A klasszikus tudomány milyen alapon felelteti meg a fizikai teret a 3 dimenziós matematikai térnek?
"Meg hogyan “nem érezne távolságot” egy újfajta élet?"
Pl. úgy, ahogy az általunk ismert életnek se volt távolságérzete, mielőtt megjelent a tudat. A növények és egysejtű állatok egyáltalán nem éreznek távolságot (sőt tulajdonképpen semmi mást se).
“úgy, ahogy az általunk ismert életnek se volt távolságérzete, mielőtt megjelent a tudat”
De attól az még ott volt/ van. Rengeteg más dolgot nem tudunk érzékelni pusztán a biológiai adottságainkkal, de attól azok még léteznek. Miért pont a tér lenne kivétel amikor ez kb az első dolgok egyike amiket mindenki megtapasztal? Egy babának első megtanulandó dolgai közt szerepel a közel-távol, fent-lent stb megtanulása, megismerése.
"Miért pont a tér lenne kivétel amikor ez kb az első dolgok egyike amiket mindenki megtapasztal?"
Nem mondtam, hogy a tér kivétel; nagyon sok minden máshogy van, mint ahogy mi gondoljuk. És egyáltalán nem biztos, hogy más fajok is megtapasztalják. Vagy az is lehet, hogy ők többet tapasztalnak, mint mi. És ne kérdezd meg, hogy hogy lehet a térről többet tapasztalni. Ez olyan, mintha megkérdeznéd, hogy milyen színűnek látják a madarak azt az elektromágneses sugárzást, amit mi nem érzékelünk. Ezt lehetetlen elmagyarázni egy embernek, mégis látják valamilyen színűnek.
Szóval a világ egyáltalán nem csak abból áll, amit mi fel tudunk fogni.
“Szóval a világ egyáltalán nem csak abból áll, amit mi fel tudunk fogni.”
Jó, hát ezt kb azóta “sejti” az emberiség mióta felfedeztük/ kimutattuk az első dolgot amit nem tudunk magunktól érzékelni. Most ,hogy ezt így megállapítottuk esetleg valami javaslat, kutatási irány, egy saját modell ami talán jobban leírja a valóságot mint a jelenlegiek, ilyesmi? Persze nem feltétlenül a GyK olvasók felé hanem inkább úgy a tudomány ezen területeit művelők felé.
"Jó, hát ezt kb azóta “sejti” az emberiség mióta felfedeztük/ kimutattuk az első dolgot amit nem tudunk magunktól érzékelni."
A hozzászólásom lényege nem az volt, hogy vannak az emberi érzékszervek által nem mérhető dolgok.
Hanem az, hogy a felfogóképességünkön túlmutat még egy olyan egyszerű dolog is, hogy milyennek látja a madár az UV fényt. Tehát eleve hibás az a tudományos módszertan, hogy létezik távolság, mert a távolság nélküli világot nem vagyunk képesek felfogni.
> Tehát eleve hibás az a tudományos módszertan, hogy létezik távolság, mert a távolság nélküli világot nem vagyunk képesek felfogni.
Ha nincs távolság, akkor minden ugyanott, ugyanabban a pozícióban van. Hát ezt tényleg eléggé bajos elképzelni, mert kb. minden ellentmond ennek. Ha így gondolod, akkor – már megbocsáss – erről egy pszichológussal kellene beszélgetned.
Kérdező, fordítva ülsz a lovon.
Abban igazad van, hogy vannak élőlények, amik tudnak érzékelni dolgokat, amiket az ember nem. Ez tiszta sor.
De attól, hogy az ember valamit nem tud érzékelni, az nem azt jelenti, hogy biztosan létezik is. Ajánlom figyelmedbe Russel teáskannáját (bár ezt nem éppen erre találták ki, de a jelenlegi problémánál is segítségünkre lehet).
Ennek megfelelően, attól még, hogy az ember 3 dimenziós teret észlel, de 4,5,... dimenziósat nem, az egyáltalán nem jelenti azt, hogy szükségszerűen léteznek is ezek a dimenziók a való életben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!