Létezik idő?
''Ha nem létezne, akkor hogyan telt volna el 12 perc a kérdésed kiírása óta?''
Ez csak a Mátrix látszata.Illúzió amit addig hiszel el, amíg nem fedezed fel az igazi valóságot.
Az idő létezik, ugyanaz mint a tér.
Szerintem a tér egyenlő az idővel.
Tehát igazából tér az nincs.Az idő határozza meg a történéseket, még sok mást is.
Igen, létezik. Ez tőlünk független objektív valóság.
A legegyszerűbb, ha a konkrét fizikai folyamatoknál maradunk az idő meghatározásánál-megértésénél.
Két alapvető dolgot le kell írnom előzetesen a könnyebb érthetőség miatt.
Első: az anyag és az energia egymással ekvivalens dolgok.
Második: a tér és az idő szintén egymással ekvivalensek.
A lényeg: világunk jelenleg egy átalakulási folyamat közepén (elején?) tart, ahol az anyag-energia tér-idő -vé alakul.
Ezt az átalakulási folyamatot, a tér-idő keletkezését érzékelik az élőlények, köztük mi magunk is úgy, hogy "telik" az idő.
(Ez az idő érzékelés persze élethelyzettől függően lehet nagyon szubjektív is, de most maradjunk az órákkal, vagy más műszerekkel, jelenségekkel, folyamatokkal mérhető objektív időnél.)
Az átalakulási folyamatot nemcsak mint időt, hanem mint az anyag tehetetlenségét, azaz az energiával, (gyorsító erővel-gyorsulással) szembeni ellenállását is érzékeljük.
Ennek a gyorsító erővel szembeni ellenállásnak a nagysága egyrészt a gyorsulást szenvedő anyag tömegétől, másrészt a gyorsító erő nagyságától függ. Ergo minél nagyobb a tömeg, illetve az energia, annál nagyobb a keletkező tér-idő mennyisége.
A fentiekből következően, mivel minden anyagi test folyamatosan, már szubatomi szinttől kezdve állandó gyorsulákat él át, minden anyag folyamatosan tömeget veszít és időt termel. Mi magunk is folyamatosan időt "termelünk".
Már az anyag és energia közötti váltószám is igen nagy, az anyag-energia és tér-idő közötti váltószám még ennél is nagyságrendekkel hatalmasabb.
Jelenleg ennek a váltószámnak a kimérésére elégtelenek az eszközeink.
Viszont az idő mérésére már nagyon pontos eszközökkel rendelkezünk, tehát ezzel már jól tudjuk mérni az átalakulási folyamatot még itt földi körülmények között is, illetve jó becsléseket tudunk adni csillagászati értelemben.
Bocsánat, hogy ilyen hosszúra sikerült ez a válasz, ezért zárszónak csak egy példát említenék.
A helyzetmeghatározó eszközeink a nagyon pontos időmérésen alapulnak. Ezért például a GPS műholdak óráit folyamatosan korrigálni kell, mivel gravitációs térben mozognak (azaz folyamatos, a föld felszintől eltérő) gyorsulás hat rájuk, ezért más a környezetükben az idő keletkezésének az üteme, mint a felszinen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!