Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a leglogikusabb forgatóköny...

Mi a leglogikusabb forgatókönyv a járvány alakulását illetően?

Figyelt kérdés

Sokat gondolkodom ezen, de kíváncsi vagyok, hogy szerintetek mi a legvalószínűbb forgatókönyv.


Januárban hemzsegni fog a vírus mindenhol, mivel decemberben nagyjából mindent és mindenkin átsöpör.


Vagy mivel decemberben szinte egész Magyarország átfertőződött, így januárra kialakul a nyájimmunitás és nem fog tudni kit megfertőzni a vírus?


Nem vagyok virológus, sem biológus, ezért kérdezem, hogy mi lesz azzal a 100 000 emberrel, akikre veszélyes a vírus és a vakcina is? Ők már akkor biztonságban lesznek? Vagy nem fog kialakulni januárra a nyájimmunitás.



2021. nov. 25. 07:38
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

" érthetetlen okok miatt most derült ki, hogy 4 hónapnál nem biztosít igazi védelmet."

Nem érthetetlen, és inkább 6 hónapot szoktak mondani. De ez sem azt jelenti, hogy 6 hónap után mindenkinél nullára esik a védettség.

Tömeges oltás csak ez év elején kezdődött, aki március környékén kapta meg a második oltást, azoknak ősz körülre kezdett el lényegesen gyengülni a védettségük. Az arra szolgáló megbízható adat, hogy meddig nyújt védelmet, nyilván csak az után van, hogy az elsőnek beoltott nagyobb csoportnál elkezd csökkeni a védelem. Ez pedig ősz eleje felé volt.

2021. nov. 25. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 Wadmalac ***** válasza:
78%

Istenigazából kisebb lenne a baj, ha az előző korlátozások nem lettek volna enyhülésekkor feloldva.

De fel lettek. Nem csak nálunk, mindenhol.

Egyszerűen mert egyik ország gazdasága sem bírta volna ki egyben.

Kellett két "hullám" közt kis fellélegzés, kiengedés, gazdaság újra felpörgetés, meg az embereknek pszichikailag is kellett a lazítás.


Ez egy iszonyat xar helyzet, nincs jó megoldás.

És igazán semelyikről sem tudjuk, mi lett volna, ha nem úgy csináljuk, hanem máshogy.

Ez a pandémia totál felkészületlenül érte a komplett világot, senki sem tudta előre, hogyan kezelje, igazán még most is csak kísérletezünk, mi a jó megoldás.


Ha majd egyszer tényleg lefut és a végkövetkeztetések meglesznek, következő hasonlónál okosabbak leszünk. Főleg azzal a nagy svunggal, mit ez a vakcinafejlesztésnek adott, végre költöttek erre is.

Nemsokára baromi gyorsan bevethető, módosítható mRNS oltások lesznek a kezünkben, nem csak ilyenre, kismillió betegségre.


Legközelebb a mostani diliház jó része nem fog már kelleni.

2021. nov. 25. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:

11: pont azt magyarázom, hogy még mielőtt globálisan elérhetővé tették volna az oltásokat, legalább 8 hónapig tartott az első és a második kísérleti fázis! Ha párhuzamosan kutatták a biztonságot és a hatékonyságot, akkor nem értem, hogy miért nem mérték az ellenanyagszintet is? Több ezer, ha nem százezer ember vett részt a tesztelésekben, ennyiből már következtetni lehetett volna a védelem idejére is. Anélkül nem engedélyezhetnek egy oltást sem, hogy ne próbálták volna ki több hónapig tesztcsoportokon. Hiszen, minden adat, ami akkor leolvasható volt, az most ismétlődik meg, élesben.



12: Lenne megoldás. Most már rendelkezésre állnak olyan adatok, amelyek eddig nem. Ismerjük az oltások védettségi idejét, és tudjuk, hogy az oltottak az oltatlanokat megfertőzhetik. Ha most bezárnának mindent, ahogyan az okosabb országok csinálják, akkor a következő hullámra már okosabban tudnánk felkészülni. Nagyon rossz stratégia a mostani, hiszen meg sem próbálják fékezni a járványt, és így megint olyan mutáció keletkezhet, hogy csak na.

2021. nov. 25. 11:36
 14/19 anonim ***** válasza:
100%
Mire akarsz kilyukadni? Arra hogy a vakcinafejlesztők tudtak arról, hogy viszonylag rövid idő alatt csökken az ellenanyagszint, és ezzel hatékonyság? Minden bizonnyal, mivel náluk volt minden vizsgálati eredmény, sőt volt olyan ország (Izrael) amelyik úgy kapott mindenki előtt vakcinát, hogy belemet abba, hogy a gyógyszergyár hozzáférjen az oltottak minden adatához. A lezárások,karantén, járványügyi szabályokon kívül az egyedül a vakcina az egyetlen fegyver a vírus ellen. Ha már az elején benyögik hogy nagy valószínűség szerint fél év után xart se ér az oltás, akkor szerinted mennyien oltották be volna magukat? Az a fél-egy év amivel kihúzzuk a vakcinával lehet pont elegendő lesz hogy tovább lépjünk. Másrészről meg elég nagy üzlet a vakcinagyártás, miért degradálták volna le már az elején a portékájukat. Egy elektromos autót se úgy reklámoznak, hogyha kifingik az aksi, az 10 millióba kerül, hanem hogy nem kell olajcsere, meg nem kopik annyira a fék.
2021. nov. 25. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:
34%

Nem szigorítanak eléggé, a sok hülye továbbra is tömörül mindenhol, különösen a karácsonyi bevásárláskor aztán karácsonyra a COVID tombolásának közepén leszünk.

Ennek pedig egyetlen oka van: az emberek hülyék!

2021. nov. 25. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 Wadmalac ***** válasza:
76%

"Most már rendelkezésre állnak olyan adatok, amelyek eddig nem."

Miközben a helyzet változik. A delta variáns pl. facányosan írja át az eddigi tapasztalati adatokat, pl. a nyájimmunitási százalékot.

Sajnos nem vagyunk sokkal előrébb.


SEMMI adat nem lesz stabil, amíg az EGÉSZ járvány le nem fut.


"Ismerjük az oltások védettségi idejét"

Saccoljuk. Nincs stabil adat, oltásfajtánként, sőt populációnként is vannak eltérések.

És persze pl. a delta variánsnál a védettség mértékével együtt a védettség hossza is borult.


"Ha most bezárnának mindent, ahogyan az okosabb országok csinálják"


Ők is kísérletezne és vagy beválik, vagy nem. Egyébként nem "okosabbak", hanem már kritikusabb a helyzet.

Náluk már túlterhelődött az egészségügy.

Valóban itt nálunk arra rá kéne előzni, nem kivárni, mint az "okosabbak".

De nézd csak meg azokat az "okosabb" országokat, az oltás- és lezárásellenes tüntetésekkel, zavargásokkal.


Érted már, miért nem akaródzik ezt senkinek meglépni?


"Nagyon rossz stratégia a mostani"

Ismétlem, senki sem tudja, mi a jó stratégia, minden ország a másikat figyeli és egymás hibáiból próbálnak tanulni, ezért is van néha kivárás, hogy amit a másik tesz, az jó-e.


"meg sem próbálják fékezni a járványt"

ennek a megállapításnak semmi alapja.


" így megint olyan mutáció keletkezhet, hogy csak na."

Éppenséggel arra ott van a legnagyobb esély, ahol a legnagyobb népesség él együtt a legxarabb védekezéssel.

Lehet máshol is, de kisebb eséllyel terjed el.


Mi meg itt bármit teszünk, ha bárhol máshol létrejön egy fertőzőbb mutáns, el fog ide jutni.


Teljes lockdown esetén is.

Mert olyan fizikálisan nem is létezik.

EU-n belül a határzár egy nulla, még ha hivatalosan van is.


Anno a vasfüggöny idején az aknasáv, az lezárás volt.

Ez lófax.


Egy erősen fertőző vírus átjut. Bárhol. Kivédhetetlen.

2021. nov. 25. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Ezt mondta Karikó a telex interjúban:


“ Azt már tavaly láttuk, hogy a fertőzött ember kb. hat hónapig védett, de akkor még nem volt vakcina. Novemberben fejeződtek be a hármas fázisú tesztek, azóta nagyjából fél év telt el – egyelőre tehát azt tudjuk, hogy fél évig a legtöbb embernél biztosan kitart a védelem. Lehet, hogy jóval tovább is.”


Tehát tudtak róla, hogy kb 6 hónapig véd…

2021. nov. 25. 17:47
 18/19 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező te aztán fáraóbb vagy a fáraónál, tudósabb a tudósnál. Csak az a baj, hogy ismert a szabály, hogy a visszafogottság arányos a tudással, a fölényesség fordítottan arányos.

Nos a kutatások lezajlása nem egészen olyan, az adatok nem egészen úgy vannak, a világ országai nem egészen azért viselkedtek úgy ahogy. Az emberiségről nem is beszélve. Tudod az ember egy olyan objektum, aminek akarata van, gondolata van, és nem lehet tárgyként kezelni.


A korlátozásokat korántsem az adott ország gazdasága határozta meg. Sokkal inkább erős multinacionális cégek (rosszul felmért) igényei. A sok kapkodás és ellentmondás ennek a számlájára írható. A járvánnyal kapcsolatos tudás kevés volt, járvány kiterjedése és súlyossága túl hirtelen lett túl nagy, a rémület nyomása túl nagy. Ilyen helyzetben megfontolt ember is hibázik, keveset tudó, a gazdaságnak, de főleg a szavazóknak kitett politikus még inkább.


Mi a jó stratégia? Nem elsősorban az a baj, hogy tudjuk-e. A stratégiát az emberiség (na jó, itt Európa) viselkedésére kéne kialakítani. Van négyszáz millió nagyon eltérő kulturális beállítottságú, nagyon eltérő érdekekkel rendelkező tömegre jó stratégia? Ha - elméletileg - létezne is, alkalmazhatatlan lenne.


Mondok néhány extrémitást. Magyarországon eleinte nem volt semmi stratégia és szinte nem volt (a jelenlegiekhez képest) járvány. A tömeg megrettent az ismeretlentől. Azóta is hibás a stratégia, viszont a mostani nem ezért erősebb a korábbi legerősebbnek tituláltnál, hanem azért, mert az emberek türelmetlenebbek, megszokták és semmibe veszik. Svájcban, Ausztriában elképesztő fegyelmezettség volt (van), kontaktkutatás (még azt is jegyezték, melyik asztalhoz mikortól meddig ültél le) rendületlenül, fegyelmeett és türelmes emberek. Mégis erősebb lett a járvány. Miért? Mert csak mostanában derült ki, a gyerekek az egyik legfontosabb fertőző góc, ők maguk alig mutatnak tünetet, a szokásos gyereknyűgnek látszik. És ott nagy a szociális ellátás, hatalmas gyerektáborok stb. Emiatt kezdtek gőzerővel olyan szérum kutatásába, amely öt éves kortól adható. Hamarosan bevetik. Sokan rettegnek itt a "kísérleti" szótól, mert nem tudjak, mi az. Nem a páciensen kísérleteznek, hanem ez a neve minden gyógyszernek, míg a megfelelő idő el nem telik. És várjunk? Okos helyeken nem várnak, hanem jobban figyelnek. Ezért van az is, hogy egy csomó dolgot kell megadni az oltáshoz. Nem szórakozás, a 10 éves protokoll része. Ezért kötik minden oltáskor a páciens lelkére, szóljon bármi gyanúsra.


Csak poénból: Wadmalac, az aknazár se volt lezárás. Mentek át rajta. Az ott élők tudták, hogyan kell. Kétségtelenül sokkal több előkészületet, odafigyelést igényelt, és egyetlen hibás mozdulat és ugrott a láb (jó esetben). Az emberi lelemény határtalan. Nemcsak a létrehozásban, az eliminálásban is. A hülyeségben is. Szerintem az Univerzum határtalansága ahhoz kismiska.

2021. nov. 25. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Tehát tudtak róla, hogy kb 6 hónapig véd…"

Igen, körülbelülre tudták hogy MINIMUM 6 hónapig kitart.

A korábbi variánsok ellen.

Mondjuk nem az összes oltásfajtáról, de legalább az első egy-két bevezetettről.


És ezt ki, hol tagadta itt?


Te calami olyasmit írtál, hogy hogyhogy nem tudták, hogy csak 4 hónapra véd a ....melyik is?


Erre reagáltunk, hogy nem így van.


"az aknazár se volt lezárás. Mentek át rajta."

Jogos. :D

volt, aki a birkanyájat maga előtt hajtva ment neki az aknamezőnek és a megtaposott aknák helyén gyroshús maradt csak. :D


Szóval az is kikerülhető volt.

A Mexikó-Usa kerítés is, alulról. :D

Éppen csak nagyságrenddel jobb, mint ami ma van. :)

2021. nov. 26. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!