Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Felsőbb matematika hasznossága...

Felsőbb matematika hasznossága mellett kellene érvelnem. Hogyan?

Figyelt kérdés
A komplex számokat váltóáramú számításokhoz használják. A rezgések számolásához differenciálegyenlet kell. De biztosan vannak jobb példák is.

2021. máj. 23. 21:15
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát igazából bármihez amit magas szinten szeretnél űzni kell a matematika. Tényleg kb bármihez. Informatika(programozás, kettes, 3-as, 8-as, 16-os számrendszer), villamosságtan(méretezés, tervezés), pénzügy(fv. analízis), de maradjunk csak az alapoknál, számok nélkül nem tudnád megszámolni hány gyermeked van.
2021. máj. 23. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
75%
aranymetszés
2021. máj. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Minden ami bonyolultabb egy lovas kocsinál felső Matematikára épül.


Az általános iskolás képletek nagyrésze mögőt is felsőb matematika van. Milyen szinten kell érvelned? Kell a pontos levezetés is vagy csak pár példa?


pl

-s''=a a megtett út kétszeres deriváltja a gyorsúlás.

-Hőtan

-Mechanika

-Statika

-Elektromosságtan


Nincs olcso épitkezés, közlekedés, Fütés, Vizellátás, Csatornázás, Villamoshálozat.

2021. máj. 23. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A sör habja logaritmikusan csökken!
2021. máj. 24. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Azért vannak a matematikának olyan ágai amelyekről nehéz megindokolni hogy azért hasznos mert használják a mérnöki tudományokban vagy a fizikában.


Tipikusan ilyen a nagyon absztrakt matematikai logika (pl Gödel tétel :) ), vagy valami nagyon elvont algebrai dolgok. Ezek l'art pour l'art matematika. A kultúra része mint a művészet.


2021. máj. 24. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

1-es:

A különféle számrendszereket nem sorolnám a felsőbb matematikához. A Kirchoff-törvényekhez sem kell. A statikában is el lehet lenni nélküle. A gépészeti tervezésben a legtöbb képlet tapasztalati. Az átlag mérnöknek elég a newtoni fizika.


Rémlik valami, amivel a műholdképek zavarait szűrik ki, vannak a tömörítő eljárások, hasonló példákat keresnék.

2021. máj. 24. 14:50
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
6 A Newtoni fizika felsőbb matematika. Mint ahogy már írtam a 3 válaszban. Attól hogy a mérnökök jelentös része elvan 4 alapmüvelettel, a mérnökképzés feladata nem az hogy erre fölkészitse a halgatokat.
2021. máj. 24. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt mondanám, az ősember vadászott, és jó volt tudnia, hány vad elejtése kell az ő csoportjának életben maradásához. Ezért feltalálta a természetes számokat, és a velük való alapműveleteket. Ekkora bonyolultsághoz ennyi elég is volt.

Az ókorban hatalmas építményeket hoztak létre, meg kőhajítókat ostromokhoz, ez indította őket egyszerűbb függvények megismerésére, és a négy alapműveletnél bonyolultabb matematikai műveletek kiötlésére. Ennyi elég is volt a problémák megoldásához.

A középkorban sok egyéb mellett vizsgálták az égitestek mozgását, amit képtelenek voltak kezelni a korábbi eszközökkel. Pontosabban lépten nyomon ellentmondásba ütköztek a tapasztalattal. Ezért bonyolultabb függvényeket gyártottak, azok kezeléséhez különféle manipulációkra volt szükség, így jött létre a differenciálszámítás és a numerikus matematika.

Az újkorban felgyorsultak az események, az egyre komplikáltabb eszközökkel egyre bonyolultabb jelenségeket tudtak megfigyelni. A tudomány dolga az őskortól kezdve a megismert dolgok rendszerezése és kezelése, ehhez találták ki a matematikát, mint hasznos segédeszközt. És a bonyolultabb jelenségeket csak egyre bonyolultabb matematikával lehetett megmagyarázni, tehát ezt is kitalálták. Így tudtak bánni a parciális differenciálegyenletekkel, a valószínűségszámítással vagy éppen a káoszelmélettel, netán a gráfokkal.

Minden korban felfedeznek valami újat, új jelenséget, amelynek a leírására, a modellalkotásra matematikai eszközöket használnak. Amint kiderül, hogy egy adott felfedezésre nincs eszköz, erőket koncentrálnak ennek megalkotására. Ugyanakkor a matematika önmagában is egyre újabb problémákat vet fel önmaga számára, amely ismét gazdagítja az eszköztárat, és az is lehetséges, hogy éppen egy új matematikai eszköz inspirál új kutatási irányt a természetben és hoz ott létre új eredményt. Vagyis a valóság vizsgálata és a matematika mint eszköztár, kölcsönhatásban állva oda vissza hatnak egymásra.


Önmagában a felsőbb matematika hasznossága fel sem vethető, a kölcsönhatás a lényeg. Az új tudományos felfedezések inspirálnak új, még bonyolultabb matematikai eszköztár megalkotására, és megfordítva, új matematikai eredmények kutatási irányokat határozhatnak meg.

A numerikus módszereket Gauss kezdte megalkotni, mert nem tudott egyenletrendszereket megoldani. A számítástechnika pedig nem is létezne e módszerek nélkül. Amikor a technológia automatákkal kezdett kísérletezni, új lendületet vett az addig is létező vezérléselmélet. Ma az irányítástechnia nélkül nemcsak robotok nem léteznének, de repülők se, sőt, már a politika is felhasználja nagy nemzetközi ügyletek modellezésére. A robottechnia fejlődése lanyhult, amíg nem tudtak hatékonyan késletetett diffegyenleteket megoldani, azokhoz új térelméletek kellettek, sőt új számítógépek, egyúttal a numerikus módszerek (így a számelmélet) kutatása új lendületet kapott. Vagy sokáig a prímszámelméletet (amely rettentően bonyolult, amint több ezer jegyű számokról kezdünk beszélni) egyfajta hobbinak tekintették. Amikor a hackerek tömegével kezdtek támadni, kiderült, ez az egyetlen hatékony eszköz a védekezésre, ma a bankok féltett eszköztára, létük alapja a biztonságtechnikában. Az élet bármely területe tud adni lehetőséget komoly matematikai eszköztár fejlesztésre, nem véletlen, hogy ma már az ipar az igazi finanszírozója igen komoly matematikai kutatásoknak.

2021. máj. 24. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!