Ellentmondás: ha globális felmelegedés van, akkor miért lesz brutális jégkorszaki hideg télen?
Te haver!
Értettél legalább pár szót abból, amit idáig mondtak?
Persze, de félreértelmeztétek a globális felmelegedés(GF) jelentését. Lehet átvernek titeket vagy csak ti vagytok funkcionális analfabéták. Azt mondjátok, hogy minden hektikus időjárási anomália az a GF miatt van, mint egy Joly Joker ez a felmelegedés mindent IS rá lehet fogni. Vedd észre, hogy benne van a "felmelegedés" szó, aminek az értemét nem lehet fagyokkal azonosítani. Ti mindent a GF-re akartok rákenni, mint valami olyant, ami miatt nem kell gondolkozni az okokon. Komolyan mondom olyanok vagytok mint a lapos földesek
A globális felmelegedés, mint az a nevében van felmelegedést produkál. Értem?
Így igaz.
EZEN KÍVÜL az eddigieknél nagyobb ingadozásokat IS produkál: tehát lesznek az eddigieknél nagyobb hidegek IS - csak kevesebb, és rövidebb ideig.
DE lesz.
Kiegészítem! https://www.youtube.com/watch?v=9yszsPzkBR4
https://www.youtube.com/watch?v=U78xrqn65IM
Több Vármegyében visszajött a tél, havazik. Ez ellentmond a globális felmelegedéssel!
Kérdező talán pár hasznos dolog, nyilván érdekli az embereket, hogy mit lehet róla erről. A klíma mizériáról meg az a véleményem, hogy annyira új és bonyolult a mechanizmusa, hogy szerintem nem tudnak erre még biztosat. Aztán van aki ezt majd lepontozza. :) De más dolgokat kissé összekeversz, azokat érdemes letisztázni. A komoly szakmai viták nem arról folynak, hogy van vagy nincs felmelegedés! Hanem, hogy abból az emberi tevékenység mennyi okoz! Érted a különbséget?
A felmelegedést mérni az a létező legegyszerűbb dolog és bármelyik ország képes rá, tényleg nem egy nehézség. Amin még vitáznak az az, hogy mennyire okozza az emberi modern tevékenység. Fontos érteni a kettő közötti különbséget.
Elsőre nézd meg most csak a paleoklimatológiai adatok alapján, hogy a klíma a történelem folyamán folyamatosan változott. Konkrétan folyamatosan és nem néha! Itt van hozzá diagram. Látni rajta, hogy vannak sűrű kis változások és vannak nagyobbak is, mindkettő van folyamatosan. Ez is fontos része, hogy a változás állandóan fel-le megy sok kicsi fel-le ingadozással, és közben még van egy nagymértékű fel-le változás is. Mindkettő van!
Itt most ne nézz okokat, csak a történelmi változás folyamatosságát és nézd a kis és nagy változásokat is. Ez 800 000 évet mutat és az idő balról halad jobbra. Most mindegy, hogy van kék és piros, ebből elég a folyamatos fel-le változása.
(forrás: [link] )
Egy másik diagram, és itt is most elég a kék ami a hőmérséklet és folyamatosan fel-le megy.
(forrás: [link] )
És legyen hozzá egy régészeti klímadiagram használat is, mivel a régészetben is nézik a korszakok hőmérsékletét. A bal oldala 59000 évtől halad jobbra 29000 évig. Itt elég a tetején nézni a hőmérsékleti változást.
(forrás: [link] )
Amúgy a régészetből az derül ki, hogy amikor valamivel jobb volt a klíma, akkor a populáció is nőtt és fordítva, hidegebb periódusokban csökkent a népesség.
Szóval első bizony ez, hogy a klíma mindig is változott és változni is fog. Napi leosztában meg az időjárás szintén állandóan változik és nem valamiféle ideális és konkrét, hanem az is hol ilyen, hol olyan. A természet ilyen alapvetően, hogy ezek nem statikusak, hanem mindig változásban vannak.
A következő a kérdésben ez:
"A globális felmelegedés azt jelenti, mindenhol felmelegszik a klíma."
Hát nem ezt jelenti, hogy a Földön mindenhol egyformán növekszik az éves átlag hőmérséklet. Van ahol nagyobb a felmelegedés, van ahol meg nem nagyon van, egy nagyon kis helyen még lehűlés is van. Az átlagot viszont néhány nagyobb terület már felnyomja. A természetben nem jellemző a tejesen azonosság, hanem eloszlások és régiók vannak, ahol nagyobb vagy kisebb a felmelegedés. Itt egy térkép, amin a piros a felmelegedés mértékét mutatja. De! De nem a hőmérsékletet! Hanem csak az éves átlag növekedését. Láthatóan az Északi-sark piros színű, de az nem trópusi hőmérsékletet jelöl, mert ott nagyon hideg van most is, hanem a piros szín csak a mért hőmérséklet növekedést jelöli. Szerintem becsapós színt választottak, de ez most mindegy.
Ebből a térképből a lényeg, hogy a mérhető melegedés nem oszlik el egyenletesen az egész Földön, hanem bizonyos területeken erősebb, vagy gyengébb. Ezt mutatja ez a térkép. Összesítve ettől még nyilván melegedés van globális átlagban is, mert az erősebben melegedő területek növelik a globális átlagot.
(forrás: [link] )
Vagy egy finomabb árnyalatú térképen.
Ezen a 2000–2009-es emelkedés.
(forrás: [link] )
"Lehet nem is az ember tette tönkre a környezetet,..."
Ez a téma nehezebb része, nem is mennék bele. És én inkább kivárok a véleménnyel :) Viszont egy lényeges dolgot ki szoktak hagyni a témából.
A paleoklimatológiában egy még megoldatlan kérdés, hogy a CO2 növekedés okozta a felmelegedéseket, vagy a felmelegedés növelte meg a CO2-t. Itt egy diagram a CO2 és hőmérséklet együttes összevetéséről. Baloldalról halad az idő jobbra 400000 évtől a jelenig. Kék a CO2 és piros a hőmérséklet. Nagy általánosságban az látható rajta, hogy előbb esik a hőmérséklet és utána követi időben a CO2 csökkenés. A növekedéseknél meg nagyon bizonytalan és inkább egybeesnek, nem állapítható meg olyan biztosan, hogy a CO2 növekedés van előbb és utána a hőmérséklet növekedés. Nagy felbontású diagramokon is hol előbb emelkedik a hőmérséklet majd követi a CO2, és vegyesen más időkben meg előbb a CO2 növekszik és követi a hőmérséklet, de mindkettő előfordul. A növekedési szakasznál nem állapítható meg, hogy melyikkel kezdődik és melyik követi.
Persze, hogy van egy rakás folyamat ami oda-vissza hat és sok összetevő van. A már nézett diagramon az is látható, hogy a lehűlések fokozatosabbak és a felmelegedések mindig gyorsan mennek végbe.
Ice age - wiki
"A jégkorszakok okai nem teljesen ismertek sem a nagyszabású jégkorszakok, sem a jégkorszakon belüli glaciális-interglaciális időszakok kisebb apályai és dagályai esetében. A konszenzus az, hogy több tényező is fontos: a légkör összetétele , mint például a szén-dioxid és a metán koncentrációja"
(forrás: [link] )
Nekem az a véleményem a klímaváltozás témában, hogy inkább kivárok, mert a tucatnyi egymásra ható összetevő és mechanizmus miatt még egyszerűen nem tudni mi okozza a klímaváltozásokat. Az IPCC meg túl korán kiadott egy véleményt > a média gyorsan elterjesztette > ismertté vált > utána meg a hivatal hitelességének védése miatt nem akarják pro-és-kontra szakmai vitára bocsájtani > a politika meg a hivatali hitelesség védése miatt beállt mögé > majd mint bármiből vannak akik ebből is pénzt csinálnak mint ahogy van akiknek a háború is csak bevételi forrás. De szerintem nem anyagi érdekből találták ki.
A paleoklimatológiai diagramokon azt látni, hogy a felmelegedéseknél hol a CO2 megy fel előbb, hol a hőmérséklet, amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy talán valami más a kiváltó oka. És a hőmérséklet és CO2 csak nagyjából kölcsönösen együtt változnak valahogy. Szóval szerintem igazából még nem tudják az okát a klímaváltozásnak.
Különbség egy jelenlegi hőmérséklet és az éves globális átlag között... Egy egyszerűsített modellen jól átlátható. Legyen a Földön a példában csak 3 régió, A, B és C, és mindegyik hőmérséklete télen 10 °C, nyáron meg mindegyik 30 °C azonosan.
A 10-30 °C
B 10-30 °C
C 10-30 °C
----------------
10+30+10+30+10+30 / 6 és az átlaga = 20
A átlaga az 20 °C. És B és C átlaga is annyi. Ha csak egy területen van egy erős nyár és mindenhol minden más azonos, a globális átlag akkor is emelkedik.
A 10-30 °C
B 10-30 °C
C 10-40 °C
Az egész átlaga 21,6 °C lesz. Ez nem sok emelkedés, de emelkedés az átlagban és nem is kellett mindenhol emelkedjen a hőmérséklet.
Az Antarktisz melegedése... Igen van néhány meglepően meleg nap, de ott mindig nagyon hideg van. Itt egy diagram az Antarktisz hőmérsékletéről, 1991-től 2022-ig és nincs nagy változás. De néhány melegebb nap az átlagot is megnyomja, viszont egyenlőre nem fog csak úgy elolvadni az egész.
"Az évi középhőmérséklet az 1991 utáni években -11,7 °C, a 2022 előtti években pedig körülbelül -11,6 °C volt, tehát az elmúlt 32 évben alig változott. Ez a tendencia csak a kiválasztott 4 időjárási állomásra vonatkozik az Antarktiszon. A globális felmelegedés lényegesen átfogóbb értékelése külön készült."
"Adatbázis: Német Meteorológiai Szolgálat"
(forrás: [link] )
Magyarország nyilván nekünk érdekes...
"Így kevesebb mint 52 év alatt körülbelül 2,0 °C-kal nőtt. Ez a tendencia csak a kiválasztott 1 magyarországi meteorológiai állomásra vonatkozik. A globális felmelegedés lényegesen átfogóbb értékelése külön készült."
"13/ A kérdező kommentje: Most is milyen hidegek vannak. Ember április közepén! Hol a globális felmelegedés?"
Na ez is megint más. Más a globális egész évi átlag és teljesen más egy-egy adott napi időjárás és hőmérséklet. Itt egy hazai több éves diagram, érdemes néha átnézni (Szekszárdon mért adatok). 2011-2022 egész éves hőmérsékletek. Jól láthatod rajta, hogy azonos hónapok is nagyon változatosak az évek során és nincs egy egyenletes tavaszi melegedés. Van viszont egy hőmérsékleti tartománya minden hónapnak.
Most van április 24. és a met.hu oldala szerint Magyarországon 9 és 19 C között van országunkban, ami a több éves diagramok alapján teljesen beleillik az áprilisi hőmérsékletekbe.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!