Klímaváltozás - elkéstünk?
Most bukkantam rá erre a videóra:
https://www.youtube.com/watch?v=fliCxyAwBWU&t=472s&ab_channe..
Az egészet érdemes megnézni, de 7:52-tól különösen.
A 2014-es IPCC jelentésben megfogalmazott lehető legrosszabb forgatókönyv 1,15 Celsius felmelegedést jósolt(az iparosodás előtthöz képest) 2020-ra.
Ehhez képest a tényadat az, hogy 1,21 Celsius lett végül a mérés.
Azaz még a legrosszabb forgatókönyv is túl optimistának bizonyult, annál is rosszabb a valós helyzet.
Egyébként nem csak a felszíni hőmérséklet emelkedése alakul a legrosszabb forgatókönyvek szerint, vagy még azt is túlszárnyalva, hanem minden más mutató is, ezek a videó többi részében kerülnek elemzésre.
Ezt alapul véve már 2025-re elérhetjük azt a lélektani határnak tartott 1,5 fokos felmelegedést, ami után már igazán komoly következményekkel kell szembenéznünk a szakemberek egyöntetű véleménye szerint.
A 2000es évek elején még 2040-2050 körülre jósolták a 1,5 fok elérését.
De úgy néz ki, hogy kezd drámaian felgyorsulni a folyamat, sokkal jobban, mint vártuk, ha így haladunk, 2040-2050re már bőven 2 fok fölé is mehetünk.
A jelenlegi legoptimistább, már-már sci-fi filmbe illő terveink szerint a karbonsemlegességet 2050-re tudnánk elérni.
Mit jelent ez ránk nézve? Elvesztettük a harcot?
Mit tehetünk még ebben a helyzetben?
abszolút elkéstünk, ha bármennyire is számított volna valaha is
a fogyasztói kultúra részévé tette a klímahisztériát
- a zöld akarsz lenni, akkor nem elektromos autót veszel, hanem nem veszel autót
- ha probléma a CO2 akkor atomerőműveket építesz, és a szénerőműveket meg bezárod nem pedig fordítva
- nem ugrassz le spanyolországra egy hétvégére, csak azért, mert megteheted (50 ezer ft oda vissza)
a nagy szennyezőknek kínának brazíliának indiának messze nem lenne ennyi kibocsátása, hogyha a nyugat nem venné meg azt a sok szemetet amit előállítanak
magyar viszonyokhoz képest nyugaton brutális a pazarlás
#3
Egyetértek.
Mondjuk jelen pillanatban úgy látszik, hogy már ez is mindegy.
20-30 évvel kellett volna elkezdeni a zöld energiára történő gyors átállást és a fogyasztásunk radikális csökkentését, akkor még megelőzhettük volna a nagy bajt.
#5
Ez egyáltalán nem hiteles.
A tényadatok láthatóan felülmúlják a legpesszimistább becsléseket is.
Ráadásul az IPCC a hivatalosan kiadott jelentésbe nem veszi bele az amplifikációs visszacsatolásokat sem, mert túl sok az ismeretlen tényező.
Persze nem az a kérdés, hogy amplifikációs visszacsatolások vannak-e, mert tudjuk, hogy igen, csak a működésük nem ismert - még. De ahogy kinéznek a dolgok, sokat nem is kell ezen agyalnunk, mert hamarosan élő egyenes adásban nézhetjük és mérhetik a kutatók.
Manapság az a valós helyzet, hogy ha a korábbi, 2014-es IPCC jelentés jóslata és a 2020as tényadatok közötti eltérést is figyelembe véve projektálunk, akkor akár 2025-re elérhetjük a másfél foknyi melegedést, és a 2030-as években valamikor a két fokot.
És nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy az IPCC szerint 1,5 foknyi felmelegedés katasztrofális követményekkel járhat, 2 fok pedig szinte borítékolhatóan globális katasztrófát okoz.
És nagyon valószínű, hogy ez már nagyon közel van.
Nekem amúgy van egy olyan feltevésem, hogy a nagyhatalmak kormányai azért nem foglalkoznak érdemben már ezzel, mert lehetnek nem publikus kutatási eredményeik a témában, amik megerősítik, hogy az emberiség kifutott az időből - nem nyilvánosan már inkább a katasztrófára készülnek fel, nem a megelőzésre, mert tudják, hogy ez a vonat már elment.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!