Félvezetőkre ismer a tudomány alternatív anyagot? Miért olyan fontosak a számítástechnika iparban?
"Miért olyan fontosak a számítástechnika iparban?"
Mert ebből készül a tranzisztor a processzorokban pedig ezekből több milliárd található.
Ez meg túl hosszas és bonyolult ahhoz hogy meg értsem miért nem lehet máshogy megoldani! Szerintem elektronikai alap ismeretek nélkül ebből meg sem lehet érteni!
"Mert most meg a félvezetőktől függ az egész világ ebből van a csiphiány!"
Ennek egészen más oka van. Rengeteg féle technológiával készültek félvezetők az elmúlt 50 évben és a világ tele van félvezetőgyárakkal ( vagyis van több tucat ). A félvezetőgyártásban átvette az uralmat a fotolitográfia:
és az így kialakítható miniatól tranzisztorok mérete rohamosan csökkent, a csíkszélesség a korai több száz nanométerről a mai 5/7nanométerre. Ahogy csökkent a csíkszélesség, úgy nőtt a gyártóberendések ára és úgy csökkentek az ezt vállalni tudó gyártók száma. Ha jól tudom 10nm alatt ma összesen 2 vagy 3 gyártó van jelen a piacon.
A pandémia miatt a kikötők,logisztika,gyárak ideiglenesen leálltak, a kereslet viszont nem csökkent. E miatt az újrainduláskor kialakult egy "hiány", azaz a megrendeléseket csak csúszva tudják teljesíteni és ez problémát okoz a világnak azon a felén ahol nem volt leállás.
Van a rendszerben egy korlátozó tényező, ez pedig a gyárak rendelkezésre állása. Mivel a levilágítógépek brutáldrágák, azért csak az vesz akinek van lekötött megrendelése a gyártósorra. Maguk a gyártástechnológiák és a gyártósorok sem egyformák. Mittudomén 28nm-es tranzisztorokat nem tudsz gyártani 40nm-re képes géppel. Hiába van sok gyártó és akár szabad kapacitás, ha ők csak teljesen mást tudnak gyártani akkor nem tudják az igényeket kielégíteni.
A piac teljesen fel volt osztva és a pforitmaximalizálás miatt minden csúcstechnikát alkalmazó gyár akár évekre előre 100%-ra be volt táblázva.
Ha egy gyártó kiesik egy lezárás miatt vagy csökkentenie kell a termelést a vízkorlátozás miatt ( mint ami Tajvanon volt ) akkor ott naponta több ezerrel akár több tízezerrel kevesebb chip készül és a gyártást senki nem tudja átvenni ( ha van is szabad kapacitás az általában a régebbi, nagyobb csíkszélességen dolgozó üzemekben van ).
Ha X gyár gyártja a vezérlőIC-t a VW konszern ECUihoz és kiont a gyár magából napi 10000-ret majd egyszercsak leáll egy hétre akkor 70 000 autónak várnia kell az ECUra.. MIvel a gyártósor 100%-ra be van táblázva innentől a 70000 autós csúszást folyamatosan "göngyölítik" a következő éves előfoglalási periódusig. Akkor tudnak legkorábban gyártósort biztosítani a csúszás behozásához, csak addigra meg már toporogni fognak az új rendelésekkel az ügyfelek..
Az autógyártás és a félvezetőipar is 100%-ra volt pörgetve az elmúlt években, mindkettő baromi jó profitot termelt. MOst meg el vannak ájulva egy kis kieséstől, ami igazából nem is kiesés csak a bevétel csúszása..
#9 Fussunk neki még egyszer; nem félvezetőből van hiány (a szilícium a földkéreg második leggyakoribb eleme), hanem gyártókapacitásból.
Tranzisztort és egyéb félvezetőket félvezető anyagokból lehet csinálni. Vezetéket meg egyéb vezetőket elektromos vezetőkből (fémekből) lehet csinálni, ami meg marad az a szigetelők csoportja, abból szigetelést lehet gyártani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!