Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mai matematikában szerepel...

Prokopf kérdése:

A mai matematikában szerepel -e a következő észrevételem: háromnál nagyobb prím számok csak a hattal osztható számok közvetlen közelében (=+-1) lehetnek? Ez ugyanis erősen devalválná az ikerprímekre tett észrevételt...

Figyelt kérdés

Bizonyított, hogy az úgynevezett ikerprímek közötti szám mindig hattal osztható (akit érdekel, olvasson utána, bizonyítása kézenfekvő és egyértelmű).

Én azt állítom, hogy valamennyi háromnál nagyobb prímre igaz, hogy az csak hattal osztható szám közvetlen közelében lehet (közelség=+-1).

Bizonyítás:

vegyük a következő számtani sorozatot (zárójelek között bal alsó index): k(1)=6 és k(x+1)=k(x)+6

(azaz egyszerű számtani sorozat, amely egymást követő tagjai úgy jönnek létre, hogy az előző elemhez hozzáadunk hatot)

Egyik tag sem lesz prím, mivel minden tag hattal osztható. Így most csak a tagok közti különbségekre (ami mindig 6) figyelünk a különbségeket külön kifejezve és sorbaállítva tetszőleges tag figyelembevételével a következő tagra vonatkoztatva, így 5 különböző értéket kapunk (a 6. maga a következő tag), éspedig (+1, +2, +3, +4, +5). Ezekből +2 és +4, biztos, hogy nem prím (mivel párosak és páros számhoz adjuk őket), +3 pedig azért nem lesz prím, mert hattal osztható számokhoz (amik tehát hárommal is oszthatók) adtuk hozzá, így összegük is osztható hárommal.

A +1 a tetszőlegesen kiválasztott tagnál eggyel több, a +5 a következő tagnál eggyel kevesebb.

Ha a sorozat tart a végtelenbe, és a tetszőlegesen kiválasztott tagokra igaz, akkor a sorozat valamennyi tagjára is az.

Így tehát a háromnál nagyobb prímszámokra kivétel nélkül igaz a k(x)+-1 tartományba rögzítettségük amennyiben k hattal osztható pozitív egész szám.

Ebből viszont az következik, hogy az ikerprímek közti számra vonatkoztatott hattal való oszthatóság külön kiemelésének értelme megkérdőjelezhető, a vonatkozó megállapítás ugyanis egy az összes prímre jellemző általános tulajdonságból fakad (külön kiemelése felesleges).


Az érdekelne, hogy ilyen jellegű észrevételt tett -e már valaki?

(Annyira triviális, hogy valószínűleg már igen. Ha viszont nem, akkor stipi-stopi!😉



2021. szept. 9. 05:32
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
100%

Láttam régebben next prime implementációt. Azaz az adott n számnál nagyobb prímszámok közül a legkisebb ilyen prím kereső algortumust. A nem egész input külön lekezelése meg a rendhagyó eseteket leszámítva magától értetődő hogy 2 lépésközzel lépkedve haladjon a prím validátort csak azokra hívja meg azaz csak a páratlan számok nézze hogy prím e, párosakra vakon elhisszük hogy nem lehet prím, ezért meg se kell hívni rájuk a validátort. Az implenetáció azonban úgy csinálta hogy a lépésközök nem konstans kettő hanem 2, 4, 2, 4 ... . Ez pont annak következménye, hogy egy olyan sorozat mely a 2-vel és 3-al osztható számok kivételével a többi egészet tartalmazza 5-tól kezdve a sorozat : 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 25 ... így elég csak ezeket ellenőrizni hogy prímek e.

Én már régen ezt tovább gondoltam és általánosítottam, amit most előkerestem. Ilyen elven az első k darab prímszám szűrésére algoritmust, lépésközök megadásával. Ilyen nagy gyorsító táblázatok lesznek, exponenciális robbanással nőnek k függvényében.

A k=2 esetén :

szitáló tagok listája : (2, 3)

periódikus ismétlési hossz : 6 azaz 6 hosszú intervallumban ismétlődik hogy mit szitált ki mit nem

ciklusan ismétlődő lépésközök listája : (2, 4)

tetszőleges számtól hogy gyorsan lehessen számolni gondolkodás nélkül csak gépiesen és általános esetre is nagyobb k-ra is, kell venni a kezdő szám legyen n moduló periódushossz azaz k=2 esetében moduló 6 azaz leírva n mod 6 és a számhoz leközelebbi ilyen tag ahonnan kell kezdeni az előszitálást ennek gyorsítólistája (1, 0, 3, 2, 1, 0) pl ha n mod 6 = 0 akkor 1-et kell hozzáadni, ha n mod 6 = 1 akkor 0-át kell hozzáadni, ha n mod 6 = 2 akkor 3-at kell hozzáadni. azaz n + (1, 0, 3, 2, 1, 0)[n mod 6] ahol [ ] az index operátor, aki programozott már tömbökkel az tudja. ez a táblázat meg a (2, 4) táblázatból jön ki úgy hogy egyesével csökkentem 0-ig tagonként és a közbenső kapott értékeket is tartalmazza, kivéve a kiindulási értéket így rendre : 2-őt nem 2-1 = 1 ezt igen 1-1=0 ezt is. A 2-vel végeztünk, jön a 4. 4 az nem, 4-1=3 ez igen, 3-1=2 ez igen stb. így 0-ig.

Van még egy gyorsító táblázat, ez arra van hogy ész nélkül csak gépiesen táblázatból numperikusan gyorsan lehessen dolgozni. Ez meg azt adja meg hogy (2,4) gyorsítólistának hanyadik tagjától kell számolni egy adott n számtól kezdve. 2 a nulladik 4 az első tag.

Erre a gyorsító indexlista : (0, 0, 1, 1, 1, 1).

Azaz (0, 0, 1, 1, 1, 1)[n mod 6].


Ezeknek a gyorsítólistáknak inkább akkor van jelentősége ha k>2.

k=3

szitáló tagok listája : (2, 3, 5)

periódikus ismétlési hossz : 30 ( kijön különben ez így : 2*3*5)

ciklusan ismétlődő lépésközök listája : (2, 6, 4, 2, 4, 2, 4, 6)

előszitálás inexekhez gyorsítólista : (1, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29)

Ezt (1, 0, 5, 4, 3, 2, 1, 0, 3, 2, 1, 0, 1, 0, 3, 2, 1, 0, 1, 0, 3, 2, 1, 0, 5, 4, 3, 2, 1, 0) a hosszú kolbászt jelölöm l-el.

Az n mint természetes szám, n-nél nagyobb vagy egyenlő a 2, 3, 5-el nem oszható számok közül a legkisebb amit megkapunk úgy hogy n+l[n % 30].

Remélem jól írtam olyan értelemben, hogy nem fogalmaztam félre.

Egyébként már régebben implenetáltam pythonba, randomizált teszteken átment más előre legyártott prímkeresőkkel összehasonlítva, de ez csak az előszűrés, ez tartalmazhat nem prímeket is. Igazából ez gyorsít valamit ahogy növelem k értékét, de ott ahol égetőbb a sebességkérdés ott nem segít a nagyon nagy számoknál, pedig az kioptimalitált c-ben meg nem próbaosztásokkal (nem én csináltam) prímtesztelő. Amit ez kiszitált nagyon nagy számoknál a prímteszelő is gyors végezne velük ha azokra is meghívnám, a prímek teszelése viszi el az időt, de itt több száz jegyű számokról beszélek.

k=13-ra vettem, ennél többnek empírikusan nem látom értelmét, még lehet ez is túlzás, akkora hozama sebességnövekedésben ennek sincs mint gondoltam.

2021. szept. 10. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!