A rakétameghajtás erősebb a gravitációserőnél ?
A világűr eléréséhez rakétára van szükség (a jelenlegi földi technológiai színvonalunk szerint), ami a célba juttatandó eszköz pályára állítását végzi, aminek első fázisa a Föld gravitációs erejének legyőzése, a megfelelő sebesség és magasság elérése.
- Wikipéda.
De erről hol vannak számítások, illetve honnan lehet kiszámolni, hogy a rakétameghajtás biztosan legyőzze a gravitációt ? És elhagyván a Föld gravitációja( ami több tonnányi vizet, úgy "befogott" hogy az felvette a gömb/geoid formát) ne vonzza azt vissza, hanem mint az elviekben erősebb rakétameghajtás, haladjon előre?
Ezt hogyan számoljak ki ?
Nos, amikor a rakéta elindul, van egy meghatározott mozgási energiája. Ahogy emelkedik, a helyzeti és mozgási energiája összesen állandó marad (a légellenállást egyelőre ne vegyük figyelembe), és addig emelkedik, amíg a mozgási energiája nulla nem lesz. Ha ekkor van meghatározott érintőirányú sebessége, akkor a Föld körül körpályára áll, ehhez a centripetális erőt a Föld szolgáltatja, gravitáció fedőnéven. Tehát nem győzte le a gravitációt sehol.
Ha a végtelenbe akarjuk távolítani a Földtől, az is hasonlóak számolható. Javaslom a Ciolkovszkij-egyenlet megtekintését elsőnek. Utána jöhet a technikai realizáció.
"Ahogy emelkedik, a helyzeti és mozgási energiája összesen állandó marad (a légellenállást egyelőre ne vegyük figyelembe), és addig emelkedik, amíg a mozgási energiája nulla nem lesz."
Na, ez teljes hülyeség.
Amikor a földfelszínen van, akkor ugye áll, mozgási energia nulla, és vegyük úgy, hogy a helyzeti energiája is nulla.
Aztán, ahogy emelkedik, a helyzeti energiája folyamatosan nő, és a szokásos rakétáknál a mozgási energiája is folyamatosan nő.
Lehetne másképp is méretezni, de ez a szokásos.
Aztán, ha beáll körpályára, akkor onnan kezdve nem változik semmi: van neki egy helyzeti és egy mozgási energiája, és kb. az is marad.
@17: Amikor a földfelszínen áll, akkor igen, a mozgási energiája 0. Amikor elindul, már nem lesz 0.
Amikor például feldobsz egy testet, akkor is az elindulás pillanatától számolod az energiamérleget, nem onnan, hogy feldobás előtt a földön hevert.
Hát, a rakétát éppen hogy nem "dobják", úgyhogy teljesen jól számoltam.
Csak azt a szakaszt hagytam ki, amikor már nem megy a motor, de még emelkedik. Na, ILYENKOR állandó az energiája, és úgy megy, mint egy feldobott kő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!