Hogy kell értelmezni a feszültséget két pontszerű test esetén?
Kérdés a következő: Van két pontszerű töltött tested egymástól x távolságra. Egyik negatív töltésű, másik pozitív töltésű. Meg akarod mondani a feszültséget e két test között.
Hogyan lehet kiszámolni? Hisz elektromos potenciál értéke az említett pontokban végtelen, nem?
#5
És akkor a valóságban hogy kell az ilyenekkel számolni? Egy elem két vége közti feszültség esetén pontosan mik a végpontok?
#11
Gondolom egy térfogattal rendelkező valamivel kell számolni. Ekkor lesz térfogati töltéssűrűség, és ezáltal már nem végtelen feszültséget fogsz kapni.
A feltett kérdés eleve nem korrekt fizikai szempontból. Mit értünk a "pontszerű test" fogalma alatt, ha a "pont" eleve egy matematikai fogalom?
A fizikában minden testnek van kiterjedése, és ha megközelítjük az elemi részecskék mérettartományát, akkor búcsúzhatunk a klasszikus elektromágnesességtantól is.
Tehát amit a gyakorlatban számolgatni szoktunk:
Definiált permittivitású közegben, két definiált makroszkopikus méretű gömb (esetleg egyéb egyszerű idom) közötti feszültségkülönbség, definiált mennyiségű elektromos töltés megosztása esetén!
#16 - elhiszem, hogy szeretsz matekozni. Az sem kizárt, hogy egy helyesen megfogalmazott válasz megoldására rávezet az, amit leírtál. A probléma viszont az, hogy a feltett kérdés eleve nem egyértelmű. Miért? Ezért:
A feszültségkülönbség két akármilyen, egymástól és minden mástól (pl. labortáptól) elektromosan elszigetelt fizikai test között függ az egymáshoz viszonyított kapacitásuktól, a töltéskülönbségtől, és a (feltételezzük hogy homogén) közeg dielektromos állandójától. Ha a testek méretét közelítjük a pontszerű kiterjedéshez - értelemszerűen a kapacitás is közelíteni fog a nullához, a feszültség pedig akármilyen véges töltés esetén - a végtelenhez - tehát fizikailag értelmezhetetlen a téma.
Mennyi a töltéskülönbségünk? - azt sem tudjuk. Most mit számoljunk? Tehát a feltett kérdés alapból hibás.
Lehet még elmélkedni egy szabad elektron meg egy szabad proton közötti feszültségkülönbségen, de amint ezek a részecskék közel kerülnek egymáshoz, nem lehet a klasszikus elektromágnesességtannal értelmes eredményekre jutni - ezért van a kvantummechanika meg az egyéb gyakorlatias módszerek (pl. kémiai számítások, spektrumanalízis, stb.).
#19
A kérdés teljesen jó, és a te válaszod a rossz.
Semmi köze a közegnek a feszültséghez. Az eltolási áramnak van köze a közeghez, de a feszültség a térerősségből van definiálva, nem pedig az eltolási áramból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!