Szerintetek Puzsér Róbertnek igaza van Elon Muskal kapcsolatban?
Puzsér szerint az egész Musk jelenség egy hatalmas blöff és valójában Musk csak abból él, hogy nagyokat mond...
Valós innovációk nem fűződnek a nevéhez.
A Mars termaformálása pedig sosem lesz lehetséges.
"valójában Musk csak abból él, hogy nagyokat mond...
Valós innovációk nem fűződnek a nevéhez."
Mert az szerinte semmi hogy Musk már gyerekként játékot fejlesztett. A Paypal is semmi. A Tesla is semmi.
Ez is semmi? https://www.youtube.com/watch?v=49eIoaY8pVM
És ez? https://www.youtube.com/watch?v=mY-fSnKTLqw
Meg ez? https://www.youtube.com/watch?v=z9eoubnO-pE
Elvégre "csak" egy 60 éves álmot váltott valóra miközben minden űrügynökség az utolsó Holdra szállás óta szórta a pénzt az üres ígéreteikre: https://www.youtube.com/watch?v=TdSxDNnqRlo
"Például ilyeneket mond, hogy az apja volt Afrika leggazdagabb embere és bevásárolta Muskot az egyetemre."
Amellett hogy ez nettó baromság, Puzsér VÉLETLENÜL SE említené hogy Elon Musk-nak valójában nagyon rossz volt a kapcsolata mindig is az apjával aki megkeserítette az ő gyerekkorát. Mióta Elon elhagyta Dél-Afrikát nem beszéltek egymással.
De egyértelmű hogy Puzsér mit csinál: nem azért kritizál másokat mert azok feltétlenül megérdemlik (bár pl. Berki és Hajdú kétségkívül megérdemli) hanem mert a megosztó nyilatkozataival őrá kerülnek a tekintetek. Tipikus CELEBTAKTIKA. Azt hiszitek hogy a "borg" ellen harcol miközben az már rég asszimilálta őt is. Már ő se több mint egy az átlagnál iskolázottabb celeb.
Puzsérnak igaza is van és nem is…
Elon Musk kétségkívül rendelkezik bizonyos területeken – leginkább az informatikában – szakmai tudással, és ehhez jó képességekkel. A PayPal-ig leginkább ez vezette a siker felé. De ez nem tesz valakit világszerte ismertté, kell egy megfelelő PR tevékenység is, azaz hogy jól adja el önmagát – és a termékét –, kialakítson másokban egy számára megfelelő képet önmagáról. Önmagában ezzel nincs gond.
A PayPal után, illetve részben a PayPal esetén már kevésbé a szakmai hozzáértésen volt a hangsúly. Itt már ő nem szakmai munkát végzett, nem mérnök volt elsősorban, hanem üzletember, nem a kódsorok írásában, hanem a termék népszerűsítésében, a megfelelő kapcsolati háló kiépítésében, a pénzügyek menedzselésében jeleskedett. Lehet, hogy a PayPal esetén még írt maga is kódot, de ez már másodlagos volt.
A SpaceX, a Tesla vagy a Hyperloop esetén viszont már tényleg inkább csak az anyagi hátteret, meg a víziót adta, nem gondolnám azt, hogy valami korszakalkotó tervrajzot tett volna le az asztalra. Maximum vázlatos ötletei lehettek esetleg. Persze ezzel sincs önmagában gond, aki az iparban, gazdaságban világhírnévre tesz szert, az általában ritkán marad a kaptafánál. Nem az a dolga.
Ha innen nézzük, a dolog rendben is lenne. Hogy aztán a személye kinek mennyire szimpatikus és mennyire nem, az meg szubjektív ítélet kérdése.
~ ~ ~
Viszont van az egészben valóban valami talmi jelleg. Elon Muskban sokan nem az üzletembert látják, hanem a mérnök zsenit. Csakhogy ez így ebben a formában fals kép. Elon Musk vázolta fel a víziót, de a technológiai áttöréseket nem ő, hanem az alkalmazottjai érték el.
Másrészt Elon Muskban a kiváló üzletembert is látják. Csakhogy ez is megkérdőjelezhető, ha objektíven nézzük. A Teslánál jó ideig nagyon sok mindenhez értettek, csak két lényeges dologhoz nem, az autó gyártáshoz és eladáshoz. Sem a legyártott autók számát, sem annak határidejét nem tudták tartani, a cég meg folyamatosan egyre nagyobb és nagyobb veszteséget termelt, nyereségessé csak 2018 körül tudott válni. Lehet, hogy a Tesla első éveiben nagyon innovatív dolgokat fejlesztett ki, de üzleti szempontból *eddig* nem lehet hatalmas sikeresnek nevezni.
A Hyperloop – lévén nincs eladható termék és szolgáltatás mögötte – szintén csak veszteséget tud termelni. A SpaceX – a Starlinkkel együtt – szintén több kiadást generál, mint amennyi bevételt hoz.
Lehet, hogy a jövőben ezek potenciálisan nagy profitot hozó cégek lehetnek, de ez egyelőre csak potenciál, nem bizonyosság. Hogy Elon Musk mégis gazdagodik, az nem a cégeinek a tényleges jelenlegi teljesítményéből fakad, hanem a részvényesek jövőbeli reményéből. És bizony ez könnyen a visszájára fordulhat.
Akkor tehát ki is Elon Musk? Egy zseniális mérnök? Nem, hiszen nem mérnöki tevékenységgel telnek a napjai. Zseniális üzletember? A jelenlegi cégei jóval több kiadást termeltek, mint bevételt. Hogy ez a befektetés végül pozitívba billenti-e a mérleget, az majd a jövő zenéje lesz. Lehet, hogy 10 év múlva a jelenlegi cégei alapján majd hívhatjuk zseniális üzletembernek, de ma túlságosan megelőlegezett ez a jelző.
~ ~ ~
És ami valószínű Puzsérnak leginkább böki a csőrét, az az, hogy Elon Musk, mivel bizonyos területeken jó, úgy gondolja, vagy legalábbis úgy tesz, mintha minden másban is szakértő lenne. Nagy magabiztossággal tesz kijelentéseket olyan területeken is, aminél nem bizonyította még a szakértelmét, legutóbb pl. a bitcoinnal kapcsolatban. És itt valóban van egy indokolatlan pozitív visszacsatolás, ha Elon Musk azt mondja, hogy a bitcoiné a jövő, akkor a bitcoin árfolyama nőni fog. Nem azért, mert önmagában nőne, hanem azért, mert Elon Musk ezt jósolta. Ugye ez az önmegvalósító prófécia esete. Aztán mikor kiderül, hogy azért nem eszik olyan forrón a kását, addigra a dologról hajlamosak sokan megfeledkezni. Elon Musk szintén nagy magabiztossággal tesz társadalmi, kvázi politikai téren is markáns kijelentéseket. És ha ezekkel a kijelentésekkel kapcsolatban kritika éri, akkor nem éppen racionálisan reagál rá.
Aztán lehet, hogy emögött is van tudatosság, a részvények árai sem emelkedhetnek az égig, mert akkor nincs kereskedés. (Ki akarna eladni Tesla részvényt, ha mindenki venni akarna és mindenki meg van győződve arról, hogy az ára növekedni fog.)
Ugye ott volt az eset, mikor egy gyerek focicsapat eset csapdába egy thaiföldi barlangban. Elon Musk gondolt egyet, és tervezett (terveztett?) egy mini tengeralattjárót a gyerekek kimentésére. A mentésért felelős ember meg nem tartotta praktikusnak az eszközt. Mert meglehet Elon Musk tényleg ért egy tengeralattjáró megtervezéséhez, a barlangi mentésben bizonyára nincs tapasztalata, nincs helyismerete, nincs fogalma arról, hogy milyen nem várt problémák léphetnek fel egy mentési akció során. Mivel önmagára leginkább mérnökként gondol, mérnöki megoldást kínált egy alapvetően nem mérnöki természetű problémára, még ha annak lehetnek mérnöki vonatkozásai is.
És itt sokan a megváltó problémamegoldót látta Elon Muskban, nem a naiv laikust. És ez a gond. A mentésben részvevő egyik búvár sem reagált túl jól a dologra, ő Elon Muskban nem a tényleges segítőkészséget látta, hanem alkalmat, aprópót önmaga reklámozására, így azt találta mondani, hogy Musk oda dugja fel magának a tengeralattjáróját, ahol fáj, de Elon Musk reakciója még ezen is túlment, nemes egyszerűséggel pedofilnak nevezte a búvárt. A kettő között meg van némi különbség, a búvár a kendőzetlen véleményét írta le, de nem állított valótlanságot. Elon Musk viszont olyan dolgot állított, ami egyszerűen nem igaz (vagy ha az lenne, akkor sem tudhatná, pláne nem bizonyíthatná). A történet vége az lett, hogy a búvár beperelte Elon Muskot, aki aztán kénytelen volt magyarázkodni, meg maszatolni. A pert ugyan Elon Musk nyerte, de nem hiszem, hogy ez lenne a mércéje a történet megítélésének.
~ ~ ~
Szóval összességében Elon Musk nem egy senki, nem mondható, hogy nem tett le semmit az asztalra. De az is kétségtelen, hogy sokak túlértékelik mind a szakmai tudását, „zsenialitását”, illetve a személyiségét. Elon Musk jóval-jóval több, mint egy teljesítmény nélküli celeb, a mainstream médiában mégis celebként funkcionál, és az általa keltett hatás is olyan, mint amit egy celeb kelt. Nota bene nem egy olyan hír kerül be a bulvármédiába, hogy a Tesla vagy a SpaceX milyen technológiai áttörést hajtott végre, vagy milyen üzleti sikert ért el, hanem az a kép, hogy egy Tesla sodródik az űrben. Ilyen alapon lehetne az egy Trabant is… Elon Mask meg annyiból nem ártatlan az egészben, hogy neki kapóra jön ez a celeb szerep és szívesen szolgálja ki a médiát ilyen jellegű megnyilvánulásokkal, köszöni szépen, neki ez jó reklám. Bizonyára elsüt olyan véleményeket, amiről maga sem hiszi, hogy helytállóak, reálisak lennének, de megteszi, tudván jó pár médiumnál kerül ezzel a címoldalra.
És ez, mint jelenség joggal tart számot a kritikára. Hogy Puzsérnak többek között Elon Musk az egyik vesszőparipája, az meg egy dolog. Hogy ez jó-e vagy sem, az abból a szempontból lényegtelen, hogy a kritika valóban jogos alapokon nyugszik.
Köszi ezeket a nagyon részletes, mindenre kitérő válaszokat!
#23. A linkelt önkényes mérvadóban ez is elhangzik egyébként...
Azt mondják az Asperger-szindrómára hogy ez azért lett kitalálva, hogy legyen mivel védekezni amikor Muskra rájön az 5 perc twitteren.
Egyébként amennyire én tudom, már nincs ilyen szindróma, hanem autizmus van és az spektrumra lett helyezve... Tehát az asperger értelmét vesztette.
De lehet, hogy rosszul értesültem.
Most komolyan, egy majd 9 éves blogra hivatkozol?
Ha elovastad volna, észrevehetnéd, hogy a hivatkozott írások - sem Kristina Chew The End of Asperger syndrome [link] semm az Amerikai Pszichiátriai Társaság kézikönyvének meghatározásira mutató link [link] nem él.
Viszont az Amerikai Pszichiátriai Társaság oldalán található egy írás Commentary Takes Issue with Criticism of New Autism Definition címmel [link]
"In DSM-5, Asperger‘s disorder, pervasive developmental disorder (not otherwise specified) and childhood disintegrative disorder were consolidated within the overarching category of ASD. The change signals how symptoms of these disorders represent a continuum from mild to severe, rather than being distinct disorders. The new category is expected to help clinicians more accurately diagnose people with relevant symptoms and behaviors by recognizing the differences from person to person, instead of providing general labels that tend not to be consistently applied across different clinics and centers.
Developing more useful diagnostic criteria for clinicians and individuals with ASD was the core objective of the Work Group‘s efforts. For example, the new measures indicate increased sensitivity in regard to age of onset. DSM-IV required functioning delays to be present prior to age 3; DSM-5 criteria extended this period until social demands exceed limited capacities, as long as symptoms were present in early childhood. Despite what some critics have suggested, the issue of containing autism rates was not considered by the Work Group, nor was it a factor in revising the criteria."
(A DSM-5-ben az Asperger-zavart, a pervazív fejlődési zavart (másként nem meghatározott) és a gyermekkori dezintegrációs zavart az ASD átfogó kategóriáján belül összevonták. A változás azt jelzi, hogy e rendellenességek tünetei az enyhétől a súlyosig terjedő kontinuumot képviselnek, nem pedig különálló rendellenességeket. Az új kategória várhatóan segíteni fogja a klinikusokat abban, hogy pontosabban diagnosztizálhassák a releváns tünetekkel és viselkedéssel rendelkező embereket azáltal, hogy felismerik a személyenkénti különbségeket, ahelyett, hogy általános címkéket adnának, amelyeket általában nem alkalmaznak következetesen a különböző klinikákon és központokban.
A munkacsoport erőfeszítéseinek fő célja a klinikusok és az ASD-vel élő személyek számára hasznosabb diagnosztikai kritériumok kidolgozása volt. Az új intézkedések például fokozott érzékenységet mutatnak a betegség kezdetének életkora tekintetében. A DSM-IV előírta, hogy a működési késéseknek 3 éves kor előtt kellett fennállniuk; a DSM-5 kritériumai ezt az időszakot addig az időpontig hosszabbították meg, amíg a társadalmi követelmények meghaladják a korlátozott képességeket, feltéve, hogy a tünetek már kora gyermekkorban jelen voltak. Annak ellenére, amit egyes kritikusok állítottak, a munkacsoport nem vette figyelembe az autizmus arányának korlátozásának kérdését, és ez nem is volt tényező a kritériumok felülvizsgálatakor.)
Puzsérnak bizonyos dolgokban igaza van, de sajnos beleáll olyan témákba is, amikhez köze nincs. Ilyen a Musk kérdés is.
Puzsérban tisztelendő, hogy igazságpárti és mint kritikus, mára elég jó lett. Nem volt ez mindig így. A korai puzsér számomra nevetséges volt és emészthetetlen.
"Egyébként amennyire én tudom, már nincs ilyen szindróma, hanem autizmus van és az spektrumra lett helyezve... Tehát az asperger értelmét vesztette.
De lehet, hogy rosszul értesültem."
Nagyon rosszul.
Én is aspergeres vok.
"A SpaceX, a Tesla vagy a Hyperloop esetén viszont már tényleg inkább csak az anyagi hátteret, meg a víziót adta, nem gondolnám azt, hogy valami korszakalkotó tervrajzot tett volna le az asztalra."
Azt is mondhatjuk, hogy nem kotorászik olyan részletekbe, ami nem a saját műszaki tudási területe, arra felveszi a megfelelő szürkeállományt.
Ami műszaki szempontból zseniális, az a technológiai tervezési stratégiája.
Az, ahogy képes meglátni, mi az, amit évtizedek óta egy módon csinálunk és azt hisszük, nem is lehet máshogy, ezért ez visszafogja a fejlesztést.
Belecsap olyan utakba, amiről mások azt hiszik, nem is járható, csak mert még sosem jártuk.
The best part is no part.
Kedvenc mondása. És ez igaz mindenre. Egyszerűsítsünk, kerüljük ki a bonyodalmakat egy úton, ami nem is kerülő, hanem pont rövidebb út.
És nagyon tudja más szemszögből nézni a dolgokat, mint azt adott terület emberei megszokottan nézik.
Mi tette sikeressé a Tesla tervezését, gyártását?
Az, hogy nem autógyártó szemmel állt hozzá.
Nem egy szokásos autóba kalapált bele egy új hajtásrendszert, hanem egy új hajtásrendszer köré tervezett azt maximálisan kiszolgáló autót.
A gyártósor, technológia felépítésében sem abból indult, hogy szoktuk, hanem a termék köré gondolta ki a sorozatgyártás technológiát.
És most pedig ezt a sorozatgyártási technológiát ülteti át űripari gyártásra, amire még nem volt példa a történelemben.
Űreszközöket eddig maximálisan szofisztikáltra terveztek, úgy építettek prototípust, gyakorlatilag full funkciósan, aztán küzdöttek az egyszerre jelentkező milliónyi finomítandó, áttervezendő, módosítandó részletekkel, évekig, évtizedig.
Ehelyett ő a legprimitívebb, kevés funkciós prototípusokon, jórészt empirikusan próbál le mindent és akkor lép funkcionálisan feljebb, mikor adott kérdés már megoldva.
És persze közben már a sorozatgyártás tervezése is folyik.
Ez az a gondolkodás, stratégia az, amitől Musk sikeres, hogy teljesen új szemszögű, új utakon járva old megy és egyszerűsít le sok évtizedes megoldatlan problémákat, ő látja a fától az erdőt, nem takarja ki.
Az új utakon járás persze magában hordozza annak a kockázatát is, hogy pár új út nem válik be, erre is volt, van példa.
De a többiben meg ettől tud mérföldes lépésekkel haladni, míg mások toporognak. Majd, látva, hogy így is lehet, követik.
Ehhez a zsenialitáshoz nem kell mondjuk profi közlekedésmérnöknek, rakétatervezőnek lenni, sőt jobb is, hogy nem az, nem kötik a konvenciók.
Az esetleges jellemhibái meg nagyon nem tartoznak ide, akár sima jellemhibák, akár ilyen-olyan pszichikai defektus eredménye.
Az ő értéke a produktum, nem a jellem.
Puzsér produktuma nulla, jellemből él.
Éppen ezért nem releváns a kritizálása sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!