Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » ADSL hogyan múködik, avagy...

Középkori Filozófus kérdése:

ADSL hogyan múködik, avagy hogyan megy át 100Mbit/s egy régi vacak telefon zsinóron kilómétereken át?

Figyelt kérdés
valaki árulja már el mi itt a lényeg mert egész életemben elektronikával foglalkoztam, de ezt mégsem tudom megérteni. milyen jel megy át? hogyan modulálják? hogyan demodulálják?

2016. okt. 18. 22:42
 1/7 anonim ***** válasza:
2016. okt. 18. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

'egész életemben elektronikával foglalkoztam'


En meg a jeruzsalemi forabbi vagyok, nyilvan.



Hogy a kerdesre is valaszoljak (az elozo wiki-s linkek amugy tokeletesek):


Az ADSL kb. 5 kilometert tud, maximum 8 megabiten (szo sincs semmifele 100-rol). A VDSL2 is kb. 300 meterig tudja a 300 Mb/s tempot, utana a csillapitas eleg gyorsan megoli a jelet. Nem tudom honnan vetted hogy az ADSL 100Mb/s-t tud kilometereken at, de hulyeseg, az biztos.

2016. okt. 18. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Tehát 8Mbit/sec, akkor az 50Mb/s meg a 100Mb/s reklámok ezekszerint a kábeltévés elérésre vonatkoztak. De a 8Mb/s az is hogyan jut el 5 km távolságra??? Valaki mondja el! Amikor az internet indult kb 1995-ben építettem modem-et ott még 9600 és 14400 bájt/sec volt a maximum ez ha jól számolom akkor 40X negyvenszer lassabb volt.
2016. okt. 19. 08:23
 4/7 A kérdező kommentje:
a wiki egyébként valóban úgy íródik /és olyan is/ mint ahol "forabbi" vagy
2016. okt. 19. 08:35
 5/7 anonim ***** válasza:

Kérdező az eddigiekből az szűrődik le, hogy alapvető hiányosságok vannak.

Az ADSL (és minden más változata) elektromos jel egy vezetőn. Az egyik dolog a jel haladása, a másik pedig a jel alakja (moduláció). Az elektromos jel a vezetékben közel fénysebességgel halad, a veszteséget (energiaveszteséget) pedig az Ohm törvény írja le alapvetően. A modulációhoz megfelelő eszközök kellenek az elején (adás) és a végén (vétel).

A sávszélesség lényeges változását a vezetékek anyagának alapvető változása idézte elő. Drasztikus különbségek vannak az ellenállásban mondjuk egy rézvezeték, egy koaxiális kábel, vagy egy optikai kábel között.

2016. okt. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy egy jel milyen távolságra "jut el", azt két dolog befolyásolja. Egyik a vezető minősége, másik az adó/vevő minősége. Rossz vezetőn a jel "ereje" drasztikusan csökken az ellenállás miatt, egy bizonyos távolság után a gyenge jelet egy rossz vevő nem tudja értelmezni (helyesen demodulálni), egy kiváló vevő pedig tudja.
2016. okt. 19. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

'95-ben még sehol nem volt a DSL Magyarországon. Akkoriban a telefonkábeleken csak a hangsávban (0 - 4 kHz) vittek át adatot. Az ADSL nagy újítása az volt, hogy kibővítették a spektrumot és 25 kHz-től 1.1 MHz-ig terjedő csatornákon vitték át az adatot. Így egyrészt jelentősen megnőtt a sávszélesség, másrészt lehetett egy időben telefonálni és adatot átvinni.

[link]

Általánosságban igaz, hogy a magasabb frekvenciák nagyobb csillapodást szenvednek el, így a DSL sokkal rövidebb távon használható. Ezért van "betárcsázós" internet gyéren lakott területeken még mindig. (pl. USA-ban)

Aztán jöttek egyre újabb szabványok ADSL2, ADSL2+, VDSL, G.fast...stb. amik tovább bővítették a sávszélességet (modulációkban is van eltérés), viszont ezzel lerövidítették a hatótávot.

[link]

A legújabb szabvány a g.fast pl. képes elérni 1 Gbps-t is, de csak 500 m alatt használható. Ezért ezeket a technológiákat más gyorsabb technológiák kiegészítésére használják, pl. az optikát elviszik az utcába, de a lakásokba már telefonkábelen megy dsl technológiával. (pl. vdsl, g.fast)

2016. okt. 19. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!