Eljuthatunk-e valaha oda a tudományban, hogy meg tudjuk válaszolni van-e isten vagy sem?
A HITTudománynak, a teológiának erre kb 2000 éves válasza van.
Csak úgy halkan jelzem.
Vagy melyik "tudomány" válasza érdekel?
Az egyik tudomány válasza jó, a másiké nem?
Mert a teológiának erre megvan a válasza 2000 éve.
Az nem jó?
A kérdés hibás, mert összekever két alapvetően eltérő dolgot. A tudomány létező dolgok megismerésével és rendszerezésével foglalkozik. Isten léte a hit kategóriájába tartozik a világ minden nyelvén. Az, hogy én mit hiszek, kizárólag az én dolgom. Ha összefügg ez a hit más emberekkel is, és e hit szerint konkrét, őket érintő dolgokat cselekszem, akkor az ő dolguk is, másé továbbra se. A tudomány nem foglalkozik az én hitemmel. Kivéve az előbbi esetet, ha ez káros másokra, ekkor viszont ezt a tudományt pszichiátriának nevezik. Az istenhittel önmagában, tehát azzal a véleményemmel, hogy isten létezik vagy sem, nem foglalkozik.
Amihez pedig nem akarunk eljutni, oda nem is fogunk. A véletlent elvileg nem zárhatjuk ki, de ebben a tekinteben igen.
Az Isten fogalma magában foglalja azt, hogy természetfölötti, és így tudományosan nem vizsgálható. Nem igazolható, de nem is zárható ki.
@4
Ha valaki nyitott szemmel néz a tudomány által megismert világra, teljesen egyértelműen meg tudja állapítani, hogy létezhet Isten, hiszen semmi nincs, ami ezt cáfolná.
Komolyan, áruljátok már el, hogy ki a fene pontozta fel ezt a négyest? Pontosan annyi alapja van a kommentjének, illetve keresnivalója ebben a topikban, mint egyes és hármas kommentjeinek.
Sőt, ő(a négyes) még jobban lejáratja magát.
"A kérdés hibás, mert összekever két alapvetően eltérő dolgot"
"Az Isten fogalma magában foglalja azt, hogy természetfölötti, és így tudományosan nem vizsgálható. Nem igazolható, de nem is zárható ki."
A hit és a tudomány is ugyanazokra a kérdésekre keresi a választ. Mi a világ természete, hogyan működik, hogyan érdemes nekünk embereknek viselkednünk a világban, stb.
Csak a tudomány jó válaszokat ad, a hit meg rossz válaszokat, és aztán mismásol, ferdít, magyarázkodik, stb. Ennek a mismásolásnak a része ez a ferdítés is, hogy a hit meg a tudomány alapvetően különböző dolgok, amiket nem lehet összehasonlítani. Dehogynem lehet. Tudomány: 1000000000000, vallás: 0.
Ez az egész nem olyan bonyolult kérdés. Csak el kell hagyni a sok mismásolást, és őszintén rá kell nézni a világra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!