Honnan tudjuk, hogy mi a valóság?
Például az álmok miért nem valóság, ha pont ugyanolyan valóságosnak tűnnek és közben nem gondolkodsz azon, hogy az most valós vagy sem?
Vagy egyes mentális "betegségek" amelyekről azt állítják, hogy a beteg elszakad a realitástól.
De honnan tudjuk egyáltalán, hogy mi a valóság, hogy ilyen merész kijelentéseket merünk tenni?
Egy egészséges ember számára az álmok nem tünnek ugyanolyan valóságosnak, mint az ébredés utáni valós benyomások.
Az, hogy a valóságos világban élünk, az Ockham borotvája elvből következik. Vagyis, ha nincs más támpont, akkor két magyarázat közül az egyszerűbbet kell elfogadni.
Az egyik magyarázat az, hogy amit látunk hallunk, érzékelünk, az a valóságos világ. A bonyolultabb magyarázat az, hogy a valóság egy másik rendszer, ami azt az érzetet kelti bennünk, amit látunk hallunk, érzékelünk. A normalitás körébe tartozó emberek az előbbit fogadják el.
4
Aham, tehát az önbecsapás az egyetlen járható út. Világos.
7
Mi van ha mindenki téved? Mi van ha más ember is csak az én képzeletem kivetülése? Szerintem semmiben nem lehetünk biztosak.
Nem, kérdező.
Az ilyet onnan lehet tudni, hogy többféle nézőpontból megvizsgálod.
Például, ha felébredsz, akkor tudod, hogy álmodtál.
Álmodban mit TUDSZ arról, hogy ébren mi történt veled? Hogyan értelmezed álmodban a nappali élményeidet? Sehogy, olyankor nem azzal foglalkozol.
Sőt, elárulom: álmodban csak rövid képek jelentkeznek, és ha ébredés után visszagondolsz erre, akkor kerekíted ki az álmodat egy történetté.
Tehát ezekből már világosan látszik, hogy az álom korlátozottabb dolog, mint a valóság, és csak lazán kapcsolódik hozzá.
Ezen kívül ajánlok egy módszert: álmodban fordulj meg teljes 360 fokban.
Nem oda fogsz visszakerülni, ahol voltál.
Más: amit "valóságnak" nevezünk, tehát ami körülöttünk van, az csak egy modell a világról, amit az agyadban felépítettél.
EZ SEM a teljes valóság! Mivel nem érzékelsz mindent: sem az atomi szerkezetet, sem a rádióhullámokat, sem a mágneses mezőt, stb.
A tudomány képes ennél sokkal többet érzékelni, és ez alapján egy sokkal jobb, pontosabb modellt felállítani a valóságról - de még ez sem teljes.
A teljes valóságot nem ismerjük, de az ismereteink nem állnak nagyon messze tőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!