időben talán a szűkebb értelmezések divatosabbak.
A hagyományos növény definíció (fotoszintetizáló élőlények) ugyanakkor nem tartható a modern rendszertanban, hiszen a fotoszintetizáló élőlények nem alkotnak egységes rendszertani csoportot.
Itt látható az eukarióták törzsfája:
Amelyik csoport neve mellé plasztid (ellipszis) van rajzolva, az fotoszintetizál. Látszik, hogy eléggé szétszóródnak a fán. És a baktériumok ezen még nincsenek is rajta, azok a törzsfa egy teljesen külön ágát alkotják.
#1
A válaszodnak ellentmond a forrásod:
"A cianobaktériumok (Cyanobacteria) baktériumtörzsét korábban kékmoszatok (Cyanophyta) néven a növények országába sorolták fajainak megjelenése és életmódja alapján."
Az eukarióta vízimoszatok is növények. De a kékmoszatok nem eukarióták.
Van némi homályos zóna a növények és állatok (pl. eugléna) valamint növények és gombák (petespórás gombák) között, ahol nehéz besorolni egy-egy csoportot, de itt egyértelmű a helyzet.
A közvetlen vízparton, ill. kis mélységü vizekben (néhány méteres mélységig) is növénynek tekintjük öket, a hínár is szárazföldi de vízi életmódot folytató növénynek tekinthetö. Itt a szárazföld definícióját kell megvizsgálni. A folyókat és tavakat a szárazföld részének tekintjük.
Ha valaki jobban otthon van ebben nyugodtan javítson ki.
#7 Nem igazán az élőhely számít, a definíció mögött egy rendszertani egység van.
Az utóbbiban le vagyon írva, hogy "Jó közelítéssel szárazföldi növényeknek is nevezik őket annak dacára, hogy egyrészt vannak az édesvízbe „visszatért”, tehát nem szárazföldi képviselőik is, másrészt pedig a szárazföldi élőhelyeken előfordulnak másféle növények is..."
Ezt talán az a vízmélység jelöli, ameddig elegendö fény jut le, nagyon tiszta vízben is max pár tíz méter lehet. Attól is függ, hogy melyik hullámhossztartományt használja az adott élölény.
Eszerint kb 50 méter mélység körül már az algák, moszatok sem nagyon élnek meg:
A vörösmoszatok hideg tengerekben akár 200 m-ig megtalálhatóak még, de az alatt már azok sem.
Ez alapján utána olvashatsz a különbözö területeknek:
Összefoglalva: hajtásos növények max 40-50m-ig, algák és moszatok max 200m-ig nönek a vizekben.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!