Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kékmoszatok növények?

A kékmoszatok növények?

Figyelt kérdés

2022. febr. 6. 21:52
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
2022. febr. 7. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 sadam87 ***** válasza:
100%

#4 / #7

Ahogy GLadislaus a 8. válaszában leírta, itt igazából nem élőhely szerinti felosztásról van szó, hanem egy rendszertani csoportról, aminek vízben élő tagjai is vannak. A "szárazföldi növények" megjelölés igazából így nem feltétlen nagyon szerencsés, de gyakran ezt szokták használni. (A tudományos neve a csoportnak egyébként Embryophyta, de ez gondolom nem sokat segített volna.) Röviden: a "szárazföldi növények" alatt itt azt a csoportot értettem, amelybe a mohák, harasztok, nyitvatermők, és zárvatermők tartoznak.

Bővebben: a mondern rendszertanban evolúciós rokonaság alapján soroljuk egy csoportba a fajokat. A fenti növényeket is azért soroljuk egy csoportban, mert egy közös őstől származnak. Nem az életmódjuk alapján. Az elnevezés úgy kapcsolódik ide, hogy ez a (tágabb értelemben vett) növények egyetlen csoportja, amely meghódította a szárazföldet. Már a csoport közös őse is minden bizonnyal szárazföldi volt. Egyes fajok (másodlagosan) visszatértek a vízi életmódhoz (pl. hínárok), de nekik is szárazföldi felmenőik voltak.


#3

Szerintem ha a szöveg azt írja, hogy "korábban a növények közés sorolták", az arra utal, hogy jelenleg nem sorolják a növények közé. (Mint ahogy nem is.) Márpedig a kérdező nem azt kérdezte, hogy valaha a növények közé sorolták-e a kékbaktériumokat.


#5

"Az eukarióta vízimoszatok is növények."

Ahogy írtam, ez már eléggé definíciótól függ. (És a jelenlegi rendszerszerint sok moszatot tuti nem sorolnak a növények közé.)

"Van némi homályos zóna a növények és állatok (pl. eugléna)"

Nem nagyon. Inkább egy csomó másik csoport van a növények és az állatok "között".

Itt például a Fig. 2. mutat egy aktuális eukarióta törzsfát (2019-es cikk):

[link]

A növények a legtágabb definíció (2. válaszomban írt első verzió) szerint az Archaeplastida csoport. Az állatok pedig az Ophistokont csoporton belül pedig a Bilateria, Cnidaria, Ctenophora és Porifra csoportba tartoznak. Látszik, hogy a növények és az állatok nincsenek túl közel a fán. Meg az is, hogy az Euglenák tök távol vannak mind a kettőtől.

Az Euglenákról ma már amúgy is tudjuk, hogy nem az állatok és a növények közös ősei, hanem másodlagos endoszimbiózissal tettek szert a színtestjeikre. Azaz az őseik heterotrófok voltak, akik aztán bekebeleztek ősi zöldmoszatokat, és ezekből jöttek létre a színtestjeik.

(Egyébként a petespórás gombák is nagyon tvol állnak rendszertanilag mind az állatoktól, mind a valódi gombáktól.)

2022. febr. 7. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!