A mai matematikában szerepel -e a következő észrevételem: háromnál nagyobb prím számok csak a hattal osztható számok közvetlen közelében (=+-1) lehetnek? Ez ugyanis erősen devalválná az ikerprímekre tett észrevételt...
Bizonyított, hogy az úgynevezett ikerprímek közötti szám mindig hattal osztható (akit érdekel, olvasson utána, bizonyítása kézenfekvő és egyértelmű).
Én azt állítom, hogy valamennyi háromnál nagyobb prímre igaz, hogy az csak hattal osztható szám közvetlen közelében lehet (közelség=+-1).
Bizonyítás:
vegyük a következő számtani sorozatot (zárójelek között bal alsó index): k(1)=6 és k(x+1)=k(x)+6
(azaz egyszerű számtani sorozat, amely egymást követő tagjai úgy jönnek létre, hogy az előző elemhez hozzáadunk hatot)
Egyik tag sem lesz prím, mivel minden tag hattal osztható. Így most csak a tagok közti különbségekre (ami mindig 6) figyelünk a különbségeket külön kifejezve és sorbaállítva tetszőleges tag figyelembevételével a következő tagra vonatkoztatva, így 5 különböző értéket kapunk (a 6. maga a következő tag), éspedig (+1, +2, +3, +4, +5). Ezekből +2 és +4, biztos, hogy nem prím (mivel párosak és páros számhoz adjuk őket), +3 pedig azért nem lesz prím, mert hattal osztható számokhoz (amik tehát hárommal is oszthatók) adtuk hozzá, így összegük is osztható hárommal.
A +1 a tetszőlegesen kiválasztott tagnál eggyel több, a +5 a következő tagnál eggyel kevesebb.
Ha a sorozat tart a végtelenbe, és a tetszőlegesen kiválasztott tagokra igaz, akkor a sorozat valamennyi tagjára is az.
Így tehát a háromnál nagyobb prímszámokra kivétel nélkül igaz a k(x)+-1 tartományba rögzítettségük amennyiben k hattal osztható pozitív egész szám.
Ebből viszont az következik, hogy az ikerprímek közti számra vonatkoztatott hattal való oszthatóság külön kiemelésének értelme megkérdőjelezhető, a vonatkozó megállapítás ugyanis egy az összes prímre jellemző általános tulajdonságból fakad (külön kiemelése felesleges).
Az érdekelne, hogy ilyen jellegű észrevételt tett -e már valaki?
(Annyira triviális, hogy valószínűleg már igen. Ha viszont nem, akkor stipi-stopi!😉
"Ebből viszont az következik, hogy az ikerprímek közti számra vonatkoztatott hattal való oszthatóság külön kiemelésének értelme megkérdőjelezhető, a vonatkozó megállapítás ugyanis egy az összes prímre jellemző általános tulajdonságból fakad (külön kiemelése felesleges)."
Miért lenne felesleges? Az keményebb feltétel, ami az ikerprímekre meg van határozva (be is van látva).
Két ikerprímek között a különbség mindig 2 (definíció szerint).
Belátható, hogy minden 5-nél nagyobb ikerprím tagjainak összege 12-vel osztható és a közöttük lévő szám pedig 6-tal. Pontosan 6-tal.
Amit pedig megfigyeltél, az teljesen triviális.
Minden prím (ami 2-nél nagyobb) páratlan szám.
(p-1),p,(p+1) számok egymást követik, tehát az egyik biztosan osztható 3-mal. És mindkettő osztható 2-vel. Ebből következik, hogy minden prím mellet van egy és csakis egy olyan szomszédos szám, ami osztható 6-tal.
Tehát minden prím egy 6-tal osztható szám mellett van.
Megjegyzés:
"mai matematikában"
A politika a mának szó, a matematika az örökkévalóságnak.
Igen, ezt már az ókorban is ismerték, és eléggé triviális ténymegállapítás.
De nincs ezzel semmi gond, mindenki fedezett fel már olyan dolgot, amit előtte már rég tudtak.
> Én azt állítom, hogy valamennyi háromnál nagyobb prímre igaz, hogy az csak hattal osztható szám közvetlen közelében lehet (közelség=+-1).
Igen, ez eléggé nyilvánvaló. Lásd: [link]
Rövidebben:
Minden természetes szám felírható 6n+k formában, ahol n∈ℕ és k∈{0,1,2,3,4,5}.
6n : osztható 2-vel és 3-mal
6n+1: lehet prím
6n+2=2*(3n+1): páros (így a 3n+1=1 eset kivételével összetett szám)
6n+3=3*(2n+1): osztható hárommal (így a 2n+1=1 eset kivételével összetett szám)
6n+4=2*(3n+2): páros
6n+5: lehet prím
~ ~ ~
> Ebből viszont az következik, hogy az ikerprímek közti számra vonatkoztatott hattal való oszthatóság külön kiemelésének értelme megkérdőjelezhetőEbből viszont az következik, hogy az ikerprímek közti számra vonatkoztatott hattal való oszthatóság külön kiemelésének értelme megkérdőjelezhető
Megkérdőjelezhető persze. De ez szubjektív. Sokszor egy adott dologról összegyűjtött információk redundánsak. Pl: [link]
Abból, hogy a közönséges tarajosgőte a szalamandrafélék családjába tartozik, abból szükségszerűen következik, hogy farkos kétéltűek rendjébe, a kétéltűek osztályába, a gerincesek altörzsbe, a gerinchúrosok törzsébe, az állatok országába tartozik, hiszen mindegyik szalamandraféle oda tartozik. Akkor felesleges a jobb oldalon a komplett rendszertani besorolás? Szerintem nem, mert könnyebb – kevesebb utánajárást, kevesebb kattintást igénylő – utánanézni, hogy – aki nem tudná – a közönséges tarajosgőte amúgy egy kétéltű.
E fórumon sokféle ember megfordul, néha komoly matematikusok is, de azért jellemzően nem e réteg. na most egy alapvetően matematikai probléma megoldásának közléséről itt érdeklődni - nos innentől nem is érdemes folytatni a gondolatmenetet.
Tudvalevő, hogy minden tudományág számos, különböző rangú szakfolyóiratot működtet, a problémák bizonyításait itt közlik. Aki egy bizonyítást közöl, tisztában van témaköre adott pillanatban való állapotával, tudja, hogy közlendője ismert (leközölt) vagy sem. Azért tudja, mert tisztában van szűkebb területe kutatásaival, sőt, hivatkozik ezekre. Ha bonyolultabb kérdésekben részben már közölteket ír, azt a lektorok többnyire kiszúrják, szóvá teszik, a cikk nem jelenhet meg úgy.
"Ebből viszont az következik, hogy az ikerprímek közti számra vonatkoztatott hattal való oszthatóság külön kiemelésének értelme megkérdőjelezhető, a vonatkozó megállapítás ugyanis egy az összes prímre jellemző általános tulajdonságból fakad (külön kiemelése felesleges)."
Hogy erre is legyen válaszod: Azért kerül kiemelésre, mert ez egy döntő tulajdonság, amikor ikerprímeket keresünk. Amikor már van 1 prím, akkor a 6-os maradék azonnal megmondja, hogy a tőle 2-vel nagyobb vagy kisebb számot kell megvizsgálni, a másik esélytelen lesz.
Nagyon szépen köszönöm a sok tartalmas hozzászólást.
Tévedtem. Valóban triviális megállapítást tettem (számomra), ezt a szót azonban annyian használtátok, hogy nekem is nagyon megtetszett. Az egyetlen árnyalatnyi különbség az én megállapításom, és a tieitek között (azonkívül, hogy az enyémet én találtam ki) annyi, hogy az enyémből tovább is lehet lépni. Ennek ismeretében most módosítom:
"Prím számok csak a hattal osztható számok közvetlen közelében (hattal osztható szám +-1), jelenhetnek meg, és legalább egyikük mindig meg is jelenik." (Prokopf észrevétel)
Bizonyítás (kizárólagosságé):
Első rész lásd. alapkérdésben.
Megjelenés bizonyítása (kötelezőségé):
Értelmezési halmaz: természetes számok
"k" értéke: nulla, vagy bármely páros szám
"a" értéke: 3, vagy annál nagyobb páratlan számok
Állítás k=0 esetén:
van egészszámú megoldása (a²+1)/6 kifejezésnek úgy, hogy egyidejűleg (a²-1)/6 -nak is van.
Triviális, hogy nincs.
Állítás k=páros szám esetén:
van egészszámú megoldása az
((a+1)²+(k-2)a)/6 egyenletnek úgy, hogy egyidejűleg az
((a+1)²+(k-2)a-2)/6 egyenletnek is legyen.
Triviális, hogy nincs.
Így az észrevétel, hogy a hattal osztható számok környezetében mindig megjelenik legalább egy prím szám a lehetséges kettőből, és háromnál nagyobb prímszámok máshol nem találhatóak igaz.
Ebbe a sok trivialitásba teljesen belezavarodtam. Megmagyaráznátok ti is, hogy mit is írtam éppen ide?
(Amúgy minden jog fenntartva!)
Számomra pl. az is trivialitás, hogy ha valaminek az esélye nullához konvergál, akkor a határértéke valóban mindig nulla lesz, az esély maga azonban soha.
Ja, és Baluba: kösz, de szerintem meg valahogy így kell prímszámokat keresni!
> "Prím számok csak a hattal osztható számok közvetlen közelében (hattal osztható szám +-1), jelenhetnek meg, és legalább egyikük mindig meg is jelenik."
Nincs így. Az első ellenpélda a 120±1.
119 = 7*17
121 = 11*11
A prímhézagok kutatása a számelmélet egyik témája. Lásd: [link] . Tetszőlegesen nagy prímhézag létezik. A Wikipédia oldal példának azt írja, hogy a 31398 és a 31468 között 71 szám van, és ezek egyike sem prím, mindegyik össztetett. 2017-ig a legnagyobb prímhézag, aminek a szélei bizonyosan prímek 1 113 106 hosszúságú. A legnagyobb olyan prímhézag, aminek a szélei „valószínű prím” számok – átmentek a prímteszten, de nem bizonyítottan prímek – 5 103 138 hosszúságú.
~ ~ ~
> "a" értéke: 3, vagy annál nagyobb páratlan számok
A páratlan kikötést nem értem.
> (a²+1)/6
A négyzetre emelést nem értem.
> van egészszámú megoldása (a²+1)/6 kifejezésnek úgy, hogy egyidejűleg (a²-1)/6 -nak is van.
Ezzel csak a 6-tal való oszthatóságot vizsgáltad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!