Egy vendég panaszt tett, hogy nem elég hideg a jég.Elsőre jót röhögtünk rajta, de később elgondolkoztam, hogy vajon érezheti-e valaki, mondjuk a -1 fokos, és a -10 fokos jég közötti különbséget. Mégsem volt a vendég teljesen hülye??
Fizikailag is van különbség több okból is.
A hideg jég először lehűti az italt (miközben ő maga felmelegszik), aztán az olvadó jég az olvadáshőjével 0C -fokon is tartja az italt addig amíg el nem olvad (feltéve ha addig meg nem itták azt az italt még hidegebben).
Ahogy előző (#3) írja jelentős ízbeli különbség lehet egyes italoknál a hőmérséklet függvényében.
Márpedig ha az a cél hogy az ital be legyen hűtve kevesebb mint 0 fokra akkor 0 foknál sokkal hidegebb jégkockákra lesz ehhez szükség.
Elitebb helyeken még a poharakat és magát az italt is fagyasztóba rakják pont ugyanezen okból.
Tehát ha hűteni kell az italt a már olvadozó jégkockák erre teljesen alkalmatlanok csak felvizezik és csak maximum 0 C -ig tudnának hűteni.
Ilyen szempontból nem biztos hogy s****j volt az illető. De tényleg nem mindegy hol és mennyiért kéri.
Másrészt ha tényleg jó hideg az ital akkor a szervezetünk kalória felhasználással felmelegíti. Így az össz kalória amit adni képest kevesebb mint egy melegebb italnál. Lehet hogy épp fogyókúrázott az ipse vagy vigyáz az alakjára. Ám ez a kalóriabeli különbség elég kicsi ha ezen okból mondta akkor s***j volt.
+ 1 tipp:
Amennyiben nem áll rendelkezésre valamiért kellően hideg jég, akkor is lehet hűteni vele egészen jól. Egy jégkockákkal teli edénybe állított valami pl itallal teli pohár. És a poháron kívüli jégkockákat kicsit megsózni. Ettől a jégkockák erőltetetten kezdenek el olvadni és jelentős olvadáshő kivonás történik a környezetből, például a bele állított pohárból és italból.
Így megúszható az ital "felvizeződése is" mégis hideg lesz tőle.
- A só ne menjen az italba!
- Emberi kéz ne merüljön bele a sós jégbe mert szó szerint fagyási sérüléseket okoz és gyorsan akár másodpercek alatt.
Kevésbé elit helyen el tudok képzelni ilyesmit is. Vagy a kémikusok és fizikusok törzshelyén. :D
Amúgy ez a rövidital hidegen fogyasztás nagy trükk, attól "finomabb" így, mert egy kupac íz- és főleg illatanyag kipárolgását és ezzel észlelését megakadályozza a hűtés, a valódi ízt, aromát pont nem jéghidegen éreznéd és rájönnél, hogy ez az izé egy xar. :D
A minőségi pálinkakóstolás ezért nem is ennyire hűtve történik.
A jó minőségű röviditalokat nem KELL +10 C fok alá hűteni az ízélményhez.
A jelentőseb hűtésnek, befagyasztott pohár vagy jégkocka, akkor van jogalapja, ha a lé kitöltés előtt kifejezetten szobameleg vagy még melegebb (nyáron a polcról).
Szerintem nincs igaza a vendégnek. A jég elég rossz hővezető és a felülete a normál 25C körüli hőmérsékleten mindig síkos. Azért, mert mindig van rajta egy 0 fokos vízréteg. A jéghez sosem ragad hozzá a nyelvünk, mint mondjuk a egy 0 fok alatti fémoszlophoz.
És emiatt a hideg jég csak egy kicsit több jégnek felel meg. A külseje 0 fokos. A belseje lehet akár -21 is, mi és az ital is mindig a 0 fokos felszínnel érintkezünk.
#8
"Ez igaz, de ettől még a hidegebb jég az olvadásához több hőt fog elvonni az italtól."
Ez igaz. Ezzel kapcsolatban ezt írtam:"És emiatt a hideg jég csak egy kicsit több jégnek felel meg."
A vendég nem veszi észre, hogy az itala annyival jobban hült le, mintha néhány százalékkal nagyobb jégkockát kapott volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!