Ellentmondás: ha globális felmelegedés van, akkor miért lesz brutális jégkorszaki hideg télen?
pajtikám, értelmezd már ezt az ábrát
százhúsz év távlatában is igazán zordnak mondható tél utoljára 1985-ben volt
az elmúlt telek többsége meg inkább volt ősz, mint tél
de nyugodtan folytasd a kamu-klímaváltozás feltételezéseid kiírását, mindet megcáfoljuk szívesen.
#3 Bármely cikk, amely az időjárás terén komoly kijelentéseket tesz három-hat hónap távlatában, bulvár jellegűnek tekinthető még akkor is, ha történetesen szakember a szerzője.
Az amerikaiak CFS-előrejelzése egyébként vígan pozitív anomáliát jelez mindhárom téli hónapra:
(de amióta figyelem őket, kb. 50 % eséllyel ők is el szokták téveszteni, mint ilyen távlatban bárki más is)
"A globális felmelegedés azt jelenti, mindenhol felmelekgszik a klíma"
Ki kell ábrándítsalak: nem. Az Föld átlaghőmérsékletének növekedését jelenti, és olyan időjárási anomáliákat is okozhat, amik éppenséggel pont nagy hideget jelentenek lokálisan.
Ez többrétű téma, és nem egysíkú, mint ahogy leegyszerűsítik ... Első, hogy most is vannak trópusi területek amik az Egyenlítő mentén fekszenek, a mostani hőmérséklet és a globális klíma mozgások így hozzák ki. Ha melegszik összességében az éghajlati övek akkor is megmaradnak jó ideig a melegedés kezdő fázisában mindenképpen. Vagyis ahogy most is vannak melegebb területek, a melegedés közben is vannak, miért is ne lennének. Persze egy extrém hőség mellett eltünedeznének az északi hideg égövek, de annak a közelében sem vagyunk.
Másik, hogy az átlag, a globális átlag az ÁTLAG. És a szélsőséges nyár és tél az azt mondják, hogy összefügg a klímaváltozás akár emberi tényezőjével is, de akármi okozza, más az átlag és azok az év közbeni értékek, amikből az átlagot számolják. Mostanában nem csak a téli hideg rekordok dőlnek meg, hanem a nyári hőségek is és világszerte ez tapasztalható.
Mi az átlag? Ha valaki egy milliót keres egy hónapban, de a többi hónapban csak 100 000-ret, akkor az átlag az lesz, hogy összeadjuk a 12 hónap kereseteit és elosztjuk 12-ve. Ebben az esetben az átlagkeresete az illetőnek havi 175 000 Ft. Hiába volt egy hónap extra nagy keresete, az átlag az a 12 hónap átlaga, és nem azonos a maximummal.
Valamint a telek mostanában, legalábbis Magyarországon eléggé enyhék, tavaly is legalább fele részben 10 fok környékén megúsztuk. Ez a része amúgy jó, kivétel annak aki szánkózni akar.
Jelenleg megfigyelhető a
1. szélsőséges időjárási rekordok nyáron és télen,
2. az enyhébb telek
3. és a globális átlag növekedése is.
Mindegyik megfigyelhető változás.
És az is igaz, hogy a klíma sosem volt egy állandó valami, változott az idők során, nem is keveset. Itt egy diagram aminek a felső részén látható egy hőmérsékleti vonal, nagyjából i.e. 55 000-től i.e. 30 000-ig. Jó láthatóan a klíma változik állandóan és a felmelegedések azok a hirtelenebbek. Láthatod, hogy sok hideg és meleg klíma váltotta egymást eddig is és még szűkebben értelmezve is legalább 1000-2000 évenként volt egy nagyobb változás. És ha kinagyítanán egy kis részét, akkor is ingadozik föl-le, a hidegebb és melgebb között ami annyit jelent, hogy 50-100 évente van változás, de ... (!) van egy rövid távú változás és más a hosszabb távú változás. Lehet, hogy hosszú távon melegszik, közben van egy hidegedő korszak, majd folytatódik a hosszabb távú melegedés.
Ehhez jön pluszban az emberi tevékenység - és ez a része képezi a vita tárgyát...
A globális felmelegedés a Föld éves átlag hőmérsékletének hosszabb (több évtizedes) intervallumban vizsgált adataiból készült grafikonból egyértelműen kimutatható.
Statisztika, amivel vitatkozni is fölösleges, adatfeldolgozás csupán.
A tudományos rész az okokról szóló vita, mert arról lehet és kell vitázni, de a felmelegedés az tény.
A tudományos vita része az is, hogy lokálisan milyen változások kísérik a globális felmelegedést.
Röviden úgy összegzik, hogy egyre szélsőségesebbé válik az időjárást, a sarkkörökön olvadó jégtömegek, és a melegedő óceánok miatt a légkörben is nagyobb mennyiségben mozog a víz, az nedves-száraz, hideg-meleg légáramlatok ütközéséből pedig egyre több elemi katasztrófát prognosztizálnak, lokálisan a szélsőséges hidegek is lehetnek, de a hőmérsékletek éves átlaga határozottan emelkedő tendenciát mutat a grafikonokon.
Az a baj, hogy ennek az egész - meglehetősen bután tálalt, és ezáltal megmosolyoghatóvá tett - földpusztító jelenségnek, emberi kivagyiságnak, mohóságnak sajnos nem az a legfőbb problémája, hogy pár fokkal melegebb vagy hidegebb lesz itt vagy ott: mert akkor röhögve felcsavarnák majd az urak a klímát vagy a fűtést, sőt van, aki még örülne is neki.
Nyilvánvaló, hogy ezeket a problémákat a fogyatkozó Mucsaröcsögék Magyarországán nem értik, és sose fogják, de olyan helyeken, ahol tízévente megduplázódik a település, és megtriplázódik a dőzsölés, halmozás, kivagyiság, ott az alsóbb és középosztályok már olyan szó szerint kapják a képükbe a jót, hogy befolyik a szennyvíz úszó szardarabokkal a szobájukba, nem tudnak ablakot nyitni a szomszédos szeméttelep hegyek irgalmatlan bűzétől, és szanálással fenyegetik a házukat, hogy elférjen a százhuszadik 10 sávos autóút, csak mert annyira jól megy már a nagyzolás és a fogyasztás a meggazdagodott buta senkiknek a luxus lakóparkokban, meg az ilyen Amerikákban.
Jó reggelt, ez a világ nagyobbik része. Az egyik ember a másik élete kárára dőzsöl, nem tud már máshogy. Te taposol, vagy téged taposnak el, hely nem lesz mindenkire. Az a helyzet, hogy hamarabb lesz vérfürdő, minthogy kimérje bárki a fél fokot, meg a széndioxid szintet. Ami rohamléptekben folyik ezen a bolygón, messze több, mint holmi éghajlati probléma. (Aminek amúgy is ötvenféle természeti következménye van a hőmérsékleten túl.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!