Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaza van a videóban szereplőn...

Igaza van a videóban szereplőnek, valóban az az ideális, ha az ember reggeli "pacsirta"?

Figyelt kérdés

A videó utolsó öt percét érdemes megnézni:

https://www.youtube.com/watch?v=qpH4TOq0jKA&t=922s



2021. máj. 11. 19:56
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Állítólag egy kutatásban javult az emberek életminősége, miután az éjszakai baglyokat átállították reggeli pacsirta üzemmódba.
2021. máj. 11. 19:58
 2/11 Mojjo ***** válasza:
100%

Nem igazán látom értelmét megnézni sem a videót. A bioritmus egyedi dolog, mindenkinek más a jó. Nekem pl határozottan az éjszaka felé van eltolódva.

Jó ideje (sok hónapja) át kellett állnom hajnali 4-es kelésre. Hiába fekszem le akár este nyolckor, hiába alszom akár 8 órát, reggel is, meg utána is egész nap úgy érzem magam, mint akit agyonvertek. Nem hogy nem javult semmim, katasztrófa az egész. Nulla energia, nulla agyműködés, fizikailag is sz.r. Ismételten: akár 8 óra alvás után is. Ellenben ha alszom hajnal háromtól reggel tízig, ami még kevesebb is, akkor abszolút kipihent, energikus vagyok és jól érzem magam. Szóval ennyit erről.

2021. máj. 11. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Mojjo ***** válasza:
100%

Tessék:

[link]


(Ahogy indult másfél évtizede:

[link] )


Szóval ennyi, genetikailag kódolt, kinek mi a megfelelő és egészséges bioritmus. Akik meg akarják mondani, hogy márpedig a korai kelés/fekvés a tuti, azok simán a széllel szemben pisálnak.

2021. máj. 11. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
25%
Én kiírtotttam az érzéseimet, szóval soha nem vagyok fáradt, dühös,stb.
2021. máj. 11. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Azért még is csak jó lett volna megnézni a videót, mert egy tanulmányra hivatkozik. Elég csak az utolsó öt percet megnézni.
2021. máj. 11. 20:45
 6/11 anonim ***** válasza:
96%

Az emberi bioritmus is valamilyen szinten alkalmazkodik a fényhez. Alapvetöen nappali életformára fejlödtünk ki, úgyhogy a szervezetünk mindenképp a nappali aktivitásra van beállva. Természetesen vannak eltérések, van aki éjjel aktívabb, de statisztikailag a nappali életmód a megszokott. Az egyéni biológiai órák között vannak eltérések, ebböl fakadóan valaki reggel 4-töl, mások késöbb kelve kipihentebbek. Az alvási szükséglet is egyénenként eltérö, van akinek elég napi 4-5 óra, másoknak 8-9 óra kell. A kor elöre haladtával csökken ez a szükséglet. Lényeges körülmény az alvás minösége is, az, hogy milyen állapotban fekszünk le -kiegyensúlyozottan, stresszesen, túleröltetve, stb.

Felesleges azon vitatkozni, hogy melyik a jobb, vagy mikor kell kelni, és mennyit kell aludni. Lényegesen befolyásolja a dolgot az ébrenlét alatt folytatott tevékenység is, nagyobb igénybevétel esetén - fizikai, és mentális értelemben is - több pihenésre, regenerálódási idöre van szüksége a szervezetnek.

Ezeknek a tanulmányoknak nem sok értelmét látom. Az eredmény nagyobb mintaszám esetén is eltolódhat az egyik vagy a másik irányba. Sajnos az kivitelezhetetlen, hogy mindenki kipróbálja magát, és a saját igényei szerint állítsa be az aktív és pihenési idejét.

Volt néhány évem, amikor heti 7 nap, utazással együtt 12-14 órát dolgoztam, rendszertelen és kevés (havi 2-3) szabadnappal, hajnali 4-fél 6 -os keléssel. Teljesen mindegy volt, hogy mikor keltem a szabadnapjaimon, és az is mindegy volt, hogy mennyit aludtam, ugyanolyan állapotban keltem fel, mint ahogy lefeküdtem, zombihoz hasonló állapotban, nap közben bármikor volt 5 perc amikor nem volt tevékenység és ültem valahol azonnal elaludtam. Amióta rendes és értelmes munkaidöben dolgozom átálltam egy mennyiségre, ez kb 7-8 óra, valamint legkésöbb reggel 8-kor magamtól felkelek, akkor is, ha éjfél után aludtam el. személy szerint aktívabb, és energikusabb, jobb kedvü vagyok, ha nem sötétben kelek fel, hanem legalább pirkadatkor, télen reggel sötétben nehezebben térek magamhoz.

Ebben a dologban nem tudok hinni semmilyen tanulmánynak.

2021. máj. 12. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
* a kérdésben szereplö életminöség javulás abból eredhet, hogy mivel a társadalom nagy része nappal aktív, ezért több társasági életet él az ember, kivéve akik szintén éjszakai baglyokkal veszik körbe magukat. A nappali világosság is pozitívan hat, valamint a legtöbb dolgot nappal tudjuk elintézni, ezért hatékonyabban oldhatjuk meg a teendöinket.
2021. máj. 12. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Mojjo ***** válasza:
100%

@5: Meghallgattam neked. De teljesen feleslegesen kidobott 5 perc volt az életemből.

Az egy dolog, hogy ez a jóember a videóban nyekeg-nyökög, alig bír kipréselni magából egy értelmes mondatot, tehát ha valaki, akkor ő nagyon nem videóra való, és nagyon nem élő szóban kellene kommunikálnia a gondolatait.

De ami a fontosabb: pont semmit nem tudtam meg. Amiben egyébként biztos voltam. Csak nagyvonalakban mesélt pár dolgot a tanulmányról, de ez pont semmit nem ér. Egy tanulmány megtervezésének, kivitelezésenek és kiértékelésének van egy módszertana. Ahhoz, hogy bármi konkrétat mondhassunk, láthassunk, látni kellene a tanulmányt, nem pedig csak egy mesét hallani róla. Így ez semmit nem ér.


De akkor nézzük kissé konkrétabban.

Amit biztosan tudok: ha nekem át van állítva az életmódom reggelire, az negatív hatással van rám minden módon: fizikailag, szellemileg, mindenhogy. Ez a negatív hatás akkor is jelentkezik, ha óraszámra több, mint eleget alszom, és ha huzamosabb ideje megy ez az átállt életritmus. Tehát tényszerűen nem igaz rám, amiket az emberünk a kutatás eredményeiről mond, sőt, a direkt ellentéte igaz.

Nyilván én egy darab ember vagyok, lehetek egy kivétel. Ismerek azért még pár "éjjeli baglyot", aki a normális bioritmusától teljesen eltérő, koran kelős/korán fekvős életmódra kényszerült. Nem sokat, legalábbis nem sokkal beszélgettem erről, konkrétan két ember ezzel kapcsolatos tapasztalatairól tudok rajtam kívül. Ezek a tapasztalatok megegyeznek a sajátommal. Ez csak három ember, egy statisztikában semmi. Mindenesetre, ha teszem azt (mert a tanulmányt nem láttuk, konkrétumokat nem tudunk), az emberek 90%-nál pozitív eredményt hozott ez az erőszakos reggelre átallítás, akkor annak az esélye, hogy három random emberből háromnál nem jött ez be, az egy az ezerhez! Azaz 0,1%. Szóval azért furcsa...


Másrészt tudjuk, hogy az éjjeli bagoly létnek genetikai háttere van. Egy genetikailag determinált tulajdonságot nem lehet átszoktatással megváltoztatni, illetve ha megpróbálkozunk átszoktatással, akkor abban nem sok köszönet lesz. A genetikailag determináltság nem egy rossz szokás, vagy bármi ilyesmi, amit pozitív eredmények reményével meg lehet változtatni.


A tudományban van egy alapvető ökölszabály: különleges állítások különleges bizonyítékokat igényelnek. Az egy igencsak különleges állítás, hogy a genetikát szembepisálva, pozitív kimenetellel át lehet az ember alapvető működését állítani, mint egy kapcsolót. A különleges bizonyíték pedig az, hogy egy random youtuber mesél egy olyan kutatásról, amiről semmit nem tudunk? Hát... szerintem érted :)


Ennek az egésznek inkább pszichológiai háttere van. Mivel egyesek - itt a nagy többség - nem úgy élnek, mint az éjjeli baglyok, nekik ez furcsa, idegen. Ez adott esetben ellenérzéseket szülhet, sokan nem szeretik, ha valaki alapvetően különbözik náluk. És akkor kitalálják, hogy nem is különbözik, ők jól megmutatják majd, csak át kell szoktatni az embereket olyanná, amilyenek ők, és az lesz mindenkinek a jó. Teljes agyrém.

2021. máj. 12. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Mojjo ***** válasza:
100%
@7: A kérdésben szereplő életminőség javulás nagyon nagy valószínűséggel szimplán nem létezik.
2021. máj. 12. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Megpróbálom majd valahonnan elővarázsolni az eredeti tanulmányt, hátha előrébb leszünk.

#9 Létezni létezik, mert nem véletlenül írtam ki a kérdést.Korábban én is 10 körül keltem, de aztán elkezdtem foglalkozni a cirkadián ritmussal és gondoltam kipróbálom mi történik, ha 8 előtt kelek fel. Nekem ténylegesen segített, persze ez nem jelenti azt, hogy akkor biztosan jó. Azt hiszem, további kutatásokra lenne szükség a témában....

2021. máj. 12. 13:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!