Valaki elmagyarázná? Idődilatáció.
Nekem felfoghatatlan az, hogy az idő máshogy telik. Elolvastam a wikipédián azt a vonatos példát, de azon se értettem meg.
Az idő nem egy fogalom? Mindig ugyanúgy kéne telnie.
Bölcsész vagyok, úgyhogy ne várj tőlem tudományosan korrekt megfogalmazást, de megpróbálom elmagyarázni.
A lényeg az, hogy az idő relatív. Te mindig ugyanúgy érzékeled az idő telését. Neked egy perc az mindig egy perc. Ha leszakad az ég, akkor is. Viszont amíg számodra egy perc eltelik, nem biztos, hogy a többiek számára is csak egy perc telik el.
Ha mozogsz, akkor az az idő, ami számodra egy perc, az az álló helyzetben lévőknek valamivel több. De azon sebességek tekintetében, amit képesek vagyunk elérni, ez elhanyagolható. Most csak hasraütés szerűen, mondjuk ha 500 km/órával haladsz, akkor amíg az általad érzékelt világban 1 perc telik el, addig a melletted elsuhanó tájon mozdulatlanul álló ember számára mondjuk 1 perc és 0,000000000000000000000000000000000000000000000000000001 másodperc. Szóval a különbség gyakorlatilag nulla.
Viszont ha már megközelíted, vagy ne adj Isten, túl is léped a fénysebességet (ami nem lehetetlen, csak pont fénysebességgel nem tudsz haladni, ezért még nem jöttünk rá, hogy lehet elérni hogy gyorsabban haladjunk), akkor nagyon nagy is lehet a különbség.
Ezt az un. ikerparadoxonnal szokták modellezni. Adott egy ikerpár, akik definícióból adódóan egy idősek (max. 1-2 óra a korkülönbség). Az egyikük beszáll egy űrhajóba és (a számára eltelt időt mérve) egy évig száguldozik az űrben a fénysebesség 99,99999999999999999999999999%-ával, mialatt az ikertestvére a Földön marad. Amikor az űrhajós iker leszáll, azt tapasztalja, hogy amíg ő "egy évig" száguldozott az űrben majdnem fénysebességgel, a Földön (megint hasraütés szerűen) ötven év telt el, és míg ő csak egy évvel idősebb annál, mint amennyi akkor volt, amikor beszállt az űrhajóba, az ikertestvére ötven évvel. Ergo a helyben maradt ikertestvére 49 évvel idősebb nála.
Szóval a lényeg az, hogy az idő relatív.
Remélem sikerült érthetően megfogalmaznom.
Ez már a relativitáselmélet része, nem csoda, hogy sokan nem értik.
Röviden és pongyolán a következőről van szó:
Mivel a jelenségek valahol, és valamikor történnek, ezért azok függnek a történés helyétől és idejétől.
Ezt elég jól elmagyarázta az első hozzászóló. (Ikerparadoxon).
Bizonyíték is van az idődilatációra; egy példa:
A tengerszint magasságában detektálunk pl. ún. pi-mezonokat. Ezek a légkör határán, kb. 100 km - es magasságban keletkeznek, a kozmikus sugárzás hatására és csak 2*1^^-6 másodpercig léteznek, aztán elbomlanak. De hogyan lehetséges ez, ha ennyi idő alatt - még ha fénysebességgel haladna is a mezon - legfeljebb 600 méter utat lenne képes megtenni.
A magyarázat a következő: A mezon annyira gyorsan mozog, hogy míg szerinte csak 2*10^-6 másodperc telik el, addig - az idődilatáció miatt - a hozzá képest majdnem fénysebességgel mozgó Földön több, mint 3,33*10^-4 , és ennyi idő alatt már el tudja érni a felszínt.
Kedves 18:45-ös!
Nyugodtan javíts ki! Nem sértődöm meg.
Csak előre hozzáfűztem, nehogy azt higgyétek, hogy valami szakbarbár vagyok, aki azt hiszi, hogy ért a fizikához, közben meg fingja sincs róla
"alólla" :D:D
Neked is lenne még min javítanod barátom.
Igen, az általános relativitáselmélet része, ennek ellenére nem annyira bonyolult.
Na, mindennek van tömege. Minél nagyobb valaminek a tömege, annál inkább meggörbíti a téridőt. (Einstein szerint a tér és az idő ugyanaz, ezért nevezzük itt téridőnek.)
Minél inkább meg van görbülve a téridő, annál gyorsabban telik az idő. Ez az időgyorsulás/időlassulás (ez is csak relatív :) ) az idődilatáció.
Persze mértéke Földi méretekben nagyon kicsi, tbb száz év űrhajózással kaphatnánk egy másodpercet kb., viszont nagy sebességeknél (fénysebességhez közel) már óriási szerepe van.
Más kérdés, hogy a kvantummechanika szerint a tér és az idő megint két különálló dolog.
Kérdező: az idő pedig más pontokon máshogy telik. Ezt ugyanolyan természetesen kell(ene) kezelni, mint hogy 1+1=2.
(15.04. vagyok) Szerintem mindenki válasza érthető volt, és nyugodtan mondhatjuk, hogy pontos is.
Az én példám máshogy van megfogalmazva, pedig lényegében ugyanaz. Én a tömegnek, mások a sebességnek tudták be a jelenséget. Sebesség növekedésével növekszik a tömeg... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!