Mi a véleményetek David Lapoint kutatásairól? A 3. videó végén szereplő kétréses kísérlet magyarázatáról?
Ezt a "két rés/egy foton" kisérletet már Jánossy Lajos és munkatársai is elvégezték a KFKI-ban az ötvenes években.
És már akkor is megvoltak az előzményei. A videóban adott magyarázat hibás. Nem kiterjedt elektromágneses mező okozza az interferenciát, hanem az anyag kettős természete.
Mikroszkópikus anyagmennyiségek reakciójukban fix tömegű részecskeként viselkednek, de más esetekben hullámokként tudnak akár saját magukkal interferálni. A hullámtermészetük annak köszönhető, hogy nincs pontos pozíciójuk, hanem egy hullámszerű valószínűsági mező határozza meg, hogy hol vannak.
A fény ebben a kísérletben pontosan úgy viselkedik, mint egy különleges elem az általam éppen kifejlesztett matematikai modellben. Ez az elem egyik kitüntetett értékét egy adott műveleten belül csak páros számú megjelenésekor tudja felvenni.
Az adott kísérletben a meghatározó jellemző a rések száma, nem pedig a detektorok ottléte vagy nem léte. A fény kettős természete (részecske és hullám) a maga teljességében ugyanis csak legalább kettő (azaz párosszámú) résnél tud a maga teljességében megmutatkozni. Ilyenkor ugyanis az egyik résen hullámként, a másikon pedig részecskeként haladhat át. És ekkor a detektorok pontosan így fognak jelezni, ahogy az interferenciakép is megmarad.
Gondold át, amit írtam. (Jó matekkal könnyű 😉)
Amúgy gratulálok kérdező! Remek kérdés! (és még nekem is sikerült érdemben segítened...köszönöm)
#1
Bocsi krwkco #2 valójában elsősorban neked szólt, nem csak a kérdezőnek. Kösz a linket, és tök jó amit írtál. (még ha teljesen nem is értek veled egyet, csak 95 százalékban.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!